ביום שישי האחרון דיווחנו על תופעה מכוערת בה מטיילים שהגיעו לטייל במכתש רמון לאחרונה החליטו להשאיר את חותמם בשטח ולפגוע בנופים ובאתרי הטבע ברחבי המכתש.

המטיילים כתבו עם אבנים ברחבי המכתש את שמותיהם ולבבות. אחרים אף והשאירו כתובות גרפיטי על סלעים וסימני דרך. בכמה מקרים היו כאלה שריססו הצעות נישואין או כתבו באמצעות אבנים מסרי אהבה ועוד. בנוסף, בשבועות האחרונים פקחים של רשות הטבע והגנים איתרו כמה נערים שריססו כתובות על סלעים וסימני דרך והורחקו מהטיול.

משחיתים את המדבר (צילום: יפתח דבש)
צילום: יפתח דבש

משחיתים את המדבר (צילום: יפתח דבש)
צילום: יפתח דבש

יפתח דבש, יזם תיירות ממצפה רמון, שתיעד חלק מהכתובות, ציין בשיחה עם mako ש"מכתש רמון הוא אתר ייחודי עם נופי בראשית שלא קיימים בשום מקום אחר בעולם. מגיעים אליו תיירים מהארץ ומכל רחבי העולם והכתובות שהשאירו בו המטיילים פוגעים בו מכה קשה. הוא מכער את המכתש ומרחיק ממנו מטיילים. זו תופעה שיש למגר ואם צריך גם לקנוס את המטיילים שעשו את הכתובות ולהעמיד אותם לדין בגין פגיעה בערכי טבע".

עשרות חניכים של הצופים הגיעו לנקות את השטח

בעקבות הכתבה, אנשי תיירות במצפה רמון, מטיילים ורשות הטבע והגנים, החליטו לטפל בתופעה באופן מיידי.

אתמול הגיעו עשרות חניכים של תנועת הצופים יחד עם עובדי רשות הטבע והגנים, בראשותו של ידידיה שמואל, ודאגו למחוק את הכתובות מרחבי המכתש וכן החזירו את האבנים שבאמצעותן המטיילים עיצבו לבבות וכתבו את שמותיהם.

מנקים את המכתש (צילום: ידידיה שמואל)
צילום: ידידיה שמואל
מנקים את המכתש (צילום: ידידיה שמואל)
צילום: ידידיה שמואל

מנקים את המכתש (צילום: ידידיה שמואל)
צילום: ידידיה שמואל

"אתמול בבוקר הגיעו חניכים ומדריכים מהצופים כדי לנקות את כתובות הגרפיטי על מנת לתקן את הנזק. בהכוונה שלי הם ניקו את הכתובות והתנדבו לנקות את כתובות אבן נוספות שהיו בשטח. אני שמח שהנהגת הצופים הבינה את חומרת המעשים ובנוסף לניקוי הכתובות אף עסקה בהסברת חשיבות שמירת הטבע", ציין שמואל.