אחרי לא מעט הכנות, החל מהיום (3.10) התו הירוק החדש של משרד הבריאות נכנס לתוקפו. ומעבר להיותו תו שיאפשר כניסה להופעות, אטרקציות, מסעדות, בתי מלון בארץ ועוד, הוא גם ישפיע על הישראלים שרוצים לטס לחו"ל. איך בדיוק? עשינו סדר:

עד היום מדינות העולם חולקו לצבעים של צהוב, כתום ואדום ועל פי חלוקה זו נקבע בין היתר מי צריך להיכנס לבידוד ומי לא (לפי המדינה ממנה הוא חזר). החל מהיום, החלוקה בין מי שצריך להיכנס לבידוד בעת חזרה מחו"ל ומי שלא צריך בידוד, תיקבע על פי מי שיהיה בידו תו ירוק בתוקף. כלומר, אין יותר משמעות לצבעים. היוצאות מהכלל אלה המדינות האדומות שאליהן איסור הנסיעה והבידוד בחזור הוא גורף לכולם, אך החל ממחר (4.10), לא יהיו מדינות ברשימת המדינות האדומות, כך שסעיף זה כרגע אינו רלוונטי.

כך, מלבד החוזרים מהמדינות האדומות כאמור, כל מי שיש בידו תו ירוק בתוקף לא צריך להיכנס לבידוד בארץ כשהוא חוזר מחו"ל (רק עד לקבלת תשובת בדיקת הקורונה שנעשתה בנתב"ג), ומי שאין בידו תו ירוק בתוקף צריך להיכנס לבידוד של שבוע לפחות לאחר החזרה מחו"ל.

שימו לב! אם הנפקתם תו ירוק עד אתמול כולל (2.10), הוא מבוטל ויש להנפיק אחד חדש על מנת ליהנות מהפטור מבידוד בעת החזרה לארץ.

נתב"ג, אתמול (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
התו הירוק החדש משפיע מאוד על מי שחוזר מחו"ל | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

התו הירוק החדש (צילום: צילום מסך)
התו הירוק החדש | צילום: צילום מסך


מי זכאי לקבל תו ירוק בתוקף ולהימנע מבידוד כשהוא חוזר מחו"ל לארץ (מלבד חזרה ממדינות אדומות)? 

 1. מי שקיבלו שלושה חיסונים ועבר שבוע מקבלת החיסון השלישי
 2. מי שקיבלו שני חיסונים ועבר שבוע מהחיסון השני ולא יותר מחצי שנה
 3. מי שהחלימו מקורונה בחצי השנה האחרונה
 4. מי שהחלימו מקורונה לפני יותר מחצי שנה, אך קיבל חיסון אחד לפחות בחצי השנה האחרונה

שימו לב! כל מי שלא התחסן, לרבות ילדים מתחת לגיל 12, לא יהיו זכאים לפטור מבידוד בעת החזרה מחו"ל, גם אם עשו בדיקת PCR שיצאה שלילית (זאת בניגוד לכניסה למסעדות ואטרקציות למשל).

>> עוד פרטים שכדאי לדעת על הנפקת התו הירוק

איך מוציאים את התו הירוק כדי ליהנות מפטור מהבידוד בעת החזרה מחו"ל לארץ?

 1. יש להיכנס לאתר משרד הבריאות ולבחור באחת משתי התעודות: תעודת התחסנות, למתחסנים בשתי מנות חיסון, או תעודת החלמה, למחלימים מקורונה. פשוט נכנסים, מזינים פרטים והתעודה מונפקת באופן מיידי.
 2. בהורדת אפליקציה:
  הורדת האפליקציה במכשירי אייפון
  הורדת האפליקציה במכשירי אנדרואיד
 3. בקופות החולים
 4. דרך נציגי מוקד קול הבריאות במספר 5400*
 5. בעמדות לשירות עצמי של ממשל זמין או בשירות מענה קולי בטלפון 02-5082000 (דרוש מכשיר פקס, ויש להתקשר ממספר טלפון שאינו חסוי).
 6. עמדות שירות עצמי – עמדות שירות עצמי בסניפי סופר-פארם בהם ניתן להנפיק "תו ירוק".

איך התו הירוק החדש משפיע על היציאה מהארץ וכניסה למדינות בחו"ל?

למעשה, התו הירוק שמונפק בישראל לא משפיע על הצורך לעמוד בהגבלות ולמלא אחר ההוראות של כל מדינה שהיא, לפני הכניסה אליה. כמו כן, ביציאה מהארץ יש להציג תעודת קורונה (אפשר להנפיק אותה דרך אתר משרד הבריאות). נכון לעכשיו, לכל מדינה יש תנאי כניסה שונים ויש להתעדכן בתנאים אלה לפני כל נסיעה. 

יחד עם זאת, לאחרונה נחתם הסכם הדדיות בין ישראל למדינות האיחוד האירופי, שמטרתו היא שהתו הירוק הישראלי, בעזרת ברקוד אחיד, יהיה תקף גם במדינות האיחוד על מנת להיכנס בעזרתו למסעדות, הופעות אטרקציות וכו'.

נכון לעכשיו, עדיין לא לגמרי ברור מתי יחלו חוקי ההדדיות הללו (בעקבות מספר בעיות טכניות). בינתיים, על מנת להיכנס לכל מדינה יש לעקוב אחר הדרישות השונות ולהדפיס או להציג בטלפון החכם את האישורים המתבקשים לפני כל נסיעה בצורה פרטנית.