לפני כחצי שנה טסו כ-100 עובדים במשרד ממשלתי גדול, יחד עם בני משפחותיהם, להשתלמות שנתית בצפון ומרכז איטליה, במסגרתו ערכו סיורים באתרים הנוגעים לאדריכלות, ארכיטקטורה, היסטוריה, בנייה כפרית, שימור מבנים ועוד. עבור הטיול שילמו הנוסעים סכום של 155 אלף שקל בסך הכל. את הטיסה הם עשו עם חברת הלואו קוסט הספרדית - וואלינג איירליינס (Vueling Airlines).

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

מה לעשות אם איבדו לכם את המזוודה?

כאשר הם נחתו בפירנצה גילו הנוסעים שלא פחות מ-100 מזוודות ששלחו למטוס והכילו תרופות, בגדים, אוכל כשר, בגדים ומוצרי צריכה אישיים אשר היו זקוקים לה במהלך הטיול, נשארו מאחור. הנוסעים פנו מיד למחלקת האבדות בשדה התעופה והמתינו כחמש שעות עד שסיימו למלא את כל הטפסים הדרושים במקרה כזה.

"טסנו לפנות בוקר ונאלצנו להישאר לאחר הנחיתה עוד חמש שעות נוספות כדי למלא טפסים על אי הגעת המזוודות לאחר שלילה שלם לא ישנו", טענו הנוסעים בכתב התביעה שהגישו נגד חברת התעופה. "לא הציעו לנו מים או אוכל. הפסדנו את היום הראשון של הטיול. זכינו ליחס מזלזל ולחוסר סבלנות מצד נציגי החברה ובסוף נשארנו בלי ציוד אישי בסיסי".

בנוסף, כ-20 מהנוסעים שהם שומרי כשרות ששלחו אוכל כשר במזוודות נאלצו לבזבז זמן יקר במהלך הטיול כדי למצוא אוכל כשר. "זה גרם למצב רוח ירוד ולתסכול רב. נאלצנו להיות עם נוסעים שומרי כשרות שהיו עצבניים מאוד ומורעבים בגלל שהמזוודות לא הגיעו והרגשנו חוסר נעימות לאוכל לידם", טענו הנוסעים. "בחלק מהטיול הינו צריכים לחפש חנויות בגדים כדי לקנות בגדים ומוצרי צריכה אישיים שהיו במזוודות שלנו שנותרו בארץ. היו לנו הרבה הוצאות כספיות".

רק לקראת סוף הטיול, כאשר הנוסעים חזרו לרומא, ממנה היו צריכים לטוס למחרת לישראל, הם קיבלו את המזוודות האבודות שלהם.

מדריך טיולים (צילום: KELENY, shutterstock)
נאלצו להסתדר כל הטיול בלי הציוד האישי. אילוסטרציה | צילום: KELENY, shutterstock

בכתב התביעה שהגישו הנוסעים נגד החברה, באמצעות עו"ד לענייני תעופה, אהוד פאי, לבית משפט השלום בהרצליה, נטען שלחברה יש אחריות ישירה לנזקים שנגרמו להם והם טוענים כי מגיע לכל אחד מהם פיצוי של 5,440 שקל. "נגרמה לנו עוגמת נפש רבה. נותרנו כמעט חמישה ימים מלאים בלי מזוודות מבלי שהסבירו לנו מה גרם למחדל החמור הזה", קובלים הנוסעים. הם צירפו לכתב התביעה את האישורים על אי הגעת המזוודות לאיטליה וחשבוניות על הוצאות ששילמו עבור בגדים ומוצרי טאולטיקה.

מחברת התעופה טרם נמסרה תגובה ל-mako.