ההחלטה של ממשלת טורקיה לאפשר כניסה חופשית לתיירים ללא בדיקות קורונה גרמה לישראלים רבים לנהור אל המדינה בחודשים האחרונים, והיא הפכה ליעד הכי חם עבור התייר הישראלי במסגרת מגבלות הקורונה. כ-150 אלף ישראלים טסו לטורקיה מאמצע חודש יוני בו נפתח נמל התעופה בן גוריון לטיסות ועד לתחילת חודש נובמבר.

הישראליים גילו מחדש את איסטנבול על כל יתרונותיה ובעיקר מחיריה הזולים, אך נראה שהחגיגה קרבה לסיום. ממשלת טורקיה הפסיקה לפרסם את נתוני התחלואה במדינה בחודשים האחרונים וחזרה לעשות זאת רק לאחרונה כשהנתונים ממש לא מעודדים.

>>הגבלות תעופה בזמן קורונה - בדקו לאילו מדינות אפשר לטוס כרגע

טורקיה ממוקמת במקום הרביעי בעולם במספר חולי הקורונה בעולם אחרי ארה"ב, הודו וברזיל, כאשר מדי יום מתגלים במדינה כ-32 אלף בני אדם החולים בנגיף. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, החליט להילחם בנתוני התחלואה הקשים והורה על עוצר לילי בשעות הלילה ברחבי המדינה משעה 9 בערב ועד 5 בבוקר וסגר שייחל ביום שישי ב-9 בערב ויסתיים ביום שני ב-5 בבוקר.

בישראל לא נותרו אדישים לנתוני התחלואה הקשים בטורקיה, ובמל"ל בוחנים אפשרות להורות כבר בימים הקרובים על הפסקת הטיסות לטורקיה וממנה לישראל. במשרד הבריאות כבר מזהירים זמן רב מכך שבקרב הנוסעים שחזרו לישראל מרבית חולי הקורונה היו בטיסות חזרה מטורקיה.

טורקיש איירליינס (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
טורקיש איירליינס | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

בחברות התעופה הטסות לטורקיה, "טורקיש איירליינס" ו"פגסוס", עוקבים בדאגה אחר הפרסומים ומזהים מגמה בקרב מזמיני הכרטיסים שמקדימים טיסות מחשש שכבר בימים הקרובים ממשלת ישראל תורה על סגירת קו הטיסות לאיסטנבול. 

"יש נוסעים רבים שהקדימו טיסות והיו גם כאלה שביטלו בגלל החשש שהטיסות לטורקיה ייפסקו. הנוסעים בפאניקה ודי מבולבלים", הסביר גורם בחברת התעופה "טורקיש אייליינס", "עדיין לא קיבלנו משהו רשמי מגורם ישראלי בעניין אבל אנחנו נערכים לכל תרחיש. אני מעריך שיהיו טיסות שיוקדמו ואנשים שידרשו את כספם בחזרה. ברגע שנקבל הוראה רשמית נחליט מה לעשות".

גורם במשרד הבריאות אומר ל-mako כי עניין הפסקת הטיסות לטורקיה נמצא בימים האחרונים על שולחן הדיונים. "במל"ל ממליצים להפסיק את הטיסות לטורקיה בגלל העלייה במספר החולים במדינה והעובדה שמרבית הנוסעים מחו"ל שהם חולי קורונה מגיעים מטורקיה. אלו נתונים מדאיגים וזה שיקול מרכזי בהחלטה להורות על הפסקת הטיסות לטורקיה", הסביר אותו גורם.

הדיבורים על הפסקת הטיסות לטורקיה תפסו את עשרות אלפי הישראליים שרכשו כרטיסי טיסה לדצמבר 2020 ולינואר 2021 בהפתעה גמורה. כאמור, מאות כבר פנו לחברות התעופה כדי להקדים את הטיסות בכמה שבועות כדי לא להיתקע בארץ בלי כרטיסים ובלי כסף. אחרים חוששים שייאלצו להישאר בארץ ולא יוכלו לטוס בגלל ביטול הטיסות על ידי הממשלה.

יניב קרעי מבאר שבע ועשרות מחבריו הצליחו להקדים את טיסתם ליום ראשון הקרוב, אבל הוא עדיין לא בטוח שיטוס לטורקיה. "התקשרנו לחברת התעופה ממנה רכשנו את הכרטיסים וביקשו להקדים לאור החשש שהטיסות יבוטלו בימים הקרובים. אני לא פוחד שאדבק בקורונה בטורקיה. אני נוסע להתאוורר עם חברים ולעשות שופינג", סיפר קרעי ל-mako, "הפחד שלי שעד יום ראשון יבטלו את הטיסות לטורקיה ונשאר בלי חופשה, בלי כרטיסים וגם לא נקבל החזר כספי מהחברה".

יאיר מתל אביב שהזמין כרטיסים לכריסטמס באיסטנבול אומר בשיחה עם mako כי "הזמנתי בתי מלון וכרטיסים לי ולחברה שלי לחמישה ימים ואנחנו במתח, בחרדות שלא נטוס בגלל העלייה בחולי הקורונה בטורקיה".