זהו היום השני של הלחימה בעזה, שהתרחבה היום בבוקר גם לגזרת הצפון ובזמן שפיקוד העורף הנחה את כל התושבים במדינה להישאר קרובים למרחבים המוגנים והנחה לסגור לא מעט פארקים ואטרקציות ברחבי הארץ, יש לא מעט תיירים בארץ שהחלו לצאת מהארץ כבר מאתמול.

כפיר שוורץ, מנכ"ל והעלים של "אהלן אולימפוס", חברת תיירות שמארגנת סיורים לתיירים בארץ, סיפר ל-mako: "יש המון ביטולים בעיקר של הרגע האחרון. מאחר ומרבית חברות התעופה חדלו מלהגיע לישראל, יש עוד אינסוף ביטולים. הרבה תיירים שכבר נמצאים בארץ קיצרו שהייה ועזבו כבר אתמול. לא תורם לעניין גם התראות המסע שהוציאו מדינות שונות בדגש ארה"ב". 

יחד עם זאת, שוורץ מציין שיש גם תיירים שבחרו להישאר ולהמשיך לטייל למרות המצב. "יש כאלו שמתעקשים לא להשאיר את ישראל לבד דווקא עכשיו. יש לי פה כעת גם קבוצה מקונגו וגם לא מעט תיירים בודדים". בנוסף, הוא מציין שהוא מקבל לא מעט חיזורים מתיירים מעבר לים. "מרגש מאוד לקבל מהלקוחות שלנו מכל העולם מילות חיזוק ואכפתיות. התברכנו באהבה לא מובנת מאליה של לא מעט מיליוני תיירים מכל העולם".

מטוס מלא (צילום: טוויטר)
הטיסות מלאות ומחירי הכרטיסים עולים | צילום: טוויטר

בקבוצת אברהם מציינים שמאחוזי תפוסה גבוהים של תיירות יש צניחה בן יום. בחברת הטיולים ישנם ביטולים רבים גם לשבועות הקרובים וכל הסיורים בוטלו. התיירים רוצים לצאת מהארץ ואלו שנשארים זה בגלל קושי במציאת טיסות. באברהם ת"א, ירדה התפוס של תיירות נכנסת מ-70% ל-30% וגם שם התיירים האריכו שהות עד שיוכלו לעזוב.

מנכ"ל הקבוצה, גלעד שאולוף, אומר: "אנחנו נמצאים בימים מאוד מאתגרים וכרשת נעשה הכל כדי להעניק לתיירים הנמצאים בארץ זרה כמה שיותר תחושת בטחון ולאפשר לכמה שיותר מפונים מהדרום לבוא ולדעת שהם ימצאו מקום, חיבוק ולב פתוח עבורם כל עוד יידרשו לכך. לא פחות חשוב, אנחנו מלווים את כל העובדים שלנו באתגרים הבלתי פוסקים שהמציאות הזאת מכתיבה לנו וביחד נצלח את התקופה המאתגרת הזאת".

התיירים מתקשים למצוא דרכים לעזוב

ובזמן שלא מעט תיירים בארץ מנסים לארץ מהארץ כמה שיותר מהר, מסתבר שהם נתקלים בלא מעט ביטולי טיסות של חברות התעופה הזרות ונאלצים למצוא פתרונות חלופיים דרך יעדי ביניים. כך למשל, כרמן, תיירת מרומניה, גילתה שהטיסה שלה עם חברת וויז אייר לבוקרשט בוטלה ושהיא צריכה למצוא טיסה חדשה בעצמה. היא מציינת שכל מה שיש כרגע זה כרטיסים מ-700 דולר ומעלה כי כל הטיסות תפוסות לחלוטין. 

בתוך כך, בעקבות ביטולי הטיסות של חברות תעופה זרות לישראל, הנחתה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא״ל (במיל׳) מירי רגב את מנכ״ל המשרד, רת"א ורשות שדות התעופה להפעיל תוכנית חירום שתסייע לנוסעים ישראלים שטיסתם בוטלה להגיע לישראל.

שיבושים בנתב"ג
שיבושים בנתב"ג

עקב המצב הביטחוני וביטולי הטיסות והיכולת המוגבלת של חברות התעופה הישראליות לתת מענה למצב שנוצר. הטיפול באירוע יקח זמן.

יש לציין שעדיין מתקיימות טיסות לנתב"ג ממגוון רחב של יעדים בעולם. אנו ממליצים לציבור הנוסעים להתעדכן באתרים של חברות התעופה ושל רשות שדות התעופה באשר לטיסות הפועלות לנתב"ג.