אתמול בערוץ 10 פורסם מקרה של ילדה בת 9 שנעלמה לפתע בדיסניוורלד. ההורים הזעיקו את אנשי האבטחה, שמיד סגרו את כל השערים וביקשו מההורים לנסות ולאתר אותה לפי הנעליים שנעלה באותו היום. בסופו של דבר נאמר שהילדה נמצאה בשירותים, מטושטשת, כששערה חצי מגולח.

הסיפור הזה אכן נשמע מזעזע ומבהיל, אך במהירה התברר כי מדובר בעוד אגדה אורבנית מוכרת, שידועה כבר שנים ומזינה את מלאי החרדות הבסיסי שיש לכל הורה בעולם. כיצד קורה שבדיה מקבלת ממשיות במציאות ואף מגיעה אל סדר היום הציבורי שלנו?

מהחרדה הבסיסית אל מהדורת החדשות

"אני לא מופתעת שהסיפור הזה הצליח לחלחל שוב לעיתונות", אומרת אירית דולב, היוצרת של הסדרה "החשפן, התנין ואשת השר" ששודרה בערוץ 8 ועסקה באגדות אורבניות. "בזמנו יצרנו את הסדרה שעסקה באגדות אורבניות ומצאנו באותה מידה שני מקרים דומים מאוד לאלה, בהם הופיעו ממש אותם פרטים ואותו סיפור בדיוק. וכאן אנחנו מגיעים לנושא של אגדות מסוג זה – דפוס של סיפור עם אותם פרטים קטנים שחוזרים על עצמם ומשתנים במעט – פעם זה דיסנילנד, פעם זה דיסניוורלד, אבל למעשה מדובר באותו דבר".

המקור לאגדות אורבניות צומח, ככל הנראה, מהחרדה הבסיסית של בני האדם ובמקרה הזה של ההורים. האגדות ממשיכות להתקיים ולחדור אלינו מכל מיני כיוונים, מכיוון שיש בהן עוצמה והרבה מאוד כח. "האגדה הספציפית הזו מתרוצצת כבר עשרות שנים. אלה סיפורים שהם סיפורי אזהרה שמתבססים על הפחדים שלנו", אומרת דולב. "קחו למשל את דיסני - עולם מלא פנטזיות, עולם של ילדים, ודווקא שם קורה הדבר הנורא מכל".

>> האגדה פורסמה גם באתר www.snopes.com

>> המקומות המסתוריים בעולם