תעשיית המלונאות השווייצרית התגברה סוף סוף על השפל שנגרם לה על ידי מגפת הקורונה: בשנת 2023 רשמו בתי המלון בשווייץ שיא חדש במספרי האורחים. עם 41.8 מיליון לינות, הם פרצו את רף ה-40 מיליון בפעם הראשונה, כפי שהודיע המשרד הפדרלי לסטטיסטיקה בשווייץ (BFS) ביום חמישי האחרון.

עם השיא החדש, מלונות שווייצרים עלו מהשיא הקודם של 39.6 מיליון משנת 2019. בחודשים אפריל עד דצמבר, ה-BFS הודיע כי נקבע שיא הלינות הגבוה ביותר בשלושים השנים האחרונות. לאחר עונת השיא בחורף 2022/2023 (נובמבר עד אפריל), הגיע לשיא חדש של 24.0 מיליון לינות גם בעונת הקיץ של 2023 (מאי עד אוקטובר).

שווייץ (צילום: Gaspar Janos, shutterstock)
זינוק עצום במספרי הלינות בשווייץ בשנת 2023 | צילום: Gaspar Janos, shutterstock

תעשיית המלונאות השווייצרית חייבת את מספרי השיא שלה לחזרת התיירים הזרים. הלינות זינקו בכמעט 22 אחוזים ל-20.9 מיליון בשנת 2023 כולה. אורחים אסייתים תרמו את התרומה הגדולה ביותר לגידול בביקוש הזר בשנת 2023 עם סך של 4.1 מיליון לינות, 1.5 מיליון יותר לינות מאשר בשנה שלפני כן למרות שמספרי השיא בלינות של אורחים אסייתים ב-2019 עדיין לא הושגו. בנוסף, כמעט רבע מהאורחים עדיין חזרו, כפי שכתבו ב-BFS.

האורחים מסין היו אחראים ל-495 אלף לינות והם הזמינו יותר מפי שלושה לינות מאשר בשנה הקודמת. אחריה הגיעו דרום קוריאה (עלייה של 151 אחוז) והודו (עלייה של 59 אחוז). גם הביקוש לחופשות בשווייץ ממדינות המפרץ גדל ב-3.6 אחוזים.

"הנס הצפון אמריקני"

באופן טבעי שוק התיירים המוביל ביותר של שווייץ מגיע ממדינה שכנה – גרמניה, שגם דיווחה על עלייה במספר הגרמנים שנסעו לשווייץ השנה. אבל המספרים הגבוהים באמת היו אלה של התיירים האמריקנים, שעלו למקום השני עם עלייה חזקה של שליש ל-3.1 מיליון לינות. "הנס הצפון אמריקני שימח אותנו", אומר מנהל התיירות השוויצרי מרטין ניידגר. "הכלכלה בארה"ב הייתה חזקה, האמריקנים קנו הרבה כרטיסי טיסה ואנחנו ממשיכים להניח שנוכל לשמור על קבוצת האורחים הנאמנה של הגיל השלישי".

באנהופשטראסה ציריך שוויץ (צילום: gowithstock, shutterstock)
סינים ואמריקנים בהתלהבות מחודשת לטייל בשווייץ. ציריך | צילום: gowithstock, shutterstock

שוויץ תמיד הייתה יעד תיירותי פופולרי אבל העלייה במספרים בשנת 2023 הייתה חסרת תקדים וקיבעה אותה את מקומה כסנסציית תיירות עולמית. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא ההשפעה המתמשכת של מגפת הקורונה לאחר שנים של הגבלות נסיעה. תיירים שהיו להוטים לברוח מגבולות בתיהם ולצאת מהעיר לשטחים הפתוחים, חיפשו יעדים בטוחים, נגישים ושקטים. שווייץ, עם הנופים הבתוליים והתשתית המתקדמת עונה בדיוק לדרישות אלה.