לא רק ישראלים: בעקבות המלחמה, תיירים מכל העולם הפסיקו להזמין חופשות לטורקיה. החשש מטיול באזור המזרח התיכון מביא איתו גל של ביטולים, דחיות והאטה משמעותית של הזמנות חדשות לחופשה במדינה שהיתה בשיאה מבחינה תיירותית רק עד לפני כחודש. 

"היו לי הרבה הזמנות בספטמבר ועכשיו הכל די שקט", אמר אלפר ארטובי (Alper Ertubey), בעל חברת נסיעות טורקית. "היו לו כמה מטיילים שדחו את הטיולים שלהם, אבל יותר מהכל אין הזמנות עתידיות חדשות".

> עדויות מטורקיה: "להסתובב כאן זה גזר דין מוות לתייר הישראלי"

ולא רק בטורקיה, גם במצרים, ירדן ואפילו באיחוד האמירויות מרגישים את ההשפעה של המלחמה מבחינת כמות התיירים שמגיעים לטייל ומזמינים חופשות עתידיות. יחד עם זאת, נראה שטורקיה היא זו שספגה את המכה הקשה מכולן, לאור העובדה שבשנת 2022, אחרי הקורונה, טיילו במדינה 50.2 מיליון תיירים, מספר שמאוד מתקרב לשנת 2019. הצפייה היתה שבשנת 2023 יישבר השיא, אך כעת זה כבר לא ריאלי.

איסטנבול טורקיה (צילום: aliaksei kruhlenia, shutterstock)
צילום: aliaksei kruhlenia, shutterstock

סוכני נסיעות במדינה מציינים שם שבחודשים נובמבר עד ינואר יש פעילות גדולה להזמנת נסיעות עתידיות, לקיץ הבא, וכרגע גם זה נפגע, כי אנשים פשוט מזמינים עכשיו יעד אחר לקיץ, מה שיגרום לכך שהפגיעה תהיה ארוכת טווח, גם אם המלחמה תיגמר מחר. "אני מקווה שהמכירות יחזרו בינואר ופברואר ואז נראה את התיירים חוזרים בסתיו הבא".