תיירות יתר הפכה בשנים האחרונות למכה של ממש עבור יעדים רבים ברחבי העולם, עם חודש אוגוסט האחרון שבו נשברו מספר שיאים. במקומות כמו וונציה כבר שנים שנלחמים בספינות התענוגות, בכפר הציורי האלשטאט באוסטריה הציבו חומה כדי למנוע מתיירים להצטלם ומבקרים בוורסאי תיארו את החוויה כצפופה ואיומה. כעת מצטרפים לרשימת המקומות שקורסים תחת העומס גם כפרים ציוריים קטנים בצפון איטליה.

צ'ינקווה טרה (Cinque Terre), קבוצה של חמישה כפרים מדהימים, נבחר לאחרונה לאחד מהאזורים היפים בעולם, עם הבתים הצבעוניים המשקיפים על הים של הריביירה האיטלקית. עם זאת, יופיו של האזור הוא כנראה ברכה ביחד עם קללה, ומה שעלול להביא גם לנפילתו מכיוון שאפילו התיירים כבר החלו להתלונן על הצפיפות המוגזמת, עם כ-2.5 מיליון תיירים מבקרים בחמשת הכפרים הקטנטנים מדי שנה.

 צ'ינקווה טרה איטליה (צילום: NNER, shutterstock)
אחד האזורים היפים בעולם. צ'ינקווה טרה, איטליה | צילום: NNER, shutterstock
צ'ינקווה טרה איטליה (צילום: Simona Sirio, shutterstock)
הכפרים עמוסים בתיירים כל הקיץ | צילום: Simona Sirio, shutterstock

"הייתי בצ'ינקווה טרה באיטליה באוגוסט. הרגשנו כמו סרדינים מיוזעים בכל מקום שהלכנו". כתב גולש ברשת החברתית רדיט, כשאחר כתב: "הגענו לשם סופר מוקדם והצלחנו להרוויח אולי חצי שעה של שלווה. אבל אז זה נעשה עמוס בהתמדה ומצאנו את עצמנו תקועים על רציף של תחנת רכבת במשך 20 דקות בניסיון לעזוב. ילדים צורחים, זקנים שמנסים למצוא מקומות ישיבה, תיירים מבולבלים בחום. וכל כך הרבה משפיעני רשת שמצטלמים, צועקים למצלמות שלהם וכו'. החלטנו שזה לא בשבילנו ושאנחנו חלק מהבעיה ועזבנו".

הצפיפות מחמירה לעתים קרובות על ידי ספינות, שבדרך כלל מורידות אלפי תיירים במשך היום. עם זאת, כמה תיירים שיתפו בטיפים שלהם למבקרים שרוצים לחקור את צ'ינקווה טרה מבלי להרגיש כמו סרדינים. אדם אחד אמר: "אם אי פעם תרצה לחזור, באפריל זה ממש נחמד ולא צפוף, קל להתרחק מההמונים, ועדיין די קריר בחוץ אבל לא קר. אוגוסט באירופה באופן כללי זה זוועה".

צ'ינקווה טרה איטליה (צילום: Arne Beruldsen, shutterstock)
התיירים מרגישים כמו סרדינים צפופים | צילום: Arne Beruldsen, shutterstock
צ'ינקווה טרה איטליה (צילום: Athanasios Gioumpasis, getty images)
כדאי לטייל במקום בעונות הביניים | צילום: Athanasios Gioumpasis, getty images

ביקור בצ'ינקווה טרה מחוץ לעונת השיא היא אחת הדרכים לנצח את תיירות היתר. הזמנים השקטים ביותר לטיול באזור הם בדרך כלל בעונות הביניים, סוף אפריל או סוף אוקטובר. בחורף, תיירים יכולים לגלות שבתי קפה, חנויות ובתי מלון סגורים.

"צ'ינקווה טרה בקיץ היא כמו ונציה, תיהנו ממנה מוקדם בבוקר או בלילה", כתב תייר שביקר באזור בקיץ האחרון. "היתרון של צ'ינקווה טרה הוא שניתן לשחות במהלך היום ברוב העיירות. יצאנו לטיול מוקדם בבוקר בכפר ורנאצה (‪Vernazza‬) ואני זוכר שבשעה 10 בבוקר היינו בנקודה גבוהה בעיר. ראיתי ספינה מלאה במאות אנשים שמתכוננים לפלוש לכפר הקטן".

תיירים שיקומו מוקדם עשויים ליהנות מטיול בכפרים לפני שמבקרים אחרים יגיעו. ספינות פועלות בדרך כלל לפי לוח זמנים שניתן לבדוק באינטרנט ולתיירים המגיעים דרכן בדרך כלל יהיה זמן רק לבקר בנקודות השיא של האזור, כך שהמשך הדרך במעלה מסלולי ההליכה יכולה להיות דרך להימנע מההמונים.