חברת Cirium, החוקרת את עולם התעופה, חשפה כי בחודש דצמבר האחרון נרשם שיא ביטולי הטיסות ברחבי העולם בשנת 2021 - סך של 2.43 מיליון ביטולים. 

יתרה מזאת, בין ה-24 בדצמבר ל-3 בינואר בוטלו 59,240 טיסות, כאשר חברות התעופה נאבקו באתגרים תפעוליים סביב גל האומיקרון ומזג האוויר החורפי. חלק מחברות התעופה נאלצות להפעיל מטוסים ריקים במטרה לשמור על הסלוטים שלהן בשדה התעופה

כך הפך החודש שעבר, לשיאן הביטולים בין כל חודשי דצמבר בעשור האחרון - פי שישה מאשר ב-2019 ופי שניים וחצי יותר מ-2020. בסך הכל בוטלו 20,500 טיסות בשלושת הימים הראשונים בלבד של השנה החדשה.

ביטולי הטיסות של ארבע חברות התעופה הגדולות בארה"ב - אמריקן איירליינס, דלתא איירליינס, סאות'ווסט איירליינס ויונייטד איירליינס - זינקו ל-7,040 במהלך תקופה זו.

לדבריו של ג'רמי בואן, מנכ"ל Cirium: "שיבושים בטיסות משפיעים בצורה שונה על חברות תעופה ושדות תעופה - זה תלוי בגמישות ההמתנה של הציוד והמשאבים הקיימים כדי להגיב במהירות. אלו שפועלים באופן שמרני יותר, יצמצמו את ההפרעות התפעוליות שלהם. Cirium מנטר את רמת השיבוש על ידי מדידת גורם השלמה של טיסות וביצועיהן בזמן."

הנתונים מצביעים על כך שטיסות גלובליות שטסו לפני האומיקרון גדלו ב-1.5 אחוזים משבוע לשבוע בין התאריכים 11-17 בדצמבר. אך השילוב של הוריאנט יחד עם מזג האוויר החורפי הביא לכך שחברות התעופה ביטלו במהירות את הטיסות עקב מחסור בצוותי אוויר וקרקע, כך שהטיסות הבינלאומיות מצטמצמות כעת ב-5 אחוזים בהשוואה לשבוע הקודם.

קיימת התחשבות בחברות תעופה גדולות, בעלות נפחי טיסה גבוהים. לדוגמה, אמריקן איירליינס הוציאה הכי הרבה טיסות ב-2021 - בסביבות 1,850,050 - ועדיין, הטיסות שלה הגיעו בזמן ב-80 אחוז מהמקרים.

עם זאת, ניתן להבחין בהבדלים גדולים בין האזורים בעולם, כאשר מספר הטיסות בארה"ב, אירופה וצפון האוקיינוס האטלנטי ירדו בין 9-10 אחוזים, בעוד שבסין עלה שיעור הטיסות ב-6 אחוזים. במדינות אסיה-פסיפיק והמזרח התיכון הנתונים נותרו די זהים.