סלבה מלר ובת זוגו, מחולון, לא יכלו לדמיין שהחופשה החלומית אליה יצאו בסיישל תיגמר בכך ששניהם ייאלצו להיכנס לבידוד מבלי להבין על מה.

השניים הגיעו למדינת האי היפה לנופש של שבוע והתארחו במלון יוקרתי באי המרכזי מאהה. למרות ששניהם מחוסנים, השניים עברו בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה הלוך, כפי שמתבקש, ויצאו שליליים. "במהלך החופשה הרגשנו שאנחנו בגן עדן על פני האדמה" אומר סלבה בשיחה עם mako. "גם המלון היה מעולה. חוץ מהמחירים היקרים במקום, אין לי שום תלונה. היה מושלם".

72 שעות לפני החזרה לארץ, שהיתה אמורה להיות אתמול (א', 2.5), השניים הזמינו בדיקת קורונה בבית חולים ציבורי. "חברים שלנו שהיו כאן המליצו לנו לעשות בדיקה בבית חולים ציבורי לפני הטיסה לארץ", אומר סלבה. "בבית חולים הבדיקה עולה 180 דולר ובדיקה פרטית עולה 300 דולר ויותר. החלטנו ללכת על זה. הבדיקה התנהלה כמו שצריך ונראה שהכל הולך להיות בסדר".

האי של הישראלים (צילום: Oleg Znamenskiy, shutterstock)
גן עדן. איי סיישל | צילום: Oleg Znamenskiy, shutterstock

מאותו הרגע, לצערם, הכל השתנה. "כבר באותו הלילה בת הזוג שלי קיבלה תוצאה שלילית אני לא קיבלתי אף הודעה. ב-1.5, יום לפני הטיסה, פניתי לקבלה של המלון שינסו לבדוק מה קורה עם הבדיקה שלי. הם לא הצליחו לברר והמליצו לי להמתין עוד קצת.

"אתמול (א'), ביום הטיסה, שהיתה אמורה להמריא ב-18:15, כבר לא יכולתי לחכות יותר. רצתי לקבלה וביקשתי שיעזרו לי, הם התקשרו פעם נוספת לבית החולים, אבל החלטתי שאני לא ממתין וביקשתי שימצאו לי בדיקה בתשלום של הרגע האחרון. מנהל המלון אמר לי שאפשר לעשות בדיקה ב-310 יורו, שהתוצאה שלה מגיעה תוך שש שעות והלכתי על זה."

"אתה ובת הזוג שלך צריכים להיכנס עכשיו לבידוד"

בסופו של דבר, שעתיים ורבע לפני הטיסה, סלבה קיבל את התוצאה הפרטית שיצאה שלילית. הוא ובת זוגו יצאו מהר למונית וכשהגיעו אליה ראו שהמזוודות של שניהם לא שם. "לא הבנו מה קורה", הוא אומר. "באותו הרגע מישהו מהמלון רץ לכיווננו ואמר לי שאמרו לו לעצור אותי כי הבדיקה הראשונה שעשיתי בבית החולים הציבורי יצאה חיובית. הוא אמר לי: 'אלה החוקים. אתה ובת הזוג שלך צריכים להישאר במלון על חשבונכם'. שמו אותנו בחדרים נפרדים."

מאותו הרגע סלבה מנסה להבין איך קרה שהבדיקה שיצאה חיובית לא הגיע אליו, איך יכול להיות שהבדיקה הפרטית שעשה יצאה שלילית ולמה בת הזוג שלו צריכה להישאר למרות שיצאה שלילית. 

"אין בסיישל נציגות ישראלית, אנחנו מרגישים לבד כאן. ניסיתי לפנות לשגרירות ישראל בניירובי קניה, שעל פי הנוהל אחראית גם על איי סיישל, אך לא זכינו לתשובה. היום התקשר אליי רופא מקומי שטען בפניי שהבדיקה הראשונה היא זאת שקובעת, למרות שהשנייה הפרטית יצאה שלילית. את בת הזוג שלי משחררים היום והיא תעלה על הטיסה של אל על שמאוד עזרו לנו במקרה הזה. יש לנו חמישה ילדים בארץ וזה מאוד מרגיע שלפחות אותה משחררים".

סלבה (צילום: באדיבות המצולם)
החדר בו סלבה נמצא בבידוד | צילום: באדיבות המצולם

סלבה מציין שעד עכשיו לא ראה את תוצאות הבדיקה שבגללה נשאר בבידוד במלון. "הבעיה היא שאני גם לא יכול להפעיל את הביטוח, כי אני צריך להראות את התוצאות. היום אמרו לי שאראה את התוצאה מחר. בינתיים הכסף נגמר ואני לא לגמרי יודע איך אשאר בבית המלון כל כך הרבה ימים, במיוחד כשהיינו צריכים לשלם על שני חדרים נפרדים. כמו כן, אני אצטרך לעשות עוד בדיקה פרטית בעלות של 310 יורו אחרי עשרה ימים כדי להשתחרר מהבידוד".

בינתיים, סלבה ממתין בחדרו ללא יכולת לצאת ומקבל ארוחות לפתח הדלת. "אני ממליץ לאנשים לחשוב פעמיים לפני שטסים ובשום פנים ואופן לא להתפתות ולעשות את הבדיקות בחוץ. יש לי ילדים בארץ, התחייבויות בעבודה ואני תקוע. זו הרגשה קשה."