הקונדו לפני, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
הדירה, כפי שהופיעה ב - Airbnb, לפני ההרס | צילום: businessinsider.com

כבר הרבה זמן שדירות נופש הן אופציה משתלמת ואף מעניינת יותר מבתי מלון עבור תיירים ברחבי העולם. אבל דווקא על Airbnb, אולי שירות השכרת הדירות הפופולרי והמצליח בעולם, עוברת שנת עסקים לא קלה. אחרי שהשירות הוכרז כלא חוקי בניו יורק במאי האחרון, תביעה חדשה מאיימת לערער את מערכת היחסים בין המארחים לחברה ועלולה לעלות לה לא מעט כסף.

אנקיט אגראוואל (Ankkit Aggarwal) הוא משתמש קבוע בשירות Airbnb. בתור יזם אינטרנט, שבבעלותו כמה דירות יוקרה בטורונטו, אגראוואל נוהג להשכיר אותן באמצעות שירותים שונים להשכרת דירות כמו Airbnb Roomorama, HouseTrip וגם אתר האינטרנט שלו, Hydewest. מאז שנת 2012, שירות Airbnb דאג לאגראוואל להכנסה של למעלה מ-160,000 דולר בהזמנות, כך שהוא לא ציפה לעולם שמשהו במערכת היחסים הרווחית הזו ישתבש. אבל מקרה שאירע לאחרונה דווקא הרס את רצף העבודה התקין בין השניים, כמו גם את אחת מדירות היוקרה של אגראוואל.

אגראוואל הגיש לאחרונה תביעה נגד Airbnb, לארח שאחת מדירותיו, אותה השכיר לאורחים דרך השירות, ניזוקה קשות. בתמונות שלטענתו תיעד לאחר עזיבת האורחים, אחת המנורות בדירה, ששוויה כ- 2.5 מיליון דולרים, נותרה שבורה, כמו גם הספה והמיטה, תוצרת איטליה. בנוסף, האורחים השאירו זוהמה בכל חדר בדירת הנופש.

לטענתו, לאחר שנודע לשירות על התביעה, באתר דירות הנופש חסמו מיד את חשבונו וביטלו את כל הזמנותיו העתידיות בשווי של מעל 25,000 דולר. אגראוואל טוען כי Airbnb אף דאגו להודיע לאורחים כי הוא בעצמו "הבריז" להם.

המטבח, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
זוהמה ולכלוך הושארו בכל מקום בדירה | צילום: businessinsider.com

חדר השינה, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
מנורה שבורה בחדר השינה | צילום: businessinsider.com

המארח אשם?

שירות Airbnb מבטיח למארחים, במסגרת תנאי הרישום לאתר, כיסוי בתביעות נזיקין בשווי של עד מיליון דולר. אמנם הסכום הזה לא תמיד מכסה את הנזק הפוטנציאלי (בעיקר כשמדובר בדירות עם פריטים יוקרתיים או יצירות אמנות נדירות), אבל לשירות מוניטין רב בכל הקשור להגנה על מארחים ולקיחת אחריות על הדירות שהוא מציע.

בתגובה, ב- Airbnb אמרו ל- Business Insider כי חשבונו של אגראוואל נסגר כי התקבלו עליו תלונות רבות מאורחים שונים, בעיקר לגבי העובדה שהוא אוסף את הכסף שלא במסגרת האתר.

המיטה נשברה, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
בסיס המיטה נשבר | צילום: businessinsider.com


"רק בשנת 2012 שלושה מיליון אורחים שהו דרך Airbnb בדירות ברחבי העולם, ובכל זאת רק 400 מצבים נפתרו במסגרת תכנית ההגנה של המארח. רק אחוז קטן של מקרים כאלו מתקיים במסגרת פעילות האתר, ואנחנו לוקחים כל אחד ואחד מהם ברצינות רבה, על אחת כמה וכמה אם מדובר ברהיטים פגומים", מסביר דובר Airbnb, קים רובי. "למרבה הצער, מארח זה סיפק באופן עקבי חוויות קשות לאורחים והפר את תנאי השירות של Airbnb מספר פעמים". אגראוואל מכחיש את הביקורת עליו.

רק בחודש מאי האחרון Airbnb ספג מכה קשה, לאחר שבית משפט מנהלתי בניו יורק קנס תושב שהשכיר חלק מדירתו באמצעות השירות בסך 2,400 דולר ובעצם הכריז על השירות כלא חוקי. השירות נפוץ מאוד גם בישראל, כולל אינפורמציה בשפה העברית ואלפי נכסים להשכרה באזור תל-אביב בלבד.

מנורה, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
במקרה הזה, האורחים החליפו בין בית המנורה לאהיל | צילום: businessinsider.com

הסלון מקרוב, דירה שנהרסה (צילום: businessinsider.com)
עוד תמונה של לפני | צילום: businessinsider.com

>> אקדח גז נמצא בתיקו של ישראלי שחזר ממלטה