מטוס איירבוס A350 של חברת ג'פאן איירליינס עלה אתמול בלהבות ונשרף כליל לאחר שבמהלך הנחיתה התנגש במטוס קל שעמד על המסלול. האירוע גרם לכך ש-5 נוסעים שהיו במטוס הקטן נהרגו ונמל התעופה האנדה, הנמל המרכזי בטוקיו, נסגר לכמה שעות. 

יחד עם זאת, הדבר הכי מדהים באירוע החמור, הוא שכל 379 הנוסעים ואנשי הצוות שהיו על המטוס הגדול שעלה באש - ניצלו. רק 12 מתוכם נפצעו בצורה קלה ועברו לקבל טיפול בסיסי בבית החולים. סרטונים שהופצו ומתעדים מה קרה בתוך תא הנוסעים, חושפים את הסיבה לכך שכמעט כולם יצאו ללא פגע.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Jay Robert - A Fly Guy‎‏ (@‏‎aflyguytravels‎‏)‎‏

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Jay Robert - A Fly Guy‎‏ (@‏‎aflyguytravels‎‏)‎‏

בסרטון ניתן לראות שגם כאשר המטוס התחיל לעלות באש, מיד לאחר ההתנגשות בנחיתה, כל הנוסעים נשארו רגועים לגמרי. סיבה מרכזית נוספת לחילוץ המהיר והיעיל של כולם, היא שהנוסעים נשמעו להוראות הצוות, שגם הוא תיפקד בצורה יעילה ורגועה על מנת לפנות את כל הנוסעים במהירות.

על פי העדויות, במהלך פינוי 379 הנוסעים ואנשי הצוות, אף אחד לא פתח את תאי האחסון שמעל הראש, מה שאפשר בריחה מהירה וחלקה יותר. בנוסף, הנוסעים השאירו מאחור את הציוד שלהם כפי שמתבקש במצבים כאלה. במהלך הפינוי אף אחד לא עצר לצלם והנוסעים עזרו האחד לשני לרדת במגלשת החירום.

ההתנהלות הזו של הנוסעים ואנשי הצוות התנהל בצורה מושלמת ממש, מה שהוביל לכך שכאשר הלהבות כבר השתלטו לגמרי על המטוס, לא נשארו עליו אנשים. בסרטון שתיעד את החילוץ נכתב גם בין היתר ש"זו הסיבה שהנוסעים היפנים ידועים כנוסעים הכי ממושמעים בזמן חירום", ונראה שזה נכון. אמנם אנחנו לא יכולים לדעת בוודאות איך הפינוי היה מתנהל עם נוסעים אחרים, אך אין ספק שבמקרה זה כולם פעלו על פי הספר.