הפיגוע הקשה שהתרחש היום בסרי לנקה גבה את חייהם של למעלה מ-150 בני אדם. נכון לעכשיו לא ידוע על נפגעים ישראלים, אך בין ההרוגים ישנם כ-35 תיירים ותושבים זרים. 

עד לאירוע הקשה הבוקר, למדינת האי השוכנת מדרום להודו, לא היו התראות קונקרטיות ובאתר משרד החוץ לא דווח על אזהרת מסע כלשהי למטיילים הישראלים, שמגיעים אליה בדרך כלל תוך שילוב עם הודו ושאר מדינות המזרח. 

איפה מטיילים הישראלים בסרי לנקה? 

מנתונים של לשכת התיירות של סרי לנקה, עולה כי ישנו גידול בשנים האחרונות של התיירים הישראלים המגיעים למדינה.

בשנת 2016 היתה כניסה של 10,391 תיירים מישראל, מספר זה מהווה גידול של 33.4% לעומת התיירים שנכנסו בשנת 2015. בשנת 2017 ביקרו 11,080 מטיילים מישראל, נתון המווה גידול של 6.6%.

בשנת 2018 היה גידול משמעותי של 24.8% כשנכנסו למדינה 13,833 תיירים מישראל. בשנת 2019 המספרים צפויים להמשיך לעלות.

הפיגוע שהתרחש בשישה מוקדים שונים בקולמבו, עיר הבירה של סרי לנקה הממוקמת במערב, נמצאת במרחק רב יחסית מרוב מוקדי המשיכה של המטיילים הישראלים.

המקומות המרכזיים אליהם מגיעים במדינה הם חוף ארוגם ביי, חוף גלישה מפורסם הנמצא בקצה המערבי (313 ק"מ מעיר הבירה). גם חוף הגלישה מיריסה המפורסם נמצא במרחק גדול (155 ק"מ).

סרי לנקה (צילום: Thomas Wyness, shutterstock)
ארוגם ביי | צילום: Thomas Wyness, shutterstock
סרי לנקה (צילום: SylvainB, shutterstock)
.אחד היעדים המתויירים נמצאים כ-167 ק"מ מעיר הבירה סיגרייה | צילום: SylvainB, shutterstock

יעד נוסף, סיגירייה, עיר עתיקה הנחשבת לפלא השמיני של העולם והמקום המתוייר ביותר במדינה, נמצא במרכז המדינה, מרחק 167 ק"מ ממוקדי הפיגועים. 

העיר העתיקה והמפורסמת נבנתה סביב פקק געשי המתנשא לגובה של כ-200 מטר ונבנתה על ידי המלך קאשיפה הראשון ששלט בין השנים 477 – 495.

מוקד תיירותי נוסף, מקדש הזהב, הנמצא בעיר דמבולה, ממוקם 152 ק"מ מעיר הבירה קולומבו. המקדש הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1991. 

האם מספר המטיילים צפוי לרדת בעקבות הפיגועים?

מקרי עבר מראים שבטווח הקצר תהיה השפעה על כמות המטיילים ליעד הנחשק, אך ככל שהזמן יעבור, הפגיעה תהיה מינורית. "מבדיקות שערכנו בעבר לאחר פיגועים ביעדי תיירות מבוקשים, עלה כי יש פגיעה בביקושים לטווח הקצר, וניכר כי התייר הישראלי יימנע מלבקר בהם" אומרת תמר גרזון, מנכ''לית טרווליסט. "יחד עם זאת לטווח הארוך ראינו התאוששות במספרים שחזרו להיות כשהיו. כאשר מדובר במצב מתמשך, בו יש מספר פיגועים ברצף, כמו שחווינו בפריז שנה שעברה, זמן ההתאוששות של היעד התיירותי יהיה ממושך יותר".

טלפון משרד החוץ לבירורים: 02-6667475