מסעדה בטורקיה (צילום:  שמעון איפרגן.)
צילום: שמעון איפרגן.

עשרות תיירים ישראלים ששהו בשבוע האחרון באיסטנבול טוענים שנעקצו במסעדות בעיר לאחר שנדרשו לשלם סכומים גבוהים בהרבה ממה שנכתב בתפריט, רק בגלל שנשארו לאכול אחרי 10 בלילה.

"אני ובעלי ועוד זוג ישראלים נכנסנו לאכול במסעדה יקרה באיסטנבול", משחזרת רחל. "קיבלנו את התפריט, הזמנו את האוכל והיה ברור שנשלם 500 לירות (כ-165 שקל). כשסיימנו לאכול, כמה דקות אחרי עשר בלילה, קיבלנו את החשבון ונהיה לנו חושך בעיניים: החשבון היה 1,000 לירות (כ-330 שקל). פנינו למנהל והוא טען שאחרי עשר בלילה המסעדה הופכת לבר-מועדון והמחיר מוכפל. בשום מקום לא היה כתוב דבר כזה. זו פשוט הונאה. לא מספיק שנהגי המוניות עקצו אותנו, עכשיו גם בעלי המסעדות שממציאים כל מיני סיפורים"?

רחל ובעלה הם כאמור לא היחידים שחוו את עוגמת הנפש הזו. גם ניר וכמה מחבריו, שהגיעו לסופ"ש באיסטנבול, נעקצו באחת המסעדות בעיר שהקפיצו להם את המחיר מ-350 לירות ל-750 לאדם. "ישבנו לאכול בשעה תשע. בשום מקום במסעדה וגם לא בתפריט היה כתוב שהמחירים כפולים אחרי שעה עשר בלילה. גם המלצר לא אמר שום דבר. סיימנו לאכול בשעה עשר וחצי, קיבלנו את החשבון וגילינו שבמקום 350 לאדם דרשו מאיתנו לשלם 750 כל אחד. הסברנו למלצר ולבעל המסעדה שזה עוקץ  ומצידנו שיזמין את המשטרה", שחזר ניר. "אחרי ויכוחים ממושכים בעל המסעדה חייב כל אחד מאיתנו לשלם רק עוד 150 לירות יותר (כ-60 שקל). אם היינו מזמינים שוטרים למקום גם את זה לא היינו משלמים. לדעתי הם רואים שישראלים מתלהבים מאיסטנבול ומנצלים את זה. שימו שלטים מחוץ למסעדה, תעדכנו בתפריט שאחרי עשר בלילה המחירים כפולים, אז נבחר אם לאכול במקום או לא."

גם ארבע תיירות ישראליות שאכלו במסעדה אחרת במרכז העיר, הנחשבת ליוקרתית, נאלצו להיפרד כל אחת מסכום של 450 שקל במקום 225 שקל. "יכשסיימנו לאכול, המלצרית הגישה לנו את החשבון והיינו בהלם מהסכום. פנינו לבעלי המסעדה והוא טען שאחרי 11 בלילה המקום הופך לבר-מועדון והמחירים גבוהים יותר. הסברנו לו שישבנו לאכול בתשע וחצי ולא עידכנו אותנו בעניין, אבל הוא אמר שזה מה שיש. בגלל שזו פעם ראשונה שלנו באיסטנבול שילמנו ועזבנו את המקום בעצבים", שחזרה רונית, תיירת ישראלית שאכלה במסעדה עם חברותיה.

נוסעים ותיקים המכירים היטב את איסטנבול טוענים כי אכן יש מסעדות שמאז הקורונה מעלות מחירים משעה מסוימת של הלילה, וזה לא משנה אם ישבתם לאכול הרבה לפני. "אפילו אם זה דקה אחרי עשר, המקום הופך ממסעדה למועדון לילה והמחיר קופץ במאות אחוזים. בעלי המסעדות לא טורחים לעדכן את התיירים ויש תחושה של עוקץ של ממש", הסביר ישראלי המתגורר בטורקיה. "לצערי יש בעלי מסעדות שרוצים לעשות כסף על חשבון תיירים ישראלים. הם לא היו היו מעזים לעשות את למקומיים."