האגף ללוחמה בטרור של המטה לביטחון לאומי מפרסם העלה היום את רמת אזהרת המסע לטורקיה לרמה 4, הגבוהה ביותר. זאת, לאחר סיכול ניסיונות של סוכנים איראנים לפגוע במטרות ישראליות ודבריו החד משמעיים של שר החוץ יאיר לפיד שקרא לישראלים לא לטוס לטורקיה ולחזור משם באופן מידי.

האגף ללוחמה בטרור של המטה לביטחון לאומי פרסם אתמול (ב') הודעה לציבור ובה הוא העלה את רמת אזהרת המסע לרמה 4, הגבוהה ביותר. כמו כן, קוראים הגורמים הביטחוניים לאלו הנמצאים כעת באיסטנבול לצאת מהעיר ולאלו המתכוונים להגיע לטורקיה להימנע מלעשות כן. 

דבריו של לפיד ואזהרת המסע העמידו ישראלים רבים בדילמה אם לבטל את הטיול המתוכנן לטורקיה, או לשוב ארצה. יחד עם זאת, בשווקים וברחובות העיר איסטנבול קשה לפספס את המוני התיירים הישראלים שכבר נמצאים שם וחלקם אף משדרים תחושת רוגע נוכח המצב: "בתל אביב יותר מסוכן מאשר כאן. הטורקים ממש נחמדים ואדיבים בכל מקום, בין אם זה בשווקים ובקניונים או במסעדות", אומרת תיירת ישראלית בשוק מחמוט פאשה המרכזי. 

"יש אזהרות מסע גם לסיני במשך שנים ובפועל הישראלים נוהרים לשם", אומרת רינת מפתח תקווה, שהגיע שלשום לאיסטנבול חרף אזהרת המסע והדיווחים הביטחוניים. 

לעומתם, יש כאלו שהחליטו לשנות את התוכניות ולבטל את הביקור העתידי: "אני ביטלתי, לא מסתכנת. עוד יהיו ימים טובים והטורקים לא יוותרו עלינו אנחנו מקור הפרנסה שלהם. שילמתי קנס 70 דולר והחלפתי יעד. אני רוצה לנסוע בכיף ולא בפחד ולהתבונן ימינה ושמאלה ולהיחטף", כותבת חברה בקבוצת הפייסבוק "איסטנבול אהובתי למטייל". 

איסטנבול טורקיה (צילום: Lumiereist, shutterstock)
ישראלים רבים משדרים רוגע | צילום: Lumiereist, shutterstock

טורקיה יורדת ויוון עולה 

טורקיה הוא היעד אליו טסים הכי הרבה ישראלים בחודשים האחרונים. בחודש מאי למשל, טסו לטורקיה כ-250 אלף ישראלים, וכ-750 אלף מתחילת השנה, הרבה לפני יעדים כמו ארה"ב, צרפת, איטליה ובריטניה. כעת, בעקבות אזהרת המסע החמורה, נראה שהמגמה צפויה להשתנות.

עוז גור, מנכ"ל holiday finder מוסר: "ההזמנות לחופשה בטורקיה לא ירדו לחלוטין אבל אנחנו רואים ירידה של כמעט 80 אחוזים בכמות ההזמנות ליעד לעומת התקופה שקדמה לאזהרת המסע המחודשתאנטליה, שהייתה יעד מוביל בהולידיי פיינדר, ירדה למקום העשירי. את מקומה תפסויוון - עם עלייה של 54 אחוזים בכמות ההזמנות; קפריסין - עם עלייה של 47 אחוזים בכמות ההזמנות; וגם שארם נהנית מעלייה יפה של 33 אחוזים".

באתר השוואת המחירים Travelist מזהים ירידה משמעותית בביקוש לנופש בערי טורקיה: "אנחנו רואים בחודש האחרון ירידה של כ-60 אחוזים בחיפושים לחופשות באיסטנבול בהשוואה לאותה התקופה בחודש שעבר, זאת אחרי תקופה ארוכה בה הייתה מגמת עלייה", מספרת עמית גולדברג, מנהלת האתר. "גם בביקושים לאנטליה אנו רואים ירידה של כ-35 אחוזים בחודש האחרון בהשוואה לאותה התקופה בחודש מאי. עם זאת, הנוסע הישראלי לא צפוי לוותר על החופשה שלו בגלל אזהרת המסע והוא מחליף את חווית 'הכול כלול' של טורקיה בזו של איי יוון הים שמספקים חוויה דומה וללא החשש".

את אותה המגמה מזהים גם בקשרי תעופה שמצביעים על ירידה בהזמנות לטורקיה: "בעקבות ההודעה מרבית הפניות הן סביב איסטנבול ובהחלט ישנה מגמה של ביטולים. לגבי המשך הקיץ, כרגע יש האטה בהזמנות, אבל אנחנו מאמינים שבהמשך הקיץ, במידה ולא יתרחש אירוע חריג נראה התאוששות וטורקיה תחזור להיות יעד מבוקש", אומר ניר מזור, סמנכ"ל החברה.

איסטנבול  (צילום: Club4traveler | shutterstock)
ירידה חדה בביקושים של התיירים הישראלים. איסטנבול | צילום: Club4traveler | shutterstock

גם באתר התיירות גוליבר מדווחים על ירידה חדה בהזמנות של טיסות וחבילות נופש לטורקיה ביממה האחרונה, ברקע החמרת אזהרת הטיסה לטורקיה. "בימים הראשונים של אזהרת המסע הייתה ירידה חדה בהזמנות אך מאז הייתה התאוששות שכן ידוע שלאחר שהאירועים יורדים מהכותרות הישראלים לא מתרגשים מאירועים שכאלו, והרצון והצורך שלהם לצאת לנופש גובר על כל חשש. כעת, אנו מזהים ירידה של כ-50 אחוז בהזמנות לנופש בטורקיה, אך עם זאת אין שינוי בהיקף ההזמנות ואת מקומה של טורקיה תופסות יוון וקפריסין", אומר זיו רוזן, מנכ"ל קבוצת גוליבר.

רודוס (צילום: John_Walker, Shutterstock)
עלייה בביקושים לאיי יוון במקום טורקיה. רודוס | צילום: John_Walker, Shutterstock

"בתקופה האחרונה מאז ההתראות אנו רואים שעיקר ההזמנות לטורקיה הם לחודשי הקיץ יולי ואוגוסט כשהרוב הגדול לאנטליה ולכן אנחנו לא רואים הרבה בקשות לביטולים או החלפת יעדים. אנשים מקווים שעד הקיץ ההתראות יוסרו. אנטליה יעד מועדף השנה על הקהל הישראלי בגלל מחירים נמוכים בעקבות שער הלירה הטורקית והריזורטים שנותנים את החוויה לחופשה משפחתית, יחד עם זאת אנו רואים בשבוע האחרון התחזקות של יעדי קיץ נוספים כמו יוון, קפריסין ובאירופה", אומרת טלי נוי סמנכ"לית שיווק ומכירות איסתא. 

בהתייחסות לדברים אומר יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אמסלם טורס כי "אזהרת המסע לטורקיה שהועלתה לדרגה החמורה ביותר, מחייבת התייחסות להגנה על ציבור הנוסעים שהזמין חופשות בהמוניו לתורכיה בחודשים האחרונים. יהיה נכון לעגן מודל כולל שידאג לזכויותיהם של אלו שמבקשים לבטל, או לשנות יעד, או לדחות את חופשתם למועד אחר ולהבטיח באופן חד משמעי שלא יאבדו את כספם".