טורקיה היא אחד היעדים המועדפים על המטיילים מישראל, במיוחד בחודשי הקיץ, שם מלונות ההכל-כלול בעיירות הנופש מתמלאות באורחים. אך גם לאיסטנבול מגיעים הרבה ישראלים, אך רבים שחזרו מהעיר הגדולה בטורקיה לאחרונה טוענים שמסעדות עקצו אותם במאות ואלפי שקלים על ארוחות צהרים וערב, כשהמלצרים ובעלי המקום החליפו להם את התפריטים ליקרים יותר.

"הגענו למסעדה באזור 'הגלאטה' שצופה על הים. הזמנו סלטים, שלושה דגים, שתי פחיות קולה ופתאום אנחנו מקבלות את החשבון ונהיה לנו חושך בעיניים: 2,000 שקל כולל טיפ של 450 לירות. הארוחה הייתה צריכה לעלות לכל היותר 300 שקל, 400 שקל בלחץ", מספרת הילה, "קראנו לבעלים ולמלצר לברר איך הם הגיעו לחשבון כזה. הם הביאו לנו תפריטים אחרים לגמרי עם מחירים יקרים בטירוף. הוא אמר שזה בעיה שלנו שלא ראינו את התפריט. הסברנו לו שזה לא אותו תפריט אבל הוא התעקש שאנחנו טועים. שילמנו ועזבנו בעצבים את המקום. תחושה קשה שעוקצים אותך בצורה כזו. בכלל טורקיה הפכה להיות בשנה האחרונה מלכודת לתיירים. ועוד לא הגענו לנהגי המוניות שעוקצים על ימין ועל שמאל".

מסעדה טורקיה איסטנבול (צילום: Matyas Rehak, shutterstock)
עוקץ התפריטים עלה מדרגה. איסטנבול | צילום: Matyas Rehak, shutterstock

רפאל ואשתו הגיעו לחופשה באיסטנבול עם זוג חברים. הם נכנסו למסעדה במרכז העיר ויצאו עם חשבון מטורף של 1,700 שקל. "הטעות הגדולה שלי שלא צילמתי את התפריט מראש. הייתי תמים, לא חשבתי שיעקצו אותנו בצורה כזו", אומר רפאל, "הזמנו שני דגים, צ'יפס, סלט ירקות, שתי כוסות בירה ושתי כוסות קולה זירו והוא הגיש לנו חשבון של 1,700 שקל. היינו בשוק. הסתכלנו אחד על השני הבנו שעוקצים אותנו אבל אחד המנהלים של המסעדה הביא לנו תפריט שבכלל לא הביאו לנו בכלל והוא אמר שאלו המחירים והיינו צריכים לבדוק מראש מה אנחנו מזמינים".

במקרים אחרים ישראלים נאלצו לשלם על ארוחה במסעדה סכומים מופקעים ומוגזמים שנעו בין 1,000 ל-1,500 שקל. "בארץ ארוחה כמו שאכלנו הייתה עולה לכל היותר 300 שקל. פה הם דרשו וקיבלו לצערי 1,000 שקל. המלצרים ובעלי המסעדות משתפים פעולה בעוקץ. הם מעיזים לעשות את זה רק לישראלים. יש המון ישראלים באיסטנבול אז למה בעצם לא לדפוק אותם?", אומרת יפעת, "אני עם טורקיה סיימתי. לא מגיעה לכאן יותר. זו לא טורקיה שהכרתי ויש הרבה אנשים כמוני שנמאס להם מכל העוקצים".

ישראלים המטיילים הרבה באיסטנבול ממליצים שלא לאכול במסעדות הקרובות לחוף ולצלם את התפריטים ובמידת הצורך להזעיק את המשטרה. "עוקץ המסעדות נהיה פופולרי מאוד באיסטנבול בזמן האחרון. מרבית הנעקצים הם ישראלים. ממליץ  בכל מסעדה בה יושבים לצלם את התפריט ואם החשבון מוגזם להזעיק את המשטרה. יש שוטרים בכל פינת רחוב ולרוב הם מטפלים בזה בחומרה", מסביר מדריך מטיילים.