לאחר שבאמצע יוני יוון פתחה את הגבול שלה למדינות "ירוקות" מהאיחוד האירופי, כעת מתלבטים במדינה האם ללכת צעד אחורה ולחזור לסגר חלקי, זאת לאחר שכמות החולים עלתה.

בסאן הבריטי מדווחים שמספר החולים הפעילים ביוון עדיין נמוך מאוד ויציב ועומד על 2,205 (נכון לאתמול), אך ברשויות המקומיות מדווחים שמאז שנפתחו הגבולות נמצאו כבר מעל 100 תיירים שחלו בנגיף. בעקבות כך, הממשלה המקומית תקיים מחר (ב') דיון האם לסגור מחדש את הגבולות לחלק מהמדינות והאם לחזור ולהפעיל הגבלות שונות בתוך המדינה.

ביוון הביעו חשש מכך שתיירים רבים לא שומרים על ההנחיות המקומיות בזמן החופשה שלהם. "אנחנו נחושים להגן על רוב התושבים מפני מיעוט שמתנהג בקלות דעת" אומר דובר הממשלה סטליוס פטסאס (Stelios Petsas). כמו כן, במדינה מודאגים מכך שתיירים רבים שהם א-סיפטומטיים נכנסו למדינה וגרמו להפצת הנגיף מחדש.

ניקוס סיפסאס (Nikos Sipsas), מומחה למחלות זיהומיות, מודה: "כשפתחנו את הגבולות ידענו שיש בכך סיכונים ואכן כשלושה שבועות אחרי הפתיחה אנחנו רואים את ההשפעה במדינה".

תיירים מצטלמים מול מקדש הפרתנון באתונה (צילום: Milos Bicanski, getty images)
התיירים לא נשמעים להנחיות. אילוסטרציה | צילום: Milos Bicanski, getty images

בעקבות המצב, בממשלה הודיעו שיחזירו גם את ההגבלות השונות בתוך המדינה. בתוך כך, יעלו את הבדיקות והפיקוח על הברים והמסעדות שהתמלאו מאז חזרו התיירים. 

כזכור, כ-16.6 ביקר בארץ ראש ממשלת יווןקיריאקוס מיצוטקיס (Kyriakos Mitsotakis), ואחד הדברים עליהם דן עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה חזרת התיירים הישראלים למדינה. באותו ביקור אמר נתניהו שהשאיפה היא שהטיסות יחזרו בתחילת אוגוסט. מאז, כמות החולים בארץ עלתה, ישראל יצאה מרשימת ה"מדינות הירוקות" והחלום על חופשת בטן גב הפכה ללא ריאלית. כעת, החלום כנראה מתרחק אף יותר.