בשבוע שעבר דיווחנו על כך שביוון החלו לנקוט במגבלות חדשות בעקבות עלייה חדה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה בשבועיים האחרונים ואי ציות להוראות מצד התיירים הרבים שהחלו לחזור למדינה. למרות זאת, המספרים של החולים החדשים המשיכו לטפס בימים האחרונים ובאירופה יש מדינות שכבר הודיעו שהן צפויות להכניס את מדינת האיים לרשימה האדומה.

כזכור, לפני שבוע וחצי נחתם הסכם בין יוון לישראל (ביחד עם קרואטיה ובולגריה) שמאפשר ל-600 תיירים מארץ להגיע בכל שבוע לאתונה, סלוניקי, כרתים וקורפו מבלי להיכנס לבידוד בהלוך או בחזור. התנאי היחיד הוא שיש להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני הנחיתה. מאז נחתם ההסכם, מספר הטיסות ליוון עלה ולא מעט ישראלים כבר חזרו לנפוש במדינה.

המטרה היא שאחת לשבועיים יוגדרו מחדש המדינות הירוקות וההסכמים איתן. הפעם הבאה בה צפויים לגבש את הרשימה תהיה בסוף החודש וכעת לא נראה שמצד ישראל יהיה שינוי כלשהו. כמו כן, יש לזכור שגם ישראל היא מדינה אדומה וליוון יש את הזכות להפסיק את ההסכם מהצד שלה. 

קורפו (צילום: עמית גדול)
קורפו | צילום: עמית גדול

יחד עם זאת, בבריטניה הודיעו אתמול שיוון נמצאת על סף הכניסה לרשימת המדינות האדומות אצלה, זאת לאחר שבשבוע האחרון היו בה 14.2 חולים חדשים לכל 100 אלף תושבים. רף  הכניסה לרשימת המדינות האדומות בבריטניה עומד על לפחות 20 חולים לכל 100 אלף תושבים. רק שלשום רשמה יוון 256 חולים חדשים, עלייה של 209 מקרים ביום שלפניו.

למרות המספרים הללו, מומחי תיירות בממלכה טוענים שביון נמצאים בשליטה מלאה על הנעשה והם לא מביעים דאגה.

בנוסף ליוון, גם קרואטיה, לה יש כאמור הסכם עם ישראל, נכנסה לרשימת המדינות האדומות של בריטניה עם 36.3 חולים לכל 100 אלף תושבים בשבוע האחרון. 

מקומות מעניינים בעולם (יח``צ: Baloncici, Thinkstock)
דוברובניק | יח``צ: Baloncici, Thinkstock

על פי דיווחים, שתי המדינות הבאות שצפוית לחתום עם ישראל על הסכם פתיחת השמיים, שיאפשר הגעה ללא צורך בבידוד, הן גאורגיה וקפריסין.