בעקבות פתיחת השמיים לכל היעדים מנתב"ג, לא מעט חברות תעופה הודיעו על החזרת הפעילות. גם חברת flydubai, חברת הבת של אמירטס מדובאי, הודיעה אתמול על השבת הפעילות כבר ביום ראשון הקרוב (21.3). אלפי ישראלים כבר הזמינו טיסות לדובאי עם החברות השונות בחודש הקרוב. 

כך למשל, אורי, בעל עסק מחיפה, רכש לפני כשבוע חבילת נופש לדובאי לו ולבני משפחתו לחמישה ימים באמצע חודש אפריל. "היה מבצע אטרקטיבי ומשתלם, זול בהרבה מאשר חופשה משפחתית באילת. עשינו את שני החיסונים והחלטתי שנטוס לדובאי. אחרי חודשים שהיינו תקועים בארץ היינו חייבים להתאוורר כדי לשמור על שפיות".

אלא שאורי, ביחד עם לא מעט ישראלים אחרים, לא לקחו בחשבון דבר מאוד חשוב. כמה ימים לאחר ההזמנה ולאחר ששילם עבור החבילה אורי נחרד לגלות שהנופש שלו נופל על הרמדאן שמתחיל ב-13.4. כלומר, חלק גדול מהאטרקציות והאתרים יהיו סגורים והאווירה של נופש לא תהיה להם כפי שרצו.

"לא ידעתי שהתאריך שבחרנו זה צום הרמדאן. הבנתי שלא מעט אתרים, אטרקציות, מסעדות וחנויות יהיו סגורות", הסביר אורי. "הגעתי למסקנה שזה לא משתלם גם מבחינת האווירה ואני שוקל למכור את החבילה אפילו בהפסד או לבטל. הבנתי שיש עוד הרבה ישראלים שהיו לחוצים כמוני והזמינו נופשים בדובאי וגילו שזה ברמדאן וחלקם ביטלו".

דובאי (צילום: אילן ארנון)
לא מעט אטרקציות יהיו סגורות | צילום: אילן ארנון

גם ליאת מאשקלון ובן זוגה הזמינו במהירות נופש בדובאי לארבעה לילות במלון חמישה כוכבים יוקרתי, אבל אחרי שלושה ימים גילו שהם יצטרכו לנפוש ברמדאן וביטלו את ההזמנה. "הבנו שהרבה מקומות שרצינו לטייל בהם יהיו סגורים אז לא היה טעם לטוס לדובאי ברמדאן. לא ידענו שהנופש שלנו הוא שבוע לאחר תחילת הצום. אני יודעת שיש לא מעט ישראליים שכן החליטו בכל זאת לטוס ברמדאן בגלל שנמאס להם מהסגרים וחוששים ששוב פעם יסגרו להם את נתב"ג לאחר חג הפסח ורצו ליהנות מנופש בחו"ל".

מ', אזרח ישראלי המתגורר בדובאי, טוען כי תקופת הרמדאן אינה נוחה ביותר עבור תיירים אבל אפשר בכל זאת ליהנות. "בגדול לא מרגישים את הצום. המסעדות ברובן עובדות כרגיל, יש אתרים ואטרקציות שסגורות, אך מרבית החנויות פועלות בקניונים. זו לא תקופה הכי נוחה בשנה אבל באים לפה תיירים. המקומיים פה מתגעגעים לתיירים מישראל".

המוני ישראלים יטוסו לדובאי ומרוקו

בנוסף לדובאי, גם לא מעט ישראלים שהזמינו טיסות למרוקו, גילו את אותו הדבר. "הייתי במרוקו ברמדאן בטיול מאורגן ולא כל כך הרגשנו  את הצום. ביום יש קצת אווירה של רמדאן וחלק מהמקומות סגורים אבל בלילה הכול פתוח וזה כיף", סיפר חיים מבאר שבע. "יש כאלה שיאהבו לטייל ברמדאן שזו אווירה מיוחדת ויש מטיילים שיעדיפו במועד אחר יותר".

ההערכות הן שלדובאי ולמרוקו שנפתחה לתיירים ישראלים (לבעלי תו ירוק שהתחסנו פעמיים) יטוסו אחרי חג הפסח ובמהלך חודש אפריל בו חל הרמדאן מעל 25 אלף ישראליים וייתכן שאף יותר, אם הממשלה לא תגביל את מספר הטסים לחו"ל.

"הביקוש הכי גדול הוא למרוקו ולדובאי בעיקר בגלל שהן מדינות זולות ויש בהן אטרקציות רבות. מרוקו מבוקשת מאוד בגלל שאפשר לטייל בה לבד או בטיולים מאורגנים והיא מגוונת יותר מאיחוד האמירויות וזולה יותר ממנה והתמורה שאתה מקבל עבור הכסף שלך גבוהה מאוד", ציין גורם בענף התיירות. "אני מעריך שמרוקו בשנת 2022 תהיה להיט של התיירים הישראלים".