חוף אמלפי באיטליה הוא שורה של כפרים בצבעי פסטל הנצמדים לצוקים דרמטיים המשקיפים על הים התיכון. לעומת הפסטורליות המדומיינת, כבר מזמן הפך אזור אמלפי לשם נרדף למגנט תיירים שמתחיל לקרוס תחת העומס, עם מעל ל-5 מיליון מבקרים. עם זאת, עבור רבים המכנים את קו החוף עוצר הנשימה הזה כבית, המספר הגבוה של התיירים מרגיש פחות כמו עניין נעים שעוזר להם ויותר כמו גל בלתי פוסק המאיים לשטוף את אורח חייהם.

"יש הבדל בין מבקרים שמעריכים את היופי שיש לנו פה לבין תחושת הצפה", אומרת סופיה, בעלת טרטוריה מקומית בפוזיטנו. היא מתארת רחובות שפעם היו הומים בהתלוצצות ידידותית בין שכנים שכעת חנוקים מקבוצות מטיילים. התסכול שלה בהחלט מורגש והתושבים מדגישים גם את יוקר המחיה שמזנק מתעשיית תיירות המשרתת בעיקר מטיילי יוקרה."אנחנו לא רוצים שאמלפי תהפוך לדיסנילנד".

אמלפי איטליה (צילום: DyziO, shutterstock)
התושבים מרגישים את הלחץ הבלתי פוסק מזרמי התיירים. אמלפי | צילום: DyziO, shutterstock

הרשתות החברתיות והעלייה האחרונה בפופולריות של משפיעני טיולי לא בדיוק עוזרים להרגיע את ההייפ סביב אמלפי. תמונות ויראליות המציגות מפרצונים נסתרים וחופים מבודדים הביאו לצונאמי של מבקרים, שהכריעו את התשתית המוגבלת של הערים הקטנות הללו. כעת מפחדים התושבים שתוכנית חדשה מבית נטפליקס, "ריפלי",שמציגה בצורה בולטת את חוף אמלפי ועשויה להגביר את העניין בביקור באזור, ולהעצים את הבעיות של תיירות היתר כפי שקורה במקרים רבים.

כדי להילחם בתופעות העומס התנהלו הפגנות עצומות ואפילו קמפיינים ברשתות החברתיות שקוראים לתיירים להיות מודעים יותר כשהם מבקרים באמלפי. התושבים קוראים לתקנות מחמירות יותר על ספינות קרוזים, הגבלות על השכרת דירות נופש והתמקדות בקידום תיירות שמכבדת את האיזון העדין בין שגשוג כלכלי לשימור תרבותי.

תיירים חוף אמלפי איטליה (צילום: auralaura, shutterstock)
התיירים נמצאים בכל פינה. חוף אמלפי | צילום: auralaura, shutterstock
אמלפי תיירים סירה איטליה (צילום: Jef Wodniack, shutterstock)
המקומיים רוצים ליצור הגבלות על מספר התיירים שמגיעים לאזור | צילום: Jef Wodniack, shutterstock

גם מכיוון התיירים נשמעות לא פעם תלונות על אכזבה קשה מהטיול לאזור אמלפי בגלל המוני התיריים. תייר אחד פנה לרשת החברתית Reddit כדי לשתף כיצד החוויה שלו מהטיול במקום נהרסה: "הייתי שם בשבוע שעבר והקהל בפוזיטנו קלקל את כל החוויה. המקום מדהים למראה, אבל ההמונים הם מעבר לכל מה שהעיר יכולה להכיל".

אדם אחר כתב: "כל המקומות בחוף אמלפי יכולים לקבל רק מספר מסוימים של אנשים עד שהמקום מתחיל להרגיש מאוד צפוף ולא נעים". מגיב אחר כתב כי "זה לא רק ההמונים, יש כביש קטן ביותר פנימה והחוצה, שבו התנועה מגיעה לפחות מזחילה במשך שעות בעונת השיא, מכיוון שהכביש לא מתאים לכל כך הרבה תנועה". חוף אמלפי מיישם לפעמים חוקי תנועה במהלך הקיץ, שם מכוניות מוסדרות על ידי לוחיות. תייר אחר שהיה במקום המליץ לאנשים אחרים לא להגיע וכתב: "אל תלכו. פשוט אל. מספר התיירים מטורף ויש אנשים בכל מקום. בכל המסעדות השולחנות מלאים והן יקרות מדי. לעולם לא יחזור שוב".

בשנים הקרובות עתיד להיפתח באמלפי נמל תעופה בין-לאומי שיקבל את מיליוני המבקרים שרובם מגיעים כיום דרך נאפולי. לפי התחזיות, נמל התעופה צפוי להעלות את מספר התיירים בלפחות מיליון, כך שיגיעו לאזור חוף אמלפי מעל 6 מיליון תיירים בשנה, מה שעלול להוביל לקריסה מוחלטת של התשתיות והצפה קשה יותר של מבקרים.