חברת התעופה איזיג'ט היא אמנם חברת לואו קוסט, שזה אומר שמחיר של כרטיס טיסה בסיסי שלה כולל טיסה פלוס תיק אחד שאפשר להעלות מטוס בלבד - על כל פיפס נוסף יש לשלם אקסטרה. אבל אכיפת הנהלים העיוורת שלה מגיעה לאחרונה לשיא חדש של גסות רוח כלפי נוסעים, שלא תמיד משלמים מחיר "זול" עבור שירותיה, ונתקלים ביחס מחפיר מצד העובדים שלפעמים אפילו בעצמם נוהגים בשרירותיות מפלה ובניגוד לנהלים המפורשים.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako

ג'ניל ג'גרס וויטוורת' בת ה-28 היא חולת סיסטיק פיברוזיס (CF) שנאלצת לנטול מגוון של תרופות שונות בשעות קבועות, ולכן מסתובבת עם תיק תרופות צמוד. יחד עם זאת, כשג'ניל טסה מפראג לחופשה בוונציה באמצעות חברת איזיג'ט, היא התבשרה על ידי דייל הבורדינג בשער העלייה שהיא לא יכולה להעלות אותו יחד איתה למטוס - משום שיש לה כבר תיק של חפצים אישיים, והחברה מתירה רק פריט אחד של כבודת יד.

"הסברתי לו שתיק אחד מלא לחלוטין בתרופות ובציוד רפואי, ושהתיק הנוסף הוא תיק היד שלי", כתבה ג'ניל בפוסט זועם בפייסבוק. "הוא התעקש שאחד מהם צריך להיכנס בתוך השני (מה שלא היה אפשרי) כדי שיהיה לי רק תיק אחד". תיק התרופות של ג'ניל היה מלא בכדורים חיוניים ובווסט מיוחד בו חולי CF משתמשים כדי לרוקן את הריר שמצטבר בריאות שלהם, כך שהיה בו אפס מקום, אבל לנציג לא היה אכפת: "הוא הגיב ואמר שאם יש לי שני תיקים אני צריכה לשלם על אחד מהם ולשלוח אותו לבטן המטוס".

גם אם זו אכן המדיניות היבשה של איזיג'ט, אפשר היה לצפות מהדייל להראות קצת התחשבות אנושית בנוסעת חולה – אלא שאלה כלל לא הנהלים הנכונים. "הראיתי לו באתר של איזיג'ט שלא כתוב בשום מקום שצריך לשלם תוספת על ציוד רפואי ותרופות", כתבה ג'ניל. "לפי המדיניות, אפשר להעלות תיק שיש בו רק תרופות לתא הנוסעים כל עוד הוא עומד במידות המותרות של תיקי היד, והוא עמד בהן. אבל הדייל התעלם ממני ואמר לי שאני עדיין צריכה לשלם על תיק נוסף". ואכן, באתר הרשמי של איזיג'ט כתוב בזו הלשון: "אתם יכולים לשאת עמכם תרופות וציוד רפואי שאתם צריכים שיהיו ברשותכם".

אבל הדייל המשיך להקשות - "כל אחד יכול לטעון שיש בתיק שלו ציוד רפואי ותרופות". ג'ניל ניסתה להסביר לו שללא הווסט המיוחד היא עלולה לגמור בבית החולים, והציעה אפילו להראות לו אישור רופא, אך הוא סירב והמשיך להתעקש איתה שתשלם ותשלח את אחד התיקים לתא המטען. בסופו של דבר ג'ניל, שחששה כבר לפספס את הטיסה מרוב ויכוחים, שילמה כדי לשלוח את התיק האישי שלה לבטן המטוס, והעלתה עמה את תיק התרופות.

"יש לי מחלה בלתי מנוצחת", היא כותבת בפוסט, "תפקוד הריאות שלי עומד על 56 אחוז ויש לי גם סכרת כתוצאה מה-CF. אני לוקחת מעל 60 כדורים ביום ומבלה למעלה משעתיים ביום בטיפול בדרכי הנשימה שלי. לקחתי אנטיביוטיקה במשך 5 שבועות כדי להתכונן לטיול הזה ושאוכל לעמוד בו פיזית. מדובר באפליה משום שהדייל שפט אותי לפי המראה שלי כי לא נראיתי לו 'חולה מספיק' בשביל שאצטרך לשאת תיק עם תרופות. טסתי הרבה פעמים עם התיק הרפואי שלי בכל מיני חברות תעופה, ובחיים לא נתקלתי בבעיה כזו".

דובר איזיג'ט מסר בתגובה לסאן הבריטי: "אנחנו יודעים כמה זה חשוב שלקוחות שנוסעים עם ציוד רפואי יהיו צמודים אליו, ולכן אנחנו מרשים לנוסעים לשאת איתם ציוד רפואי בתא הנוסעים בחינם, בנוסף לתיק היד, בצמוד לאישור רפואי. יצרנו קשר עם גברת וויטוורת' כדי להתנצל על החוויה בשדה התעופה בפראג כאשר היא חויבה בתשלום על שליחת תיק היד שלה. זה לא תואם את המדיניות שלנו ואנחנו חוקרים את הנושא עם דיילי הקרקע שלנו".