לא על חופשה כזו הם חלמו: 11 ישראלים הורעלו כאשר אכלו גולש באחת המסעדות הגדולות והמוכרות בעיר. המקרה אירע בשבוע שעבר כשקבוצה של תיירם מישראל הגיעה לטיול של חמישה ימים בעיר הבירה ההונגרית. ביום האחרון, כמה שעות לפני הטיסה הם ישבו לאכול במסעדה מפורסמת והזמינו בה גולש ומרק הונגרי. את הארוחה כל הסועדים סיימו בתחושה מוזרה.

>> לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש

"היינו חמישה אנשים שהזמינו מרק גולש" שיחזרה א' אחת הסועדות. "אכלנו הרבה פעמים בבודפשט, כולל במסעדה הזו כמה ימים לפני ולא היו בעיות. שתי דקות לאחר הארוחה התחלנו להרגיש סחרחורות, יובש קיצוני, מחנק, טשטוש בראייה, חולשה, עייפות, קושי בהליכה וביציבה. אבא שלי סבל מבלבול והזיות. איבדנו שליטה על הגוף. לא הבנו מה קורה. מזל שלא באנו עם ילדים זה היה יכול להיגמר באסון כבד".

גולש הונגרי חריף (צילום: צילום מסך, המרכיב העיקרי)
גולש הונגרי. אילוסטרציה | צילום: צילום מסך, המרכיב העיקרי
בודפשט (צילום: Ihor Pasternak, Shutterstock)
בודפשט | צילום: Ihor Pasternak, Shutterstock

"זו הייתה טראומה קשה עבורנו" הוסיפה א'. "כל הטיסה סבלנו מאוד. ייאמר לזכותם של הצוות של אל-על שהם עזרנו לנו בכל דבר שנזקקנו והזמינו אמבולנס לנתב"ג שפינה אותנו מיד כשנחתנו. תבין, בין הסועדים הישראליים היו כאלה שסבלו ממחלות לב כרוניות. זה יכול היה להסתיים באסון כבד". סועד נוסף סיפר: "אכלתי במסעדה הזו בעבר והכול היה מצוין, הפעם הרגשתי רע מאוד. הייתה לי תחושה שאני עומד למות, ממש ככה. סבלתי מקשיי נשימה. היה בגולש משהו מוזר".

חלק מהנוסעים שחשו ברע פונו לבית חולים במרכז הארץ לקבלת טיפול רפואי ושם נאמר להם שככול הנראה מדובר בהרעלה ולא בקלקול קיבה הנובע מאוכל מקולקל.

"עדיין לא התאוששנו מהטראומה"

לאחר שהשגרירות הישראלית בהונגריה עודכנה בפרטי האירוע היא החלה לבדוק לעומק מה בדיוק קרה במסעדה המוכרת, במטרה לשלול גם אופציה לפגיעה מכוונת בסועדים כפי שחשבו בתחילה. מתברר, שלפני למעלה מעשר שנים היה מקרה הרעלה דומה כתוצאה משימוש בפפריקה שהוחזקה בתנאי אחסון גרועים וממשלת הונגריה הורתה להפסיק את השימוש בתבלין הלאומי מחשש שיגרום למותם של אזרחים וזאת עקב צמח רעיל שהוחדר לתוכו.

לדברי א', בתחילה המסעדה הכחישה שמדובר בהרעלה אבל מאוחר יותר אחד העובדים אישר בשיחה עם אחד הישראליים כי בעלי המסעדה רכשו את הפפריקה באריזה סגורה ובדיקת מעבדה שנעשתה לאחר המקרה הוכיחה שהפפריקה אכן הכילה בטעות את צמח הדטורה הרעיל שגורם להזויות, כפי שקרה לפני עשור.

"אני מקווה שהמסעדה תיקח אחריות על מה שקרה לנו ותמצא לנכון לפצות אותנו", אמר אחד הסועדים. "אנחנו עדיין לא התאוששנו מהטראומה הזו. זו אחריות המסעדה לברר את סוג התבלינים שהיא קונה לפני שהיא משתמשת בהם וכמעט גורמת למותם של סועדים. זה באמת נס שאף אחד לא מת".