עם חופשות הקיץ שמתקרבות, כך גם חוזרים הסיפורים של תיירים ישראלים שביקרו ברחבי העולם והיו קורבנות לעוקצים. רבים שחוזרים מעיר הנמל הפופולרית בטומי שבגיאורגיה, מדווחים על קוצץ שתופס תאוצה במסעדות בעיר, ועולה לתיירים מאות דולרים.

כך קרה ליעל ובן זוגה אמיר שהגיעו לפני כשלושה שבועות לבר בעיר, כאשר עובדים באחד הברים המרכזיים שכנעו אותם להיכנס פנימה ולהתרשם. "כשנכנסנו המקום נראה יפה מרשים והזמנו בירה וצלחת צ'יפס. אחרי שעה וחצי שהיינו במקום ביקשנו חשבון כי היינו עייפים מהטיסה. אנחנו רואים שחייבו אותנו בסכום של 700 דולר. היינו בהלם", שחזרה יעל, "ניסינו להבין איך הגענו לסכום הזה. הם הראו לנו תפריט, אמרו שישבנו במקום של וי.אי.פי וזה המחיר ואין מה לעשות. אחרי ויכוחים וצעקות שילמנו 500 דולר וזה גם מטורף והזוי. הם איימו להזמין לנו משטרה. פחדנו להסתבך והבנו שנפלנו למלכודת תיירים. שעקצו אותנו ואנחנו לא היחידים. שהעובדים בבר הזה מחליפים תפריטים".

בטומי גיאורגיה (צילום: 
Vedat Kandem, shutterstock)
רבים שחוזרים מכאן מדווחים על עוקץ במסעדות. בטומי | צילום: Vedat Kandem, shutterstock

גם איציק וחברתו חוו מקרה דומה באותו בר ממש כאשר הזמינו שתי כוסות קולה, צ'יפס וסלט קטן וקיבלו חשבון מנופח של 550 דולר. "שאלתי את המלצר איך יכול להיות מחיר כזה על בירה צי'פס וסלט. הוא לקח את התפריט והראה לנו. זה לא היה אותו תפריט שהביאו לנו בהתחלה. הוא הסביר שבגלל שישבנו במקום של וי.אי.פי המחיר הוא 250 דולר ללא כל צ'יפס בירה וסלט. ביקשנו לדבר עם המנהל אבל הוא התעקש שזה המחיר", סיפר איציק, "אמרתי לו שאני מזמין את המשטרה למקום ושמדובר בעוקץ. הוא קצת נבהל והסכים שנשלם רק 500 לארי (כ-500 שקל) שזה גם הרבה כסף. אמנם לא 550 דולר אבל גם הרבה יחסית למה שאכלנו ולמחירים של המסעדות בעיר".

השיטה הזו, כך מתברר, הפכה למלכודת תיירים נפוצה אך כזו שעדיין מצליחה להפתיע את התיירים הישראלים שלא חושדים במתרחש: "אני ובעלי שילמנו 700 דולר. זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שלנו בבטומי. נכון שזו עיר יפה ונחמדה אבל העוקץ הזה במסעדה בעיר הוציאו לנו את כל האוויר מהמפרשים. הרס לנו את הטיול", סיפרה אילנית, "על 'ציפס, בירה וקערת בוטנים ביקשו את הסכום המטורף הזה. הם טענו שישבנו במקום של וי.אי.פי שזה הכי יקר במסעדה ואחרי שעה עשר בלילה יש מחיר אחר שהוא גבוה במאות אחוזים. פשוט עקצו אותנו".

תיירים ישראלים אחרים מספרים על עוקצים דומים במסעדות וברים ברחבי העיר. "הם ממציאים כל מיני חארטות שישבנו במקומות של וי.אי.פי כדי לעקוץ ישראלים", מספר רוני. "בשום מקום בעולם לא גובים כאלה סכומים על בירה וצ'יפס. היה מקרה שהם רצו להזמין לי משטרה. אמרתי בבקשה אני לא משלם 700 דולר. בסוף אחרי ויכוחים רבים שילמתי 350 לארי שזה גם הרבה מאוד כסף על חצי ליטר בירה וצ'יפס".

מהמלצותיהם של ישראלים שחזרו לאחרונה עולה כי כדי להימנע מליפול בעוקץ הזה, כדאי לבדוק מראש את ההמלצות על המסעדות והברים, ובנוסף רצוי לצלם את התפריט ולברר אם מדובר באזור וי.איי.פי במסעדה.