אחרי שלא מעט מדינות מסביב לעולם זנחו לגמרי את תנאי הכניסה השונים בעקבות הקורונה ומאשפרות לכולם להיכנס באופן חופשי לגמרי, הלילה (12.6) גם ארה"ב הצטרפה לרשימה. כך, החל מהיום מי שמחוסן בשתי זריקות לפחות, או שהוא מתחת לגיל 18, יוכל להיכנס למדינה ללא בדיקת קורונה שנעשה 24 שעות לפני הטיסה, כפי שהיה נהוג עד היום. ארה"ב היא היעד השני בכמות הישראלים שטסו אליו בחודש מאי (אחרי טורקיה) עם מעל ל-171 אלף נוסעים.

יחד עם זאת, הכניסה למי שאינו מחוסן עדיין אסורה לגמרי, זאת בניגוד למגמה בעולם לאפשר כניסה חופשית גם למי שאינו התחסן. כך למשל: במדינות כמו: יוון, קפריסין, גרמניה, אנגליה, אוסטריה, איטליה, בולגריה, פולין ועוד, כולם יכולים להיכנס ממש כמו שהיה לפני הקורונה.

ההחלטה של ממשל ארה"ב, להקל באופן משמעותי את הכניסה, הגיע בעקבות לחץ רב של חברות התעופה והתיירות במדינה, שאמרו שהתנאי לבדיקת קורונה גם למחוסנים הוביל לכל שהביקוש ירד בצורה משמעותית, זאת בעיקר לנוכח העובדה שבלא מעט מדינות כבר לא דורשים זאת.

ניו יורק (צילום: Ingus Kruklitis, shutterstock)
ניו יורק | צילום: Ingus Kruklitis, shutterstock

"היום נעשה צעד ענק להתאוששות הטיסות הנכנסות והחזרת נסיעות בינלאומיות לארה"ב", אמר רוג'ר דאו, הנשיא והמנכ"ל של איגוד הנסיעות בארה"ב. "יש לשבח את ממשל ביידן על הפעולה הזו, שבעקבותיה יקבלו בחזרה מבקרים מרחבי העולם ובכך יאיצו את ההתאוששות של תעשיית הנסיעות בארה"ב".

אין תורים להוצאת ויזה לארה"ב

לצד הבשורות המשמחות, חשוב לזכור שעל מנת לטוס יש להוציא ויזה לארה"ב מראש, דבר שהוא מאוד קשה בשל חוסר התורים הקיימים. כך, מי שרוצה לקבוע תור לשגרירות, יימצא תורים פנויים רק בעוד חודשים ארוכים אם בכלל. רק לאחרונה הודיעה שגרירות ארה"ב בישראל שהיא דוחה תורים שנקבעו לאנשים בחודשים הקרובים בגלל העומס הרב שיש להם.

יחד עם זאת, קיימים כמה קריטריונים שעל פיהם לא חייב המבקש להגיע לראיון אישי בשגרירות או בקונסוליה. את רשימת הקריטריונים ניתן למצוא באתר הרשמי של שגרירות ארה"ב בישראל, כמו למשל ויזה שפג תוקפה לפני פחות מארבע שנים. שימו לב כי מגישים מתחת לגיל 14 ומעל לגיל 80 אינם חייבים להגיע לראיון גם אם אינם עונים לקריטריונים הללו.

ויזה לארה"ב, אילוסטרציה (צילום: 123rf)
ויזה לארה"ב | צילום: 123rf

 

מה קורה עם ביטול הוויזה לארה"ב?

נכון לעכשיו העמדה הרישמית היא שהפטור מוויזה לארה"ב לישראלים צפוי להתרחש בתחילת 2023, אך בפועל ישנם לא מעט עניינים בירוקרטיים המקשים על האישור הסופי. בין היתר, בארה"ב דורשים גישה לנתונים אישיים של האזרחים בארץ, על מנת לדעת מראש האם יש אנשים שלא עומדים בקריטריונים של הכניסה למדינה. כך, על אף שהרצון המשותף לביטול הוויזות הוא הדדי, נראה שיש עדיין מספר מחלוקות ודברים שצריך לטפל בהם.