דיסני פתחה במאמץ אחרון לעצור את השתלטות מדינת פלורידה ובראשה המושל רון דה-סנטיס, על פארקי השעשועים שלה במדינה הדרומית, תוך שימוש בפרצה משפטית המערבת את המלך הבריטי צ'ארלס.

עד לאחרונה, דיסני פיקחה כמעט באופן עצמאי אבסולוטי על פארק השעשועים המשתרע על פני שטח עצום של 27,000 דונם ליד אורלנדו באמצעות מועצה בשם Reedy Creek Improvement District. בפברואר האחרון דה-סנטיס יצר מועצת מנהלים חדשה שעתידה הייתה לקחת את השליטה במחוז של דיסני, במאמץ לסיים את מה שהוא כינה "האג'נדה המוארת" (Woke agenda) של חברת הבידור האמריקאית. בישיבה שנערכה בחודש פברואר האחרון, אמר דה-סנטיס כי "יש שריף חדש בעיר", כשהמטרה הייתה להוציא את מחוז דיסני ממעמדו המיוחד, ולמעשה להביא אותו לשלם מיסים כבדים שהיו מכניסים את החברה לחובות של מיליארדי דולרים, עם אפשרות אמיתית למשבר כלכלי שייפגע בה אנושות.

מושל פלורידה, רון דה-סנטיס (צילום: רויטרס)
מוכן להיכנס למאבק מול ענקית הבידור. מושל פלורידה, רון דה-סנטיס | צילום: רויטרס


רגע לפני שהדירקטוריון החדש הצליח להשתלט, מיהרו בדיסני לבצע שינויים בהסכם שכבר נחתם בעבר במטרה להגביל את פעולות הדירקטוריון. ההתערבות הזו הגיעה בצורה של סעיף שנקרא "חיי מלכות", שהוכנס להסכם המיוחד, אשר למעשה משמר חלק ניכר מהשליטה של דיסני באזור.

המסגרת המשפטית למעשה מעניקה לדיסני כוח מוחלט על הפיתוח באזור. הסעיף בחוזה, שמקורו בשנת 1692 והיה נהוג בחוזים בבריטניה, קובע: "הכרזה זו תהיה בתוקף עד 21 שנים לאחר מותו של הניצול האחרון מצאצאיו של מלך אנגליה (כיום צ'ארלס השלישי), שחי מתאריך ההכרזה הזו". כלומר, הצאצא הקטן ביותר של מלך בריטניה כיום היא בתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל, ליליבת, בת השנה וחצי. בהנחה שהיא תחיה לפחות עד הגיל הממוצע לנשים בארצות הברית, 77 שנים, הסעיף יהיה תקף עד לשנת 2,119. זה אומר שרון דה-סנטיס ומדינת פלורידה ייאלצו לחכות לא מעט זמן עד שיצליחו להוציא את התוכנית שלהם לפועל.

הארי מייגן לילבת המלך צ'ארלס (צילום: instagram | AP | Gregor Fischer)
נכנסו לסיפור בלי להיות שייכים. המלך צ'ארלס, הנסיך הארי, מייגן מרקל, ארצ'י וליליבת | צילום: instagram | AP | Gregor Fischer

לא סביר שהמלך הבריטי – שחזר מביקורו המלכותי הראשון לגרמניה – ישחק תפקיד פעיל במחלוקת הנוכחית. כמו כן, הכללים המלכותיים המפורשים מורים על צ'ארלס שלא להתערב בשום וויכוח המתפתח בעולם הפוליטי של מדינה אחרת. ההכללה שלו בחוזה היא פשוט אמצעי למעקב אחר תאריך ביחס למועד פקיעתו.

"אני לא יכול להסביר את רמת האכזבה שלי מדיסני. חשבתי עליהם דברים הרבה יותר טובים", אומר חבר מועצת הפיקוח על התיירות במרכז פלורידה (CFTOB), רון פרי. "הצעד הזה בעצם הופך את דיסני לממשלה". פרי הוא כומר לשעבר מאורלנדו ומנכ"ל הארגון הדתי The Gathering Forum, שדה-סנטיס מינה כחבר בגוף בן חמישה חברים כדי להחליף את מועצת המנהלים של מחוז המס המיוחד של דיסני. "הדירקטוריון הזה מאבד למעשה את רוב יכולתו לעשות כל דבר מעבר לתחזוקת הכבישים ותחזוקת תשתיות בסיסיות", אומר פרי.

דיסני וורלד אורלנדו פלורידה מצעד (צילום: Handout, getty images)
בטוחים למאה שנים הקרובות? דיסני וורלד פלורידה | צילום: Handout, getty images

למרות הסעיף המפורש בחוזה, נראה שהמאבק על השליטה ב"ממלכת הקסם" עדיין לא הסתיים. "מבדיקה ראשונית עולה כי להסכמים הללו יש ליקויים משפטיים משמעותיים שיהפכו את החוזים לבטלים בחוק", אמר דובר מטעם דה-סנטיס לוול סטריט ג'ורנל ביום שבת. הדובר גם אמר שהדיקרטוריון החדש "שימר מספר חברות פיננסיות ומשפטיות כדי לבצע ביקורות ולחקור את התנהגותה של דיסני בעבר".

בתגובה לדברים, וולט דיסני וורלד יצאה בהצהרה: "כל ההסכמים שנחתמו בין דיסני למחוז היו נכונים, ונדונו ואושרו בפורומים ציבוריים פתוחים ומוכרים, בהתאם לממשלת פלורידה בחוק Sunshine. המטרה שלנו כחברה היא שהחוק הזה ('אל תגידו גיי') יבוטל על ידי המחוקק או יבוטל בבתי המשפט, ואנו נשארים מחויבים לתמוך בארגונים הלאומיים והממלכתיים הפועלים לשם כך".