מלון מריוט בשיקגו
המחלה גבתה כבר 3 קורבנות. מלון מריוט בשיקגו

שלושה מקרי מוות בבית המלון JW Marriott בשיקגו בעקבות פרוץ מחלת הליגיונרים במלון בחודש יולי השנה. בסוף השבוע האחרון אושרו באופן רשמי גם שני מקרים חדשים של המחלה, אשר גבתה עד כה כ-3 קורבנות ו-8 חולים – כולם שהו במלון בין התאריכים 16 ביולי ל-15 באוגוסט.

גורמי בריאות רשמיים זיהו לאחרונה את מקור ההתפרצות של המחלה החיידקית: המזרקה הדקורטיבית הממוקמת בלובי של המלון. מאז הוסרה המזרקה מהלובי, אך חיידקים של המחלה התגלו גם באזורים אחרים כמו בריכת המלון, הג'קוזי שבספא וחדרי ההלבשה – הן של הנשים והן של הגברים.

המחלה של בתי המלון

מחלת הלגיונרים (Legionellosis) היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק ליגיונלה פנאומופילה, שלו יכולת לזהם מערכות מיזוג אוויר וכך לגרום להדבקה מהירה. המחלה התגלתה לראשונה גם בבית מלון, כאשר ב-1976 אנשים רבים חלו בה במהלך כינוס במלון בפילדלפיה. עד כה המקומות השכיחים ביותר להימצאות החיידק הם בתי מלון, אניות, סאונה, מי ברז ומגדלי קירור, והוא מצוי בעיקר במים חמים (בחום של ג'קוזי למשל), במערכות צנרת גדולות או במערכות מיזוג אוויר של בניינים גבוהים.

בדרך כלל הסימפטומים של המחלה מתחילים החל מיומיים ועד כ-14 יום לאחר החשיפה לחיידק. המחלה יכולה להיות חמורה מאוד והיא עלולה לגרום למוות ב-5-30 אחוז מהמקרים. אנשים שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר הם מבוגרים מעל גיל 50, מעשנים בהווה או בעבר, או אנשים עם בעיות בריאות כרוניות. אנשים שיש להם מערכת חיסונית מוחלשת ממצבים כמו סוכרת, סרטן או נטילת תרופות לדיכוי מערכת החיסון נמצאים גם הם בסיכון גבוה יותר. ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה במחלה באמצעות אנטיביוטיקה.

בתגובה להתפרצות המחלה, צוות בית המלון בשיקגו הזהיר את כל אורחיו, וכעת גם קורא לכל 8,500 האורחים ששהו בו בחודשיים האחרונים להיות עירניים למצבם הגופני, ובמקרה הצורך לגשת ולהיבדק.

התסמינים של מחלת הליגיונרים כוללים כאבי ראש, צמרמורות, כאבים בחזה וחום. בשיקגו הוקם מוקד מטעם המחלקה לבריאות הציבור, שנותן מענה על שאלות של אנשים ששהו במלון באותה תקופה.

>> 10 מלונות בתאילנד שישראלים אוהבים