ספרד היא אחד מיעדי החופשה הפופולריים באירופה והמדינה השנייה הכי מתוירת בעולם. יותר מ-49 מיליון תיירים זרים ביקרו בספרד בשנת 2022, וקל להבין מדוע. היא מתגאה בשמש לאורך כל השנה, במורשת תרבותית עשירה ובכמה מהחופים הטובים בעולם.

אבל עם כל כך הרבה אנשים שמבקרים בספרד מדי שנה, ובדומה לאיטלקים גם כאן המקומיים מרגישים לעתים קרובות מתוסכלים מהרעש והבלגן שהם יוצרים. במטרה להילחם בכך, רבות מ-17 הקהילות האוטונומיות האחראיות על ניהול ספרד הציגו כללים ותקנות חדשים המיועדים במיוחד לתיירים. מאיסור על עישון בפומבי ועד לקודי לבוש מחמירים ומגבלות בקרת רעש, הנה כל מה שמבקרים בספרד צריכים לדעת לקראת החופשה הקרובה:

קחו מספיק כסף מזומן

תיירים בספרד שמגיעים ממדינות שמחוץ לאיחוד האירופי, חייבים להוכיח שיש להם מספיק כסף כדי לכלכל את עצמם לכל משך הטיול שלהם לפני שהם יכולים להיכנס למדינה. תיירים יצטרכו להיות מסוגלים להראות שיש להם לפחות 100 אירו (כ-400 שקל) עבור כל יום בחופשה, ועוד 900 אירו (3,500 שקל) עבור כל מקרה חירום שעלול להתעורר.

משטרה על החוף במגלוף מיורקה ספרד (צילום: JAIME REINA , getty images)
רשויות יכולות לבדוק אם יש לתיירים מספיק כסף | צילום: JAIME REINA , getty images


שר הפנים הספרדי אישר את הנוהל הזה, וקבע כי "מבקרים ממדינות זרות חייבים להוכיח, אם יידרשו לכך על ידי הפקידים האמונים על הפיקוח על כניסת אנשים לשטח ספרד, שיש להם משאבים כלכליים להיכנס למדינה באמצעות מזומן, המחאות או כרטיסי אשראי".

ביקורת הגבולות לא בוחנת את חשבונות הבנק של כל אדם שנכנס למדינה, ולכן כלל זה נאכף רק לעתים רחוקות. אבל חשוב לדעת שהרשויות יכולות לבקש לבחון את המצב הפיננסי של התיירים, ולבקש מהם לעזוב את המדינה אם הם לא עומדים במגבלות אלו.

עישון על החוף

אם הרעיון שלכם לחופשה מושלמת הוא לשכב על החוף עם משקה ביד אחת וסיגריה ביד השנייה, אז ישנם חופים מסוימים שאולי תרצו להימנע מהם בביקורכם הבא בספרד. בשנת 2022 נאסר העישון בכל עשרת החופים בברצלונה, ולכן אם תעשנו על חוף הים באזור, אתם עלולים לקבל קנס.

חוף מיורקה ספרד (צילום: travelview, shutterstock)
איסור על עישון בעשרות חופים ברחבי ספרד | צילום: travelview, shutterstock

השנה, האיים הבלאריים (מיורקה, מנורקה, איביזה ופורמנטרה) הלכו בעקבותיהם ואסרו על עישון ברבים מהחופים שלהם. בסך הכל 28 חופים לוקחים חלק בתוכנית. בכל חוף שבו העישון אסור, יתלה שלט בגובה 4 מטרים המתריע בפני התיירים על כך שלחוף יש "סטטוס נקי מעישון".

בשלב זה אין קנסות, שכן המועצה המקומית מקווה שהמבקרים יפעלו לפי הכללים החדשים מתוך תחושת אחריות אזרחית במקום זאת.

כללי בקרת רעש מוגברים

אליקנטה היא אחד האזורים הפופולריים ביותר בספרד, אך כעת גם כאן הרשויות מציגות את הכללים הנוקשים ביותר של ספרד אי פעם בנושא זיהום רעש.

בשנת 2019, נקבעו כללים שקנסו מבקרים ומוסדות בידור בין 600 אירו ל-30,000 אירו בגין רעש מופרז, כשבין הכללים גם איסור על השמעת מוזיקה רועשת וריקודים. השנה הכללים הללו חוזקו עוד יותר וכעת ניתן לקנוס תיירים על כך שהם מדברים בקול רם מדי, מנגנים מוזיקה על החוף, או אפילו גוררים רהיטים בשעות מסוימות.

מיורקה ספרד (צילום: zixia, shutterstock)
תיירים יקבלו קנסות על קול רם וגרירת כיסאות | צילום: zixia, shutterstock

מגבלות משקאות הכל כלול

הרשויות הספרדיות תופסות תיירים שיכורים ומרעישים כבעיה עצומה. בניסיון להילחם בזה, הביטוי "הכל כלול" כבר לא אומר מה שהייתם מצפים. העיירות מגלוף, אל ארנל, פלאיה דה פאלמה במיורקה וסנט אנטוני באיביזה, הכניסו מגבלות על שתייה במלונות הכל כלול.

האורחים יכולים כעת לשתות רק 6 משקאות ביום כחלק מהחבילות הללו: שלושה משקאות בצהריים ושלושה משקאות בזמן ארוחת הערב. יש לשלם בנפרד עבור כל משקאות אלכוהוליים נוספים.

מאלגה ספרד (צילום: klublu, shutterstock)
הגבלות יתקיימו גם על מספר המשקאות האלכוהוליים שאפשר לשתות | צילום: klublu, shutterstock

קודי לבוש חדשים

לבסוף, בשנה שעברה הוכנסו כללים חדשים על ידי מספר ברים ומסעדות באי הספרדי מיורקה. אלה נועדו להבטיח שהתיירים יהיו לבושים באופן שנראה מתאים לדעת המקומיים.

הפריטים שנאסרו כללו גופיות ללא רצועות, בגדי ים מכל סוג, חולצות של קבוצות כדורגל וכל מיני אביזרים שנרכשו מרוכלים ברחוב. קודי לבוש בספרד יכולים להיות קפדניים, לכן כדאי לבדוק אם קיימים קודי לבוש למקומות שבהם תרצו לבקר לפני הנסיעה.