תיירים שמגיעים לאיביזה ולאזורים ספרדיים אחרים עלולים לעמוד בפני קנסות של עד 35 אלף שקל אם הם לא יכולים לספק הוכחה שיש להם מקום ללון בו כשהם נכנסים למדינה. הכלל חל על מחזיקי דרכונים שאינם באיחוד האירופי, שצריכים להראות לפקידי המכס כי יש להם כתובת להתארח בה לפחות מ-90 יום.

הוכחת לינה יכולה להיות אישור הזמנה ממלון, Airbnb או אכסניה, או עדות לביקור בבית נופש או בעלות על בית נופש בספרד. לחלופין, תיירים המבקרים חבר או בן משפחה נדרש להציג "Carta de invitación" (מכתב הזמנה) עם ההגעה.

מיורקה ספרד (צילום: zixia, shutterstock)
צעירים רבים מגיעים לספרד בלי לקבוע מקום אירוח מראש. מיורקה | צילום: zixia, shutterstock

כדי להנפיק כרטיס הזמנה – שאינו יכול להיות מכתב בכתב יד – המארח חייב להיות אזרח ספרדי, אזרח האיחוד האירופי המתגורר בספרד או אזרח שאינו בן האיחוד האירופי עם אישור מגורים חוקי בספרד. ההזמנה תעלה למארח בסביבות 70–80 אירו (280–320), ולפי Olive Press, יש להגיש בקשה בתחנת המשטרה המקומית ולקבוע פגישה מראש. התהליך המלא, הכולל מספר שלבים, יכול להימשך בין 20 ל-60 יום. Olive Press מדווחת גם כי כל אורח שיחרוג ממגבלת 90 הימים עלול לקבל קנסות של עד 10,000 אירו (40 אלף שקלים) או לפעמים יותר במקרי מסוימים.

מטרת החוק החדש היא לנסות ולהוריד את תיירות היתר בספרד, שלפי מקומיים רבים מקשה על החיים בערים רבות ברחבי המדינה, מה שהוביל יעדים כמו טנריף לצאת למחאות, ובברצלונה התושבים דורשים מהרשויות להדוף את מספרי התיירים. יתרה מכך, מבקרים רבים שמגיעים למקומות כמו איביזה או מיורקה הם אירופאים צעירים שלעיתים נכנסים למדינה ללא מקום אירוח, ולנים יחד בחדרי מלון מבלי לשלם.