מונגקול תירקוט, בן 30, בעל עסק למכירת בגדים באינטרנט המתגורר במחוז צ'אנג ראי שבצפון תאילנד, נידון בימים האחרונים לעונש כבד של 50 שנות מאסר לאחר שהעליב את המלך ראמה העשירי. זהו פסק הדין החמור ביותר שנגזר על אזרח תאילנדי שהעז לפגוע בבית המלוכה.

מדובר בעונש חסר תקדים במושגים תאילנדים אבל בכל מה שקשור לבית המלוכה הענישה היא חסרת רחמים. ההחלטה הדרמטית הובילה לסערה גדולה בקרב אנשי זכויות האדם באו"ם שהביעו את מורם רוח על העונש שנגזר על תירקוט. עם זאת, צמרת הממשל בתאילנד ומשרד המשפטים התעלמו מהביקורת כאילו לא הייתה.

שנתיים לפני כן בשנת 2021 נידון אזרח תאילנדי שהשמיץ את בית המלוכה לעונש של 43 שנות מאסר. כמו כן, פולטיקאי תאילנדי שתקף את בית המלוכה ועצם קיומה של מונרכיה במדינה ונידון ל-6 שנות מאסר בלבד, עונש קל יחסית לאחרים.

אזרחים מלך תאילנד (צילום: Decha Kiatlatchanon, shutterstock)
אף אחד לא מעז להעליב את המלך התאילנדי | צילום: Decha Kiatlatchanon, shutterstock

"המלך בתאילנד הוא מעל אלוהים, הוא קדוש. יש איסור מוחלט בחוק להעליב או לפגוע בבית המלוכה והעונשים למי שמעז לעשות זאת הם חמורים מאוד ובמושגים בין-לאומיים לא פרופוציונאליים", מסביר מדריך טיולים ישראלי. "אזרחי תאילנד ובכלל זה הפוליטיקאים וארגונים למען זכויות אדם במדינה, לא מעזים כמעט לצאת נגד בית המלוכה למרות שיש שם ביקורת נוקבת על בזבוזים וחיים ראוותניים על חשבון האזרחים העניים והפשוטים".

ארנון נמפה, עורך דין תאילנדי שתקף את בית המלוכה נידון השבוע ל-4 שנות מאסר זאת בנוסף לארבע שנים שריצה בעבר בכלא על עבירות דומות.

 גם תיירים עלולים להיכנס לכלא

השמצת המלך התאילנדי היא עניין חמור מאוד במדינה הדרום אסיאתית, עם השלכות פוטנציאליות חמורות גם לאזרחים תאילנדים וגם לתיירים. בתאילנד יש כמה מהחוקים המלכותיים המחמירים ביותר בעולם, וזהו פשע להשמיץ, להעליב או לאיים על המלך, המלכה או יורש העצר. זה כולל פעולות כמו ביקורת מילולית וכתובה, הפצת שמועות, השחתת תמונות, או אפילו שיתוף תוכן ביקורתי באינטרנט.

תאילנד מלך (צילום: Handout, getty images)
אסור להשמיץ את המלך או את בית המלוכה התאילנדי | צילום: Handout, getty images

הפרות של חוקים אלה עלולים להוביל למאסר של עד 15 שנים, אבל בתי המשפט לעיתים מרחיקים לכת וכדי למצוא חן בעיני המלך הם מחמירים בעונשם של המשמיצים. חומרת העונש תלויה באופי העבירה ובשיקול דעתו של בית המשפט, ובשנים האחרונות התרחשו מקרים רבים של אנשים, תאילנדים וזרים, שעמדו בפני עונשים קשים בגין עבירות אלו. לפני כ-14 שנה למשל סופר מקומי נידון ל-3 שנות מאסר, בעוד תייר שווייצרי שהשמיץ את המלך נידון ל-5 שנות מאסר.

תיירים מלך תאילנד (צילום: JEWEL SAMAD, getty images)
גם תיירים צריכים להיזהר ולא להשמיץ את המלך | צילום: JEWEL SAMAD, getty images

כתייר בתאילנד, חיוני להיות מודע לחוקים אלה ולנהוג בזהירות יתרה לגבי הבעת דעות או ביקורות שליליות כלשהן לגבי המלך או משפחת המלוכה. אפילו בדיחות או הערות לא מזיקות לכאורה עלולות להתפרש בצורה שגויה ולהביא לתוצאות חמורות. כמו כן, נאסר על תיירים ואזרחים ללעוג לשטרות כסף הנושאות את תמונות המלך הנוכחי ואביו או לפגוע בתמונות שלהם המככבות בערים רבות ברחבי המדינה לצד הדגלים התאילנדים.

חשוב לציין שאסור אפילו להעליב את הכלב המלכותי, כלומר את הכלב של המלך. צעיר תאילנדי בשם טאנקורן סיריפייבון, בן 27, שלפני כשמונה שנים העליב את כלבו של המלך ראמה ה-9, אביו של המלך הנוכחי, היה צפוי לעונש של 37 שנות מאסר. הרשויות לא פרסמו את העונש אבל ההערכה היא שהוא בילה כמה שנים טובות בכלא.