פוסט של חבר המועצה המקומית בציריך בשם יהודה שפילמן זכה לתגובות רבות בפלטפורמת X אתמול. על פי שפילמן, בעקבות מה שבעלי העסק מכנים "תקריות מעצבנות", ציוד סקי לא יושכרו ליהודים שמגיעים לתחנת הסקי Pischa בעיר דאבוס.

על ההודעה שנכתבה בעברית על דלת הכניסה לתחנה צוין כי "בעקבות מקרים שונים מאוד מעצבנים, כולל גניבת מזחלת, איננו משכירים עוד ציוד ספורט לאחינו היהודים. זה חל על כל ציוד הספורט כמו מזחלות, לוחות אוויר, מגלשיים ונעלי שלג". 

התגובות הזועמות להודעה לא איחרו להגיע, כשרבים מהגולשים ברשת החברתית X (לשעבר טוויטר) הביעו זעזוע מהשלט שנתלה. "אני חסר מילים! זה אמיתי?" כתב גולש אחד בתגובה ואחר כתב: "אנחנו בשנות ה-30? אפליה שלא תיאמן". כמו כן, רבים כתבו כי הם לא מאמינים ששלט כזה נתלה בשנת 2024.

הצעד גם לא התקבל בעין יפה על ידי האגודה השוויצרית לקהילות יהודיות. "העובדה שמכתב כזה נתלה בפומבי על הר בשוויץ היא מזעזעת. התוכן מאוד מפלה ואנטישמי", אמר המזכ"ל ג'ונתן קרויטנר לאתר החדשות 20 Minutes. הוא הוסיף: "גם אם לחברה היו חוויות רעות בודדות, זו לא סיבה להכליל את כולם". קרויטנר גם הודיע במוקדם יותר היום על צעדים משפטיים שיינקטו בעניין: "נגיש תלונה להפרת החוק הפלילי נגד גזענות". משטרת קנטון גראובינדן כבר פתחה בחקירות על רקע חשד לאפליה והסתה לשנאה.

דאבוס סקי שווייץ (צילום: Frederic Ghanbar, shutterstock)
לא משכירים ציוד סקי ליהודים. דאבוס שווייץ | צילום: Frederic Ghanbar, shutterstock

גם הקרן נגד גזענות ואנטישמיות (GRA) התבטאה בהצהרה: "זה לא רק מעשה מדאיג של הדרה, אלא גם הפרה ברורה של העקרונות הבסיסיים של שוויון יחס וכבוד וסוג של אנטישמיות". הקרן הציע פתרון אפשרי לבעיה בדמות לקיחת פיקדון או תעודת זהות מכל לקוח, מבלי קשר לדתו, כדי להבטיח שיחזיר את הציוד או ישלם על נזק שנעשה לו.

"מנצלים את זכותנו להחליט למי להשכיר"

מפעילי תחנת הסקי שפרסמו את המודעה טוענים כעת כי לא הייתה כוונה ברוח אנטישמית, אך עדיין טוענים כי הם עומדים על זכותם להחליט למי להשכיר ציוד וממי למנוע את האפשרות. "אין לזה שום קשר לאנטישמיות", אמר מנהל תחנת הסקי, רודי פיפנר, לעיתון השוויצרי Blick היום אחר הצהריים. "ההודעה בהחלט נוסחה בצורה לא נכונה, ואני מתנצל על כך. הם (היהודים) עדיין מוזמנים ואני מוכן לדבר עם אלה שנפגעו", אמר פיפנר.

"אנחנו לא רוצים עוד את הטרחה היומיומית ולכן מנצלים את זכותנו להחליט מי יכול לשכור את הציוד שלנו ומי לא". המשיך פיפנר והוסיף כי "אורחים יהודים משאירים באופן קבוע מזחלות וציוד אחר על המדרונות. אז עלינו לאסוף שוב את המזחלות, אם עדיין היה ניתן למצוא אותן". בנוסף הוא טוען כי חלק מהציוד כלל לא חוזר וכי מדובר בדפוס קבוע רק כשזה נוגע ללקוחות יהודים.

"איננו רוצים עוד לשאת בסיכון שאחד מהאורחים הללו יגרום לתאונה חמורה בשלב מסוים ויחייב אותנו באחריות לכך", אומר פיפנה. "לעובדה שאנחנו כבר לא רוצים להשכיר להם שום דבר אין שום קשר לאמונה, לצבע עור או להעדפות אישיות, אלא רק לעובדה שכבר לא מתחשק לנו לנהל את הדיונים והחיכוכים היומיומיים האלה", נכתב בהודעה מטעם תחנת הסקי.