יותר מ-3,000 איש – כ-2,000 נוסעים ו-1,000 אנשי צוות – תקועים על סיפונה של ספינת תענוגות מול האי מאוריציוס במזרח אפריקה, בגלל חשד להתפרצות כולרה, לפי USA Today. לאחר סדרה של מחלות במערכת העיכול על סיפון ספינת ה-Norwegian Dawn, השלטונות במאוריציוס סירבו לאפשר לספינה לעגון בנמל הבירה פורט לואיס ביום ראשון, לאחר שהאי הצרפתי ראוניון הרחיק בעצמו את הספינה. דרום אפריקה חווה כעת את אחת מהתפרצויות הכולרה הקשות מזה שנים.

רובם של 2,184 הנוסעים היו אמורים למעשה לנסוע הביתה ביום ראשון, ובמקביל 2,279 נוסעים חדשים היו אמורים לעלות על הספינה בפורט לואיס, כך מסרה רשות הנמל. על הספינה יש גם 1,026 אנשי צוות שהיו אמורים להישאר על הספינה ולקבל את הנוסעים החדשים.

עובדי משרד הבריאות לקחו דגימות מ-15 אנשים על הסיפון ביום ראשון בבוקר ותוצאות החקירה צפויות להגיע ביום שלישי. על פי מידע מהרשויות, לפחות 14 נוסעים ואיש צוות אחד סובלים משלשולים והקאות, והם מבודדים כעת בחדריהם.

חברת הספנות האמריקאית Norwegian Cruise Line הודיעה כי מספר קטן של אורחים ב-Norwegian Dawn חוו תסמינים קלים של מחלת קיבה במסע בן 12 הימים מדרום אפריקה: "בשל בדיקות נוספות שנדרשו על ידי הרשויות המקומיות לפני הכניסה לנמל, ממשלת מאוריציוס דחתה את ההורדה לשיט הנוכחי ואת העלייה לשיט הבא ביומיים ל-27 בפברואר 2024".

סגר המוני בלב ים

אתמול (ראשון) הודיע הקפטן לנוסעים שהם לא יעזבו תחילה את הספינה בפורט לואיס במאוריציוס. חברת הספנות הודיעה כי אמצעי ההיגיינה על הסיפון הוגברו וננקטים כל האמצעים הנדרשים להגנה על האורחים, הצוות ודאגה לתברואה גם ביעדים אליהם אמורים בסופו של דבר להגיע הנוסעים.

לפי חברת הספנות, ב-Norwegian Dawn באורך 294 מטר, שנבנתה ב-2002 במספנת מאייר הגרמנית בפפנבורג שבמחוז סקסוניה התחתונה, יש מקום לעד 2,340 אורחים ו-1,032 אנשי צוות על הסיפון. היא עזבה את דרום אפריקה ב-13 בפברואר למסעה דרך מדגסקר לאיים ראוניון ומאוריציוס. ספינת הפאר הייתה אמורה לחזור לדרום אפריקה עם הנוסעים החדשים.

כאמור, ביום שישי סירבו השלטונות באי הצרפתי ראוניון לאפשר לספינה להיכנס לנמל עקב חשד להתפרצות כולרה. הן ממשלת צרפת (לה שייך האי ראוניון) והן רשות הבריאות האזורית של האי סברו שהמצב הבריאותי על סיפון הספינה אינו משביע רצון.

הנוסעים עדיין נהנים

הרשויות הציעו לשלוח רופאים לסיפון ולבצע בדיקות וחברת הספנות החליטה לבטל את עצירת הביניים שתוכננה רק לכמה שעות ולהמשיך ישירות למאוריציוס, כך הסבירו הרשויות באי. למרות השינויים הקיצוניים, נוסעי ספינת התענוגות מגיבים באופטימיות למצב: "הכל רגיל ואנחנו נהנים", אמר אורח לסוכנות הידיעות dpa, אך מתח ביקורת על חוסר התקשורת על הסיפון וחברת הטיולים דרכה יצא לשיט.

גם זוג מהאי ראוניון שעלה על הספינה בקייפטאון התלונן על התקשורת. "ברגע שעזבנו את קייפטאון, הם ידעו שיש בעיה. המזנון נעלם, הגישו לנו כפפות והיו שמועות על גסטרואנטריטיס (דלקת זיהומית של הקיבה ושל המעי)", אמר הבעל ל-dpa. "רצינו לרדת בראוניון בשבת ובבוקר אמרו לנו שהספינה תשוט למאוריציוס במקום. דאגנו קצת ולבסוף חשבנו שנרד במאוריציוס ונטוס חזרה לאי ראוניון. אז פתאום גילינו שרשויות הבריאות עולות על הסיפון ורק מאוחר מאוד הם הזכירו את החשד להתפרצות כולרה".

כולרה עלולה להוביל למוות

כולרה (Cholera) היא מחלה זיהומית מידבקת שמחולל החיידק ויבריו כולרה (Vibrio cholerae). המחלה נפוצה מאוד בעולם, בעיקר באזורים עם תשתיות ביוב ותברואה לקויות עקב עוני או אסונות טבע ובהיעדר טיפול רפואי איכותי היא עלולה להרוג רבים. החיידק מגיע דרך מים ומזון מזוהמים למערכת העיכול ומדביק את תאי המעי הדק. החיידקים נצמדים לתאים בדופן המעי ומפרישים רעלן שגורם דלקת שמלווה בשלשול מימי ובהקאות. אובדן הנוזלים כתוצאה מכך עשוי להוביל להתייבשות ואפילו למוות.

דרום אפריקה חווה את אחת מהתפרצויות הכולרה הקשות מזה שנים בחודשים האחרונים. עד אמצע ינואר דווחו כ-200,000 מקרי מחלה ויותר מ-3,000 מקרי מוות ב-13 המדינות שנפגעו. מאוריציוס הייתה בכוננות גבוהה מכיוון שהופיעו מקרים של התפרצות כולרה באיי קומורו שבאזור.

מנורוויג'ן קרוז ליין נמסר: "במהלך ההפלגה של Norwegian Dawn לדרום אפריקה ב-13 בפברואר 2024, מספר קטן של אורחים חוו תסמינים קלים של מחלה הקשורה לקיבה. עם חזרתה של הספינה לפורט לואיס, מאוריציוס, נפגש צוות הניהול של הספינה עם הרשויות המקומיות כדי לאשר שננקטו אמצעי זהירות ופעולות כדי להבטיח את שלומם של כל הנוסעים על הסיפון. בשל בדיקות נוספות הנדרשות על ידי הרשויות המקומיות לפני שהן מורשות להיכנס, ממשלת מאוריציוס עיכבה את הירידה מההפלגה הנוכחית ואת העלייה להפלגה הבאה ביומיים ל-27 בפברואר 2024.

"יתר על כן, פרסנו חברי צוות נוספים כדי לתמוך באורחים המתוכננים לצאת למסע של Norwegian Dawn ב-25 בפברואר 2024 מפורט לואיס, מאוריציוס, וכן לספק להם לינה חינם במלון עד שיוכלו לעלות לסיפון. בנוסף, אנו מסייעים לאורחים הנמצאים כעת על סיפון האונייה עם סידורי הנסיעה המותאמים שלהם.

"הבריאות והבטיחות של האורחים, הצוות והיעדים בהם אנו מבקרים נמצאים בראש סדר העדיפויות שלנו. אנו פועלים בסטנדרטים הגבוהים ביותר לבריאות הציבור ולתברואה, ומעודדים את אורחינו לשמור על היגיינה טובה ולדווח על כל תסמין הקשור למחלה לצוות הרפואי על הסיפון באופן מיידי.

"בנוסף, הגברנו את נהלי התברואה שלנו על סיפון האונייה כחלק מהאמצעים השגרתיים שלנו כדי להבטיח סביבה בטוחה לכולם על הסיפון ונמשיך לנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על האורחים, הצוות והיעדים בהם אנו מבקרים".