במשך שנים רומניה נחשבת לאחד היעדים שמושכים אליה הכי הרבה ישראלים. בשנה "רגילה" ונטולת קורונה טסים מעל 100 אלף ישראלים בעיקר לבוקרשט, לקזינו, לטיולים באתרי טבע ולעשות שופינג במחירים זולים.

בחודשים האחרונים רומניה פתחה את הגבולות שהיו סגורים למעלה משנה גם לתיירים ישראלים שכמובן קפצו על ההזדמנות לבקר בבוקרשט. "רומניה הפכה לאחת המדינות הלוהטות מבחינת הישראלים בזמן הקורונה, לצד איי יוון, הונגריה ואוסטריה. מספר סוכן נסיעות. "בתקופה האחרונה רומניה הפכה גם לתחליף לטורקיה שאליה לא ניתן לטוס בגלל החלטת משרד הבריאות שקבעה שהיא מדינה אדומה".

אלא שבשבועיים האחרונים הדברים ברומניה נראים אחרת וצריכים להדאיג את התייר הישראלי. מספר החולים בקורונה עלו בצורה דרמטית, בעיקר בבוקרשט וסביבותיה. מ-40 חולים ביום בחודש יולי, המספרים קפצו מעל ל-7,000 חולים חדשים ביום והמספרים רק ממשיכים לטפס.

"השלטונות ברומניה לא חושפים את כל המספרים", טוען ישראלי המתגורר שנים רבות במדינה. "הם מסתירים את מספר החולים והמתים, בפועל המספרים גבוהים במאות אחוזים. אנשים חוששים להתחסן (רק 27 אחוזים מתושבי רומניה מחוסנים בשתי זריקות)".

על פי הנתונים כיום, רומניה היא אחת המדינות המובילות באירופה במספר החולים והמתים. בסך הכל, 1.2 מיליון בני אדם חלו בנגיף הקורונה, 36,658 בני אדם מתו מהמחלה.

נכון להיום, המספרים הגבוהים לא הובילו את משרד הבריאות בארץ להכריז על רומניה כמדינה אדומה והיא נמצאת ברשימה הכתומה. יחד עם זאת, החל מ-3.10 שיטת הצבעים תשתנה, יוגדרו רק מדינות אדומות או ירוקות ולא מן הנמנע שבשינוי זה רומניה תיכנס לרשימת המדינות האסורות לטיסה. בחודש האחרון נכנסו לארץ 71 מאומתים שחזרו מרומניה (0.87 אחוזים מכלל החוזרים).

"אני ממליץ לישראלים לא להגיע היום לרומניה. הם מסכנים את עצמם", טוען ישראלי המתגורר בבוקרשט. "בוקרשט וחלקים גדולים ברומניה יהיו בימים הקרובים אדומים וזה יהיה חוסר אחריות לטוס עכשיו. לצערי, יש קבוצות בפייסבוק שמעודדות הגעת ישראלים לרומניה. צריך להבין שבתי החולים כאן עמוסים. אתה מזמין אמבולנס הוא מגיע אליך הביתה אחרי יומיים".

על פי גורמים ברומניה פרט למוקדי הבילוי ומרכזי הקניות, גם אירועי תרבות וספורט צפויים להתבטל. משחקי כדורגל ואירועי ספורט יתקיימו ללא קהל.