סוף סוף יצאתם לחופשה אבל אז קורה הבלתי צפוי: העור מגרד, הבטן מתהפכת, החום עולה. במקרה הטוב תהיו חולים רק ליום אחד, במקרה הרע כל החופשה וצריך ללכת לבית חולים בחו"ל. כי בנוסף לקלקולי קיבה לא מזיקים, זה גם יכול לפגוע ממש בטיול, עם סלמונלה או מלריה שתוקפות מטיילים רבים בעולם.

מחקר חדש של פורבס, חשף לאחרונה באילו יעדי טיול ברחבי העולם יש סיכון גבוה במיוחד למחלות. לצורך כך נבדקו כ-2.4 מיליון פוסטים בפורומי טיולים פופולריים עבור מילות מפתח כמו "סלמונלה", "גסטרואנטריטיס", "אי-קולי" ו"הרעלת מזון", והתוצאות הושוו עם החיסונים או המאיצים המומלצים והסיכון של מלריה ליעד הנסיעה על פי שירות הבריאות הלאומי של משרד הבריאות הבריטי.

מכיוון שאחד הגורמים הנפוצים ביותר למחלות בחופשות הוא מים מזוהמים, נכללה גם המלצת המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לגבי מי ברז מקומיים. התוצאה: Forbes Advisor Travel Bug Index, שבו רשומים יעדי הטיולים עם הסיכון הגבוה ביותר לתחלואה בסולם מ-0 עד 100. ככל שהציון גבוה יותר, כך גדל הסיכוי של התיירים לחלות.

אלה 5 יעדי הטיול ברחבי העולם שבהם הסיכון למחלה הוא הגבוה ביותר

5. קאבו סן לוקאס, מקסיקו: 63.3

ערב קאבו סן לוקאס מקסיקו  (צילום: Galina Gutarin, shutterstock)
אל תשתו את המים פה. קאבו סן לוקאס | צילום: Galina Gutarin, shutterstock

מקסיקו ממוקמת גם במקום הרביעי וגם במקום החמישי במדד המחלות. בעיירת הנופש קאבו סן לוקאס מומלץ שלא לשתות מהמים המקומיים. בנוסף למחלות שלשולים, ניתן למנוע בדרך זו גם זיהום לפטוספירוזיס (עכברת): הזיהום החיידקי מועבר לעיתים דרך מים המזוהמים בהפרשות מכרסמים ובמקרים נדירים עלול להוביל גם לתסמינים חמורים יותר בכבד ובכליות.4. פלאיה דל כרמן, מקסיקו: 63.8

פלאיה דל כרמן (צילום:  Kamira, shutterstock)
אפילו גרועה יותר מקאבו סן לוקאס. פלאיה דל כרמן | צילום: Kamira, shutterstock

כמו בקאבו סן לוקאס, מומלץ לנופשים בפלאיה דל כרמן לא לשתות את מי הברז. עם זאת, בפלאיה דל כרמן המצב קצת יותר גרוע, שכן הנופשים מציינים כאן יותר על תחלואה. קיים סיכון למספר מחלות הנישאות בידי יתושים ברחבי הארץ, כולל מלריה, צ'יקונגוניה, דנגי, לישמניאזיס ונגיף הזיקה. חמישה חיסונים מומלצים למקסיקו, ומומלץ למטיילים לא לשתות את מי הברז ברחבי המדינה.


3. סאל, כף ורדה: 70.6

כף ורדה -  (צילום: Samuel Borges Photography)
לא מעט זיהומים נמצאים פה. סאל, כף ורדה | צילום: Samuel Borges Photography

האי סאל הוא אחד האיים הפופולריים ביותר בכף ורדה. לא מפתיע, בהתחשב בכך שהוא מציע מים צלולים ו-350 ימי שמש בשנה. אבל לא כל המבקרים יכולים ליהנות מזה. על פי המדד, יותר מ-11 אחוז מהמטיילים מתלוננים על מחלות, כאשר מאז אוגוסט 2022 חלה עלייה במחלות שלשולים עקב זיהומים עם הפתוגן שיגלה (Shigella sonnei). לכן כדאי להימנע משתיית מי ברז ומומלץ ליטול טבליות נגד מלריה. מטיילים עלולים גם להידבק בקדחת דנגי ווירוס זיקה.


2. שארם א-שייח', מצרים: 83.5

שארם א שייח סיני (צילום: Nataliabiruk, Shutterstock)
קלקולי קיבה וזיהומים. שארם א שייח' | צילום: Nataliabiruk, Shutterstock

המקום השני במדד אהוב גם על הנופשים הישראלים: שארם א-שייח', שידועה בעיקר בזכות אתרי צלילה השונים ומלונות הכל כלול. למרות שאין כאן סיכון למלריה, יש כאן סיכוי גבוה יותר לחלות במחלת מערכת העיכול. לדוגמה, כמעט 11 אחוז מהמטיילים מתלוננים על הרעלת מזון, על פי המדד.

משרד החוץ הפדרלי הגרמני מזהיר גם מפני מחלות עם אי-קולי בעת נסיעה למצרים. "כסיבוך של מחלה זו, עלולה להתפתח תסמונת המוליטית–אורמית (HUS) עם סיכון לאי ספיקת כליות. מקורות ההדבקה במצרים הם בעיקר פירות וירקות הנאכלים גולמיים, כמו גם בשר בקר ובשר כבש שלא בושלו מספיק". לכן יש לאכול מזון רק כשהוא מבושל לחלוטין ויש להימנע ממי ברז בכל מצב.


1. פונטה קאנה, הרפובליקה הדומיניקנית: 90.4

פונטה קאנה הרפובליקה הדומיניקנית (צילום: Nick N A, shutterstock)
המקום עם הכי הרבה סיכויים לחלות. פונטה קאנה, הרפובליקה הדומיניקנית | צילום: Nick N A, shutterstock

פונטה קאנה ברפובליקה הדומיניקנית תופסת את המקום הראשון המפואר עם ציון של יותר מ-90. על פי הניתוח, כמעט 10 אחוז מכלל המטיילים מתלוננים על מחלות הקשורות לחופשה. בין היתר קיימות אזהרות מפני מחלות שונות שעלולות להיות מועברות על ידי יתושים, כמו מלריה, קדחת צ'יקונגוניה, קדחת דנגי ונגיף הזיקה. מומלצות טבליות מיוחדות למניעת מלריה. בשום פנים ואופן אסור לשתות כאן את מי הברז, ובדרך זו ניתן למנוע לפחות כמה מחלות, כמו כולרה.

יעדי טיול נוספים בעלי סיכון גבוה:

באלי, אינדונזיה

הורגאדה, מצרים

טולום, מקסיקו

בואה ויסטה, קייפ ורדה

קנקון, מקסיקו

קהיר, מצרים

מרקש, מרוקו

האנוי, ויטנאם

אורלנדו, ארצות הברית

הוואנה, קובה

בנגקוק, תאילנד

בנידורם, ספרד

בואנוס איירס, ארגנטינה

ריו דה ז'נרו, ברזיל

מרמריס, טורקיה