נוסע בטיסת סאות'ווסט איירליינס, שהייתה בזמן נסיעה על מסלול הנחיתה בנמל התעופה הראשי של פיניקס, פתח את דלת המטבח וקפץ החוצה מהמטוס. הוא רץ לתחנת כיבוי אש בשדה התעופה שם התבצר, כך מסרו הרשויות ביום שבת.

תחילה לא היה ברור מדוע הוא קפץ מטיסה 4236, לאחר שהגיעה לנמל התעופה הבינלאומי סקיי הארבור מקולורדו ספרינגס, קולורדו, בסביבות השעה 8 בבוקר ביום שבת. לאחר שהאיש "יצא מהמטוס", הקברניט הודיע למגדל הפיקוח כדי שהרשויות המקומיות יוכלו להגיב למצב. לאחר מכן, המטוס עם הצוות שלו ושאר הנוסעים הלכו אל השער המיועד.

בינתיים, "נכנס לתחנת הכיבוי, נכנס לחדר המנוחה של הכבאים והסתגר בפנים", אמר סרן כיבוי האש טוד קלר, דובר מכבי האש של פניקס. לאחר מספר דקות, הצליחו הכבאים לגרום לו לפתוח את הדלת, ולאחר מכן הוא נבדק, טופל בפציעה ברגל התחתונה והועבר לבית חולים, אמר קלר.

לאחר האירוע המוזר, התבררה זהותו של הקופץ. מדובר באדם בשם דניאל רמירז בן 30, אשר משפחתו שיתפה כי לפני הטיסה הוא היה במצב נפשי רעוע. אמו, תרזה פדילה, אומרת שהיא התקשרה בשיחת ווידאו לבנה לפני שעלה למטוס, אז היא זיהתה שמשהו לא בסדר.

"אני לא רוצה שהוא יוצג בתור איזה בחור משוגע שקפץ מהמטוס. כלומר, הוא רץ והתחבא כי הוא חשב שמישהו רודף אחריו". פדילה אומרת שבנה היה בקולורדו לצורך עבודת ריצוף אבל רצה לחזור הביתה כי חשש לחייו. "היינו איתו בטלפון שבע שעות. הוא היה פרנואיד ואמר שמישהו יתפוס אותי. מישהו הולך להרוג אותי", אמרה אמילי לואבנו, גיסתו של רמירז, שגם הייתה בשיחה הזו. משפחתו של רמירז אומרת שהם לא סיימו את השיחה עד שרמירז עלה למטוסו.

כעת משפחתו של רמירז מקווה שתינתן לו הערכה נפשית, ואמרו למשטרת פיניקס שהוא צריך עזרה. הם מוסיפים כי רמירז עשוי להיות סכיזופרני בהתבסס על ההיסטוריה המשפחתית שלהם עם סכיזופרניה, ואומרים שרמירז הוא גבר אדיב ואוהב.

נוסעים שהיו על המטוס הגיבו גם הם על האירוע החריג. בילי ריצ'רדסון מדנבר ציין, "למעשה הייתי מצפה מהדיילת והאנשים בטיסה שיעזרו. הייתי מצפה שהם יהיו מאומנים במקרים כאלה ויידעו את העבודה שלהם". גארי קיז, שגם הוא מדנבר, אומר, "הייתי עוצר אותו תוך פחות מ-30 שניות. אתה חייב לנקוט פעולה...".

התמודדות עם נוסעים בעייתיים היא בעיה הולכת וגוברת. נכון לחודשים האחרונים, צוות סקיי הארבור והמשטרה הגיבו לכמעט 3,000 קריאות של נוסעים משתוללים ותקיפות. מבחינה לאומית, מינהל התעופה הפדרלי בארצות הברית דיווח על יותר מ-5,400 דיווחי נוסעים בעיתיים עד כה מתחילת השנה.