כפי שמדווח העיתון היומי האיטלקי La Repubblica, המצטט את מכון מחקר השוק Demoskopia, השנה יירשם שיא לתיירות באיטליה. על פי התחזיות, יהיו השנה יותר מ-442 מיליון שהיות במדינה, צמיחה של 12.2 אחוזים בהשוואה ל-2022, ולמעשה מדובר במספר הגבוה ביותר אי פעם. באיטליה כבר צופים עומס של מבקרים במהלך תקופת הפסחא, אבל מעל הכל, חופשת הקיץ של 2023 אמורה לגרום לתסכול במקומות רבים בגלל חופים וערים שיהיו צפופים מדי. כדי לנטרל זאת, חלק מהעיריות כבר החליטו על הגבלות, כללים ודמי כניסה לתיירים.

חופשת קיץ 2023 באיטליה - אילו אמצעים יחולו והיכן

האי למפדוזה

כפי שמדווח העיתון האיטלקי Il Mattino, האי למפדוזה (Lampedusa), הממוקם דרומית לסיציליה, מתכנן הגבלות תנועה. יתקיים איזו על תושבים ותיירים לנסוע לאי במכונית או בטוסטוס לתקופה של 40 יום בין סוף יולי לתחילת ספטמבר. "יש באי כ-6,700 תושבים, ובשנה שעברה היו לנו יותר מ-200,000 כניסות, אז הכנו אמצעים מתאימים להתמודדות עם הזרם של המבקרים", אומר פיליפו מנינו, ראש עיריית למפדוזה.האי פרוצ'ידה

האי פרוצ'ידה (Procida) במפרץ נאפולי הולך כבר כמה שנים בנתיב דומה ללמפדוזה. הוא קטן בארבעה קמ"ר בלבד ויש בו 10,000 תושבים – מה שהופך אותו לאי הצפוף ביותר באירופה. בקיץ מבקרים רבים מגיעים רק במהלך היום והאוכלוסייה מתרחבת בפי כמה. לכן, רק במידה מוגבלת ביותר ניתן להביא מכוניות או כלי רכב אחרים מהיבשת אל האי. רק בתקופה שבין ה-31 בדצמבר ל-1 במרץ, מותר לזרים להגיע לפרוצ'ידה עם מכוניות, אופנועים וטוסטוסים.

פרוצ'ידה, איטליה (צילום: trabantos, shutterstock)
הגבלות חדשות ייכנסו לתוקף. פרוצ'ידה | צילום: trabantos, shutterstock

האי ג'יליו

לפי Il Mattino, גם האי האיטלקי ג'יליו (Giglio) מתכנן הגבלת רכב בעונת השיא. "עם 1,400 תושבים, אנחנו מגיעים לשיא של 10,000 מבקרים יומיים בקיץ, כלומר בסך הכל כ-300,000 בשנה. לכן החלטנו שבאוגוסט רק מי שנשאר יותר מארבעה ימים יורשה להביא את רכבו", הסביר סרחיו אורטלי, ראש עיריית ג'יליו. בנוסף, האי יגבה דמי כניסה של 3 אירו מהקיץ הקרוב ו-2 אירו בחורף.

סרדיניה

לפי הסטטוס הנוכחי, לא יהיו הגבלות רכב בסרדיניה (Sardinia), אך יהיו הגבלות גישה לחופים מסוימים בעיריית באוניי (Baunei) שבמזרח האי. תהיה גם מערכת הזמנות מבוססת אפליקציה שבעזרתה יוכלו המבקרים להזמין אחת מ-250 הכניסות היומיות לחוף תמורת 6 אירו.

למפדוזה איטליה (צילום: MikeDotta, shutterstock)
למפדוזה, איטליה | צילום: MikeDotta, shutterstock

דרום טירול

גם חבל דרום טירול בצפון איטליה מתכונן לחופשת הקיץ של 2023. כך, למשל, במחוז החליטו להגביל את תנועת המכוניות במקומות שאותם פוקדים התיירים במיוחד. יש הקפאת מיטות בעיר בולצאנו מאז האביב שעבר, כלומר תקרה למספר התיירים שיכולים לישון במקום אירוח.

ונציה: דמי כניסה מפוקפקים מהקיץ

למעשה, תיירי יום בוונציה היו כבר צריכים לשלם דמי כניסה מה-1 ביולי 2020. אבל בגלל מגפת הקורונה, הכל השתנה, ובקיץ 2022 הוכרז תאריך חדש לדמי הכניסה, אך התאריך המתוכנן ל-16 בינואר 2023 נדחה שוב בחצי שנה לפחות. ספק אם דמי הכניסה ייכנסו לתוקפם לפני עונת הקיץ של 2023.