תופעה מדאיגה בסיני: עשרות גניבות התרחשו לאחרונה בחושות של מטיילים ישראלים בסיני, בזמן שכ-30 אלף ישראלים נופשים בחצי האי. מדובר בעיקר בכסף מזומן ולעיתים גם בתכשיטים יקרי ערך שנלקחו מתוך החושות בהן ישנו המטיילים.

"הגיע הזמן שבעלי החושות ידאגו לדלת עם מנעול ולא יאפשרו לכל אחד לגנוב את הרכוש שלנו", קבלה ישראלית שכספה נגנב בשבוע האחרון מאחת החושות הממוקמות בחופי סיני. "זה מעולם לא קרה לי, אולי זה בגלל המצב הכלכלי הקשה של האנשים בסיני בגלל הקורונה, אבל זה לא נעים להיתקע בלי כסף. גנבו לי 3,000 לירות ונשארתי חסרת אונים כי גם הבעלים של החושה לא יודע מי הגנבים".

גם לגלי, שנסעה לטייל בסיני עם כמה חברות, גנבו 5,000 לירות מהחושה, בזמן שהלכה לבלות באחד החופים ואכלה במסעדה מקומית. "יצאתי לכמה שעות לחוף וכשחזרתי אחר הצהריים לחושה גיליתי שגנבו לי את כל הכסף שהיה לי. זו תחושה לא נעימה, דלת החושה תמיד הייתה פתוחה. מעכשיו אני מקווה שהבעלים ידאגו לנעול את החושות במנעולים. באותה חושה שהיינו גנבו כסף לעוד ישראלים. הבעלים טען שזה לא העובדים שלו אלא אנשים שבאו מבחוץ".

מחכים לפתיחת הגבולות (צילום: ויוי אמבר)
הישראלים החלו לחפור "כספומטים" בחול | צילום: ויוי אמבר

מתברר שבשבועות האחרונים היו עשרות גניבות מתוך החושות. ההערכה היא שמדובר בכנופיית גנבים שעוברת בין החופים וגונבים כספים ואפילו סנדלי 'שורש' של מטיילים ישראלים.

בעקבות ריבוי הגניבות כמה ישראליים החליטו לחפור "כספומטים" - חופרים בור בתוך החול ובתוכו מחביאים את הכסף והארנקים כדי למנוע מהגנבים לגנוב את כספם. "אנחנו חופרים בתוך החולות בורות בתוך החושות ומחביאים את הכספים. מסתובבים פה גנבים וזה הפתרון הכי טוב. לא זכור לנו גל כזה של גניבות בסיני", סיפרו כמה ישראלים שהקימו 'כספומטים' מאולתרים.


ואם זה לא מספיק, מתברר שעובדים ואנשי ביטחון מצריים במעבר טאבה דורשים מישראליים "בקשיש" ו-"טיפים" כדי לזרז את התור שלהם. מי שמסרב להיענות לרמזים שלהם נתקע בתור דקות ארוכות ועובר חיפושים ממושכים. זו אחת הסיבות שהתורים בשבוע האחרון מתארכים לחמש עד שבע שעות.

"הם ביקשו שנשלם להם 'טיפ' של 100 לירות (כ-20 שקל). סירבנו אז הם החליטו לעצור את התור ולבדוק הכול באיטיות. הם עשו חיפושים בתיקים שלנו במשך כשעה", סיפר ג', תושב תל אביב. "הפכו הכול כדי לחפש משהו שיגרום לנו להיתקע עוד יותר. גם כשיצאנו מהמעבר עשו לנו עוד בדיקה נוספת, רק בגלל שהחלטנו עקרונית לא לשלם להם 'טיפ'".

סיני מפוצצת (צילום: אביב טרנר)
תורי ענק בצד המצרי | צילום: אביב טרנר
הראשון בתור לסיני (צילום: ארז ווייס)
זה מה שצריך לעשות כדי לא להיתקע בתור | צילום: ארז ווייס

לדברי ישראלים שכן שילמנו שוחד לאנשי הביטחון המצרי, הם עברו את הבדיקות בצד המצרי תוך עשר דקות בלבד. "אנשי הביטחון והעובדים רמזו לנו שאם כל אחד ישלם 60 לירות טיפ נעבור מהר ולא נתקע", גילו כמה ישראלים. "הבעיה בתורים הארוכים הם אצל המצרים שבכוונה עושים הכול לאט כדי לרמוז לישראלים לשלם להם. במעבר הישראלי סיימנו אחרי פחות מחמש דקות. מי שלא משלם למצרים נתקע. הם מנצלים את זה שיש תורים ארוכים וכל הזמן דורשים טיפים".