בשעה טובה השמיים נפתחו היום לשלוש מדינות: יוון בולגריה וקרואטיה, שאליהן יוכלו להישראלים לטוס מבלי להיכנס לבידוד.

בנוסף, הוכרזו 16 מדינות ירוקות כמו אנגליה, איטליה קפריסין ועוד, מהן מי שיחזור לא ייאלץ להיכנס לבידוד. חשוב להבין! מדינות ירוקות אלה לא מקבלות את התיירים מישראל (שנחשבת למדינה אדומה) שמחזיקים בדרכון ישראלי ומי שיוכל ליהנות מחוסר הבידוד, אלה הישראלים שכבר נמצאים במדינה או אלה שמחזיקים בדרכון זר שמאפשר כניסה אליהן.

בולגריה

הישראלים הראשונים שניצלו את פתיחת השמיים הזו עשו את דרכם בטיסה עם חברת וויז אייר לסופיה בבולגריה ולא יצטרכו כאמור להיכנס לבידוד כשיחזרו לארץ. בעקבות ההכרזה של בולגריה שתסכים לקבל תיירים, בוויז אייר כבר הודיעו שלקראת סוף החודש יתגברו את הקו לעיר הבירה ויפעלו שתי טיסות שבועיות. בנוסף, בספטמבר יחל לפעול קו ישיר לורנה עם שתי טיסות שבועיות גם כן. גם ישראייר תחל להפעיל טיסות לבולגריה בתחילת החודש הבא.

בני משפחת מזיבובסקי היו מהראשונים להגיע לנתב"ג כדי לצאת לחופשה בבולגריה, לא לפני שעברו עליהם שעות מתוחות בהן חיכו לתשובה על בדיקת הקורונה שעשו. בראיון היום לתכנית הבוקר הם אמרו: "חששנו מאוד, רצנו לעשות את הבדיקה בזמן שבעלי הזמין כרטיסים וחיכינו בקוצר רוח", סיפרה מאיה, אם המשפחה, "מכבי היו ממש בסדר, התוצאה הגיעה תוך 24 שעות ורק אחרי זה אמרנו, 'ואוו, אנחנו טסים', והגיע ה'היי' של הטיסה".

על אף שבולגריה פתחה את השמים, היא מדינה שמוגדרת בעולם כמדינה אדומה עם 4,677 חולים ברגע זה ו-495 מתים עד כה.

היעדים הכי זולים שיש (צילום: Takashi Images, shutterstock)
סופיה בולגריה | צילום: Takashi Images, shutterstock

קרואטיה

נכון לעכשיו ישראייר תהיה הראשונה שתטוס למדינה בצורה ישירה בטיסה שתמריא לזאגרב הבירה ביום רביעי הקרוב (19 באוגוסט). באתר כבר ניתן לקנות כרטיסים החל מ-199 דולר. בקרואטיה יש 1,062 חולים פעילים כרגע ו-165 אנשים מתו מהנגיף.

הכיכר בזאגרב  (צילום: Thinkstock)
זאגרב קרואטיה | צילום: Thinkstock

יוון

הסיכום עם מדינת האיים השכנה הוא ש-600 ישראלים יוכלו להיכנס בכל שבוע ל-4 מוקדים: אתונה, כרתים, סלוניקי וקורפו. ביום שלישי צפויות לצאת לדרך הטיסות הראשונות למדינה עם חברת ישראייר וחברת איגיאן המקומית. עדיין לא ברור כמה נוסעים יוכלו להיות על כל טיסה, בגלל הגבלת כמות הנכנסים בכל שבוע, אך כרגע ניתן לרכוש כרטיסים בשתי החברות.

יחד עם זאת, ביוון הכריזו השבוע על מגבלות חדשות על מסעדות ברים ומועדונים באיי תיירות פופולריים כמו מיקונוס, סנטוריני, זקינתוס, קוס וקורפו, אליה ישראלים קיבלו אישור לטוס. על פי הוראות הממשלה, מקומות שלא יסגרו עד חצות ולא יקפידו על הנחיות יסתכנו בקנס של 10 אלף יורו לאחר הפעם הראשונה וייסגרו לאחר העבירה השנייה. ההגבלות הגיעו בעקבות כך שבמקומות רבים הפרו את הנחיות הריחוק החברתי וחבישת מסכות כנדרש. 

בנוסף, ביוון הודיעו שיחלו לדרוש בדיקות קורונה מתיירים שמגיעים ממדינות כמו ספרד, הולנד, שוודיה וצ'כיה. גם ישראלים שמגיעים ייאלצו להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני הנחיתה.

ביוון, שנחשבת למדינה ירוקה, יש 2,828 חולים נכון לעכשיו ו-226 מקרי מוות. 

לדברי שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל השיווק והמכירות באשת טורס:  "מהבוקר קיבלנו המון פניות ובירורים בנוגע למדינות הראשונות שנפתחו לישראלים, וגם מתחילים לראות הזמנות ראשונות – רובן לבולגריה ומעטות מהן ליוון.

הישראלים אוהבים את יוון אבל ההגבלות במספר הנוסעים והדרישה לבידוד קצר עם הכניסה למדינה גורמות להם, לפחות כרגע, להעדיף את בולגריה וקרואטיה.

ההזמנות הן בעיקר לטווח הקרוב – סוף אוגוסט וספטמבר, ופחות קדימה לחגים. החודשיים הקרובים יהיו מעין תקופת מבחן שתלויה בהרבה גורמים – רמת התחלואה בישראל, במדינות היעד ובקרב התיירים הישראלים שיחזרו מחו"ל, הקמת אופרציה יעילה בנתב"ג, והתארגנות חברות התעופה וגורמי התיירות.  

בהנחה שהכל ילך כמתוכנן אנחנו צופים שרק אחרי החגים, לקראת אמצע אוקטובר, נראה את מפת היעדים מתרחבת משמעותית, בנוסף להתחלת תיירות נכנסת".