ב-22 במרץ, בקווי החירום במקסיקו התקבלו דיווחים על חטיפות מכמה בתים בשכונות הפועלים בעיר קוליאקן (Culiacán), ציין שר הביטחון של מדינת סינלואה, ג'ררדו מרידה, בהצהרה קצרה שמסר. על פי הדיווחים, עשרות בני אדם ובהם גם משפחות, נלקחו על ידי קרטלים. הרשויות המקסיקניות טוענות כי הן חילצו קרוב לעשרים מהם עד כה, אך אחרים עדיין נמצאים תחת ידיהם של הפושעים.

דפוס פעולה זה מאוד נפוץ על ידי הפושעים במקסיקו. קרטלים אינם עושים הבחנה בין לאום או מטרה – מטרותיהם מונעות לעתים קרובות על ידי רווח כספי, כוח ושליטה. במדינה דווחו בסך הכל על 8,552 חטיפות בין השנים 2015 ל-2022. השנה עם הכי הרבה חטיפות הייתה 2017, עם סך של 1,390 מקרים. אבל המספרים פחתו מאז, כאשר 2022 הייתה השנה עם המספר הנמוך ביותר של מקרים – רק 506.

נכון לאוגוסט 2022, המדינות עם מספר החטיפות הגבוה ביותר במקסיקו הן מדינת מקסיקו, מקסיקו סיטי, מורלוס, פואבלה ווראקרוז. בצד החיובי, המדינות שבהן אפס חטיפות באוגוסט 2022 היו דורנגו, נאיאריט, באחה קליפורניה, קורטארו, קמפצ'ה, יוקטן, קואהילה וסן לואיס פוטוסי.

חטופים מקסיקו (צילום: a katz, shutterstock)
מקסיקו הפכה לבירת החטיפות העולמית | צילום: a katz, shutterstock

החטיפות במקסיקו בעבר היו שונות מאוד מאלו שהתרחשו היום. בשנות ה-80 הן כוונו לקורבנות עשירים וחזקים, והקרטלים דרשו כופר גבוה של עד 25 מיליון דולר בממוצע. אם משפחתו של הקורבן תשלם הוא נשאר בחיים. מאמצע שנות ה-2000 ואילך, העשירים החלו לנסוע עם אבטחה פרטית, ולכן הפושעים התקשו יותר לבצע את הפעולות הללו. כתוצאה מכך, המקרים של היום הם יותר בלתי צפויים, וכל אחד בכל עת יכול להפוך לקורבן.

לשקול מחדש הגעה לאזורים מסוימים במקסיקו

מקסיקו סובלת היום ממה שמכונה "חטיפות אקספרס". העבריין יכול להיות עובד בבר או נהג מונית שמבחין באדם בלבוש יקר או עונד שעון יוקרתי. העבריינים לרוב יפחידו את הקורבנות עם נשק, יאלצו אותם למשוך את כל הכסף שהם יכולים מהכספומט, ואז ישליכו את הקורבן באזור רנדולמי.

מקסיקו סיטי מקסיקו (צילום: Alex Cimbal, shutterstock)
הפושעים מאתרים תיירים ודורשים תשלום. מקסיקו סיטי | צילום: Alex Cimbal, shutterstock

למרות שהמל"ל לא פרסם אזהרת מסע למקסיקו, נכון לשנת 2023, ארה"ב מייעצת לתיירים המגיעים למקסיקו להישמר מפני פשע אלים ופעילות קרטל. לפי מחלקת המדינה של ארצות הברית לא כדאי להגיע הייעוץ למקומות כמו קולימה, גררו, מיצ'ואקן, זקאטקאס, סינלואה וטמאוליפס – אלה המדינות המסוכנות ביותר שתייר יכול להיות בהן.

על הנוסעים "לשקול מחדש נסיעה" לבאחה קליפורניה, דורנגו, ג'אליסקו, מורלוס, צ'יוואווה, סונורה וגואנאחואטו – המקומות האלה אינם קטלניים כל כך, אבל רחוקים מלהיות יעדים ידידותיים לתיירים מכיוון שהקרטלים שבהם פעילים ואלימים מאוד.

עצות בטיחות: ההגנה האולטימטיבית מפני חטיפות פוטנציאליות במקסיקו

הכלל מספר אחד לטיולים במקסיקו הוא הימצאות במקומות המיועדים לנופשים. לאחר מכן, חשוב שתהיו תמיד מודעים לסביבתכם מכייוון שמטיילים רבים חושבים שרק בגלל שהם בחופשה, הם יכולים ללכת לכל מקום. עם זאת, חשוב להבין כמה מעט אתם באמת יודעים על היעד ועל מה שקורה בו – מה שעלול להפוך אתכם למטרה גדולה עוד יותר.

מקסיקו חוף (צילום: Arkadij Schell, shutterstock)
מומלץ להישאר באזורים שמוגדרים כבטוחים לתיירים | צילום: Arkadij Schell, shutterstock

סעו במהלך היום והימנעו מהליכה באזורים לא ידועים, במיוחד בלילה. הישארו באזורים מאוכלסים כמו מרכז העיר מכייוון שזה מפחית את הסיכוי לחטיפות. כמו כן, אל תענדו תכשיטים ואל תשאו חפצי ערך שיכולים להפוך אתכם למטרה ברורה. אם אתם צריכים להוציא כסף, הימנעו מכספומטים ציבוריים ובמקום זאת לכו למקומות כמו קניונים, בנקים או שווקים עם אבטחה, מצלמות ועדים בסביבה.

אם אפשר, העדיפו טיסות מאחר שחטיפות מתרחשות לעתים קרובות בגבולות ובכבישים גדולים. ברגע שתגיעו ליעד שלכם, שתפו מישהו בבית, בין אם משפחה או חברים, במיקום שלכם כדי שהוא יהיה מודע למקום הימצאותכם.

גבול מקסיקו (צילום: Sparkle Background, shutterstock)
כדאי לטוס ולא לנסוע בכבישים | צילום: Sparkle Background, shutterstock

חשוב לציין כי מקסיקו חוותה מספר של אירועי חטיפות לאורך השנים, אולם תיירים אינם היעד העיקרי למעשים כאלה. זה יהיה רע לתיירות, שהיא חשובה הן לכלכלת המדינה והן לעסקים הלא חוקיים של הקרטלים, כמו סחר בחומרים בלתי חוקיים. עם זאת, לא ניתן להתגונן לחלוטין מפני פגיעה או חטיפה, לכן כדאי לגלות ערנות ולהיצמד להוראות ולהמלצות.