אם בעקבות פתיחת השמיים למספר יעדים, כבר פנטזתם שתוכלו לטוס עוד השנה לחופשה בתאילנד, אז יש לנו חדשות לא טובות. 

גורמי תיירות בתאילנד מעריכים שרק בשנת 2021 הממשלה תפתח את השמיים לטיסות למדינה, זאת בגלל שענף התיירות טרם הכין תכנית מפורטת לקליטתם של מיליוני התיירים והכנת בתי המלון ואתרי התיירות לקבל אותם. החשש הגדול בתאילנד הוא שזרים שייכנסו למדינה עלולים לגרום לגל שני של קורונה ולהדבקתם של רבים מאזרחי המדינה בנגיף הקטלני.

עד לא מזמן היה נדמה שתאילנד תפתח את המדינה לתיירים כבר ביולי. לאחר מכן תארי היעד השתנה לספטמבר וכעת מקבלי ההחלטות בממשלה, בדגש על ענף התיירות והמשווקים, מדברים כאמור על שנת 2021, זאת למרות למרות שעל פי הנתונים התחלואה בתאילנד היא מהנמוכות בעולם (125 חולים פעילים ו-58 מתים מהנגיף).

פוקט (צילום: סלביק יכין)
חוף ריק בפוקט | צילום: סלביק יכין
קוסמוי (צילום: צילום עצמי)
רחובות ריקים בקוסמוי | צילום: צילום עצמי

"היו כמה מקרים לאחרונה של אנשי עסקים ועובדים חיוניים שהגיעו ממדינות באירופה לתאילנד והתברר שהם נושאים את נגיף הקורונה", סיפר ישראלי המתגורר בבנגקוק. "הפחד בתאילנד הוא מפני גל שני של קורונה שיהיה קטלני ויהרוס את כל הישגי המדינה שהצליחה לשמור על נתוני תחלואה נמוכים מאוד ביחס לשאר המקומות בעולם".


על פי דיווחים בתקשורת התאילנדית ענף התיירות ספג הפסד של כמה מיליארדי דולרים. "אנחנו לא רואים שום סימן מהממשלה על פתיחת הגבולות בשנה הזו", צוטט בימים האחרונים בכיר במערך השיווק של משרד התיירות במדינה. "היו תכניות לגבי הכנת המדינה למתווה של 'בועות נסיעות' אבל זה יעלה המון כסף לקופת המדינה שהתרוקנה בגלל הפסד הכנסות מתיירות. תקופת חג המולד והשנה החדשה הסינית שמתחילה בפברואר היו אמורות להיות נקודה פתיחה טובה להכנסת תיירים אבל זה כנראה לא יקרה ומי שיפגע מכך הם בעיקר האיים שחיים מתיירות נכנסת".

על פי הנתונים, ענף התיירות במדינה ספג מכה אנושה וכ-2.5 מיליון איש שעסקו בתחום הוגדרו כמובטלים והמספרים רק עולים מידי יום. "אם הממשלה תפתח את המדינה לתיירים בשנה הזו אהיה מופתע מאוד", העריך גורם בענף התיירות. "יש אפס תכניות ואין לאף אחד מושג מתי זה יקרה. יותר הגיוני שזה יהיה לקראת שנת 2021".