לאחר המפגש בין ארדואן להנשיא המדינה, הרצוג, שהתרחש לפני כעשרה ימים, לאחר לא מעט שנים של נתק, בין המדינות החלו לדבר על חזרת התייר הישראלי לחופשות ה"הכל כלול בטורקיה". מכירת הנופשונים החלה ובסוכנויות הנסיעות דיווחו על עלייה של 30 אחוזים בביקושים. אך ברקע של החגיגות הללו, משהו לא טוב קורה לאחרונה ביחסים דווקא בין חברת התעופה הטורקית לנוסעים הישראלים.

נוסעים רבים סיפרו לאחרונה על יחס משפיל כלפי התיירים הישראלים, בעיקר בחזרה מאיסטנבול לישראל, על ידי נציגי החברה. "נסעתי עם כמה בנות משפחה לאיסטנבול בפעם הראשונה בחיי. נהנינו מאוד, עשינו קניות, אכלנו אוכל טוב, הטורקים היו אנשים מקסימים. כשהגענו לשדה התעופה התחיל מסע השפלות לא נעים בכלל", סיפרה דנה, תושבת תל אביב. "הם עשו לנו בדיקה בצ'ק אין, שקלו את הטרולים והתיקים והכול היה בסדר. לאחר שעברנו את השלב הזה המשכו לדיוטי פרי, קנינו כמה פריטים ושמנו בשקית, ואז בכניסה למטוס נציגי החברה לעיני כל הנוסעים ביקשו לשקול לנו את השקיות והמזוודות, זה היה מביך. עשו את זה לעוד נוסעים רבים וזה נראה לי לצערי מכוון כלפי נוסעים ישראלים. הם לוקחים כסף לטענתם על משקל עודף או על שקית שוקולד שקנו בדיוטי-פרי למרות שבדקו אותם כמה פעמים. נוסעים התווכחו איתם אבל איימו להוריד אותם מהטיסה. חלק מהנוסעים שנמצא שעברו אצת המשקל אחרי הקניות נאלצו לשלם ולא קיבלו שום קבלה. כאילו לוקחים את הכסף לכיס, עושים עלינו קופה. היו כאלה ששילמו מאות יורו כי צוות הטיסה התעקש שהם חרגו במשקל למרות שהראו להם את כרטיסי הטיסה שקיבלו לאחר ששקלו בצ'ק אין ושם הם לא חרגו. זה לא נראה שהם מתנהלים ככה כלפי תיירים ממדינות אחרות. הם פשוט העבירו אותנו מסע טירונות מלווה בשנאה כשהם בדקו לנו את המזוודות פעמיים ושלוש לפני העלייה למטוס, תיקי גב ושקלו שקיות הכול כדי לחלוב מאיתנו מאות דולרים".

טורקיש איירליינס (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
"ההרגשה היתה לא נעימה". מטוסים של טורקיש | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

גם שרון אטיאס החליטה לפני כשבועיים לטוס לראשונה בחייה לטורקיה. היא ובעלה רכשו כרטיסי טיסה מעם חברת טורקיש איירליינס. "הגענו שלוש שעות לפני זמן הטיסה", מספרת אטיאס. "הטיסה שלנו נקבעה לשעה שבע וחצי בבוקר. ניגשה אליי נציגה של החברה וביקשה ממני ובעלי לטוס בטיסה של שעה שש שננחת בשדה התעופה 'סביחה' הישן יותר. הם הבטיחו שנקבל פיצוי ושהם יהיו איתנו בקשר, נתנו לנו מספר טלפון ומייל. נחתנו באיסטנבול ואף אחד מהחברה לא יצר איתנו קשר ולא ענו למייל שלנו".

כשסיימו את הטיול באיסטנבול והגיעו לשדה התעופה לטוס בחזרה לארץ עם טורקיש. הם נדהמו לשמוע מנציגי החברה שיש אובר בוקינג שהטיסה בתפוסה מלאה ושהם יכלו לטוס רק בעוד יומיים לארץ. "היו לנו כרטיסי בחזרה לארץ שרכשנו מהחברה. מילא שלא פיצו אותנו על הטיסה המוקדמת והנחיתה בשדה התעופה הישן יותר אבל בחזרה זה כבר היה סיוט. לא האמנו שזה יקרה לנו בחברה כזו גדולה שנקבל יחס ושירות גרועים", סיפרה אטיאס ל-mako. "היינו עם ארבע מזוודות. הגענו בשעה תשע בערב לטיסה שהייתה אמורה להמריא בשעה אחת וחצי בלילה. עשינו צ'ק אין שלחנו את המזוודות למטוס, הגענו לשער העלייה למטוס, ואז ניגשה אלינו דיילת של טורקיש ואמרה לנו שהטיסה מלאה ושלא נוכל לעלות למטוס. במשך ארבע שעות טרטרו אותנו עד שהחזירו לנו את המזוודות. כששאלנו מה עם הטיסה העבירו אותנו מנציג אחד לשני כמו כדור פינג פונג".

שדה התעופה החדש באיסטנבול (צילום: mcnutt.emily, מתוך instagram)
שדה התעופה החדש באיסטנבול | צילום: mcnutt.emily, מתוך instagram

ענת, עו"ד במקצועה, ולאה מירושלים טסו לפני כחודש לטורקיה עם בני זוגן והגיעו לשדה שלוש וחצי שעות לפני הטיסה. בגלל קשיים בווי-פיי בשדה התעופה החדש הם התקשו להציג בפני נציגי החברה את טופס הצהרת הבריאות שלהם. "שלחנו כבר את המזוודות למטוס והנציג היה חסר סבלנות ודיבר בצורה גסה. בשלב מסוים הוא התעצבן עלינו ואמר שלא נעלה למטוס לארץ. הוא לקח את הכרטיסים שלנו וקרע לנו אותנו מול העיניים וזרק לפח", שחזרה ענת.

לדבריה, הן ובני זוגן היו בהלם לגמרי, התרוצצו במשך כארבע שעות כדי לקבל את המזוודות בחזרה ובסופו של דבר נאלצו לרכוש כרטיסי טיסה חדשים. "הם הרסו לנו את הטיול הנהדר שההיה לנו. אנחנו נגיש תביעה נגד החברה ולא נוותר להם על מה שעשו לנו", ציינה ענת.

איסטנבול  (צילום: Club4traveler | shutterstock)
הטיול באיסטנבול מהנה, הטיסה חזרה פחות. איסטנבול | צילום: Club4traveler | shutterstock

טורקיש הפכה להיות להיות אחת החברות האהובות על הנוסעים הישראלים. מחירי הטיסות אטרקטיביים מאוד, המטוסים חדשים ומרווחים, היחס של צוות הטיסה לרוב נעים ואדיב וזה גם בא לידי ביטוי גם במספרים: טורקיש הפכה לאחת החברות הכי פעילות מנתב"ג, בעיקר לטיסות המשך לכל העולם. בחודש פברואר למשל, טורקיה היתה המדינה אליה טסו הכי הרבה ישראלים - מעל 90 אלף, כשהיא מקדימה מדינות כמו ארצות הברית וצרפת.

כעת, בעקבות הצטברות הסיפורים על התנהלות בעייתית, בכמה קבוצות פייסבוק הציעו להחרים את טורקיש עד שיפסיקו עם היחס המזלזל. "אם הישראלים יפסיקו לטוס איתם הם יפסיקו להתעלל בנו ולהתנהג בצורה כזו משפילה", אמרו כמה מיוזמי החרם. "נעבור לטוס בחברות אחרות כמו פגסוס עד שיפסיקו לטרטר אותנו".

מחברת טורקיש איירליינס טרם התקבלה תגובה והיא תתפרסם אם וכאשר תתקבל.