אם דפדפתם עד לדפי המודעות במוספי סוף השבוע, כנראה שנתקלתם במודעה עם פרצופו המחייך של שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, והכיתוב הבא – "טיול פצצה! לתרבותו דרושים 20 אמיצים ואמיצות לטיול מאורגן של 9 ימים מרתקים ומאתגרים בצפון קוריאה". כנראה שגם הרמתם גבה, כי הדיקטטורה הקומוניסטית הזאת היא מדינה שבדרך כלל סגורה לתיירים, במיוחד מהמערב.

>> לפייסבוק של mako חופש

אז זו לא מתיחה. כפי שכבר יכלתם לקרוא, 20 ישראלים - ברי מזל או אמיצים, תלוי איך מסתכלים על זה – יוכלו לטוס בספטמבר הקרוב לטיול מאורגן וחלוצי לאחת המדינות המסוגרות והמבודדות בעולם.

מאחורי הסיור עומדת חברת תרבותו, המארגנת טיולי תרבות לחו"ל, והוא כולל טיסה מתל אביב לבייג'ין ומשם לבירה פיוניאנג (ובחזרה), לינה במלונות 4 כוכבים, אוטובוס צמוד, מדריך צמוד, דמי כניסה לאתרים וגם ויזה. המסלול כולל את הבירה פיוניאנג, האזור המפורז בין שתי הקוריאות, ההרים ועוד. המחיר: 3,850 דולר, שהם כ-15 אלף שקלים.

"זאת המדינה הכי מסקרנת בעולם" אומר לנו ד"ר צחי פלג, מתכנן הטיול. "עד לאחרונה לא היה להם קשרים עם שום מדינה מערבית, לא היו טיולים מאורגנים – ובטח לא לישראלים. רק בזמן האחרון התאפשרו התנאים להתחיל לעשות את הטיולים האלו".

צפון קוריאה
פיוניאנג הבירה | צילום: Astrelok, Shutterstockואכן, צפון קוריאה משוועת לתיירים. רק בארבע השנים האחרונות המדינה מאשרת לקבוצות תיירים מערביות להיכנס לשטחה כדי לעודד קצת את הכלכלה הענייה של המדינה ואף מברכת את התיירים הישראלים. למרות זאת, הסיורים בה מתבצעים תחת המגבלות והחוקים שלהם: יש מספר ימים מסוים שאפשר לטייל במדינה, אין גמישות והכל קבוע מראש כמו המלונות בהם שוהים, המסעדות בהן אוכלים, לאן יוצאים ומתי, וגם מתי חוזרים. אסור לעזוב את המלון בשעות הפנאי ללא אישור, יש מקומות מסוימים בהם מותר לצלם (או שעדיף להגיד – יש מקומות מסוימים בהם מותר לצלם) וכמובן צריך לכבד את המנהיגים החיים והמתים של המדינה, אליהם מתייחסים כמו אלים. אגב, צלמים ועיתונאים אינם יכולים להיכנס לתחומי המדינה, אלא אם כן הם מקבלים אישור מיוחד.

מה קורה אם לא מבצעים את כל אלו?
"את זה נגלה אחרי שנחזור" אמר לנו ד"ר פלג, "או שלא נחזור".

איך אפשר לשמור על הביטחון של חברי הקבוצה?
"אנחנו יכולים רק לדעת על סמך שהיה בעבר. בארבע השנים האחרונות נכנסו לקוריאה הצפונית הרבה קבוצות מהמערב. אנחנו עובדים עם ספק שעובד עם הרבה תיירים מערביים ולא היו לו שום בעיות עד עתה, ויש לנו אפילו אישור של משרד החוץ".

אם לא מכלילים את הסיור המקדים שהולכים לערוך שם מנכ"ל החברה עם עוד כמה נציגים, הקבוצה הישראלית שתצא בספטמבר תהיה הקבוצה המאורגנת הישראלית הראשונה שמטיילת בצפון קוריאה.

פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר של תרבותו.

>> השמורה המסתורית של אוואטר בסין
>> מעכשיו בחינם: דרעי פותח את כל חופי ישראל