משה, צעיר ישראלי בן 25 מראשון לציון, הגיע השבוע יחד עם חברו לחופשה באתונה, יעד שהפך השנה לפופולרי במיוחד בקרב הישראלים לאור מרחק הטיסה הקצר, המחירים הנוחים ושלל הפעילויות בעיר, וכמובן התמיכה המובהקת של ממשלת יוון מתחילת מלחמת "חרבות ברזל".

> אין ספק שיוון היא אחת המדינות הכי מבוקשות מאז שטורקיה נסגרה

> הרשימה השחורה: אלה המדינות שלא תומכות בנו

אמש, במהלך שעות הערב המוקדמות, משה וחברו יצאו להסתובב בעיר והגיעו לכיכר מונסטיראקי (Monastiraki), מקום מרכזי בבירת יוון שמסביבו יש שפע של מסעדות, טברנות מקומיות וגם שוק הפשפשים המפורסם של העיר. לא מעט תיירים מגיעים לפקוד את הכיכר במהלך השנה, וכך גם הישראלים.

על פי משה, במהלך הטיול שלהם באזור הכיכר, ניגש אל השניים אדם עם חזות מוסלמית לטענתו: "הוא שאל אם יש לנו אש וכמובן שנתתי לו", הוא משחזר. "כשהוא שם לב למבטא שלי, נשאלנו האם אנחנו הגענו מישראל. ניסיתי להתחמק מלהשיב לו, גם בגלל החזות שלו וגם לאור האנטישמיות הגוברת שאנחנו שומעים עליה מדי יום ברחבי העולם".

אתונה. עיר קרובה ויפה (צילום: cge2010 | shutterstock)
אחת הכיכרות המרכזיות ביוון. כיכר מונסטיראקי | צילום: cge2010 | shutterstock

משה מציין שלאחר שהבחור הבין שהם מישראל, הוא התחיל לצעוק עליהם ולקלל אותם: "הוא צעק מול כולם 'פאק ישראל'! אנחנו בחרנו להתעלם מהקללות וניסינו להמשיך לדרכנו. לא הגבנו לו, אבל הוא פשוט התקרב אליי ונתן לי אגרוף בעוצמה מטורפת לפרצוף".

מיד לאחר שחבט במשה, התוקף המוסלמי נמלט מהמקום והשניים נותרו המומים בלב הכיכר המרכזית באתונה. "לא האמנתי שדבר כזה יכול להתרחש במקום כל כך מרכזי,  שעוברים בו מדי יום אלפי אנשים ואף אחד פשוט לא צייץ ולא אמר מילה. לא מעט אנשים הבחינו במתרחש ופשוט לא עשו כלום, גם לא באו לשאול מה שלומי, ואז באותו הרגע הבנתי ש'אם אין אני לי מי לי', לאף אחד לא אכפת מאיתנו. כולם הסתכלו עלינו ובחרו להתעלם מהאירוע".

משה טוען שחיפש יחד עם חברו שוטרים בקרבת מקום שינסו לאתר את התוקף, אך הם לא הבחינו באף כוח משטרתי: "חיפשנו פתרון מיידי, הרגשנו שאם נלך עד לתחנת המשטרה וייאלצו אותנו לפתוח תיק, שום דבר לא יעזור, לא באמת יתייחסו לזה. הייתי מאוד עצבני, ובמיוחד שזה קרה בערב יום השואה, הכל בגלל שנאת יהודים. ממשיכים את הטיול עם אפס תחושת ביטחון".


המקרה של משה וחברו אינו היחיד שהתרחש בזמן האחרון. לאחרונה דיווחנו על זוג ישראלים שהותקפו באתונה על ידי גבר מקומי שאף ניפץ להם את שמשת הרכב השכור. בנוסף, זוג ישראליות טוענות שזכו ליחס משפיל בספא מקומי, לאחר שאחת המטפלות הבינה שהן מישראל.

ניפץ את שמשת הרכב (צילום: באדיבות המצלם)
ניפץ את שמשת הרכב | צילום: באדיבות המצלם

למרות כל זאת, חשוב לציין שבאופן כללי ביוון תומכי בישראל בתקופה זו, וכאמור, לא מעט ישראלים מגיעים לטייל בעיר ובאיים.