יואב טס לפני כשבועיים יחד עם אשתו ובנו לחופשה של חמישה ימים בבטומי שבגאורגיה. "חברים טובים מהעבודה המליצו לי על היעד. אמרו שהוא זול ומהנה", הוא מספר.

יום לפני סיום החופשה הוא קיבל המלצה מישראלים שפגש, לקנות תכשיטים זולים בעיר. "אחד מהם אמר לי שקנה שעון 'רולקס' שעולה בארץ 35 אלף שקל ב-15 אלף שקל. התפתיתי להקשיב להם ושילמתי על זה בהרבה מאוד כסף", שיחזר יואב. "בעל החנות נראה לי אמין מאוד, הביא לי תעודות של השעון והראה לי חותמות. הכול נראה אמיתי מאוד. הוא סיפר לי שיש טורקים שמבריחים שעוני יוקרתיים לבטומי, הוא קונה מהם במחיר זול ומוכר לתיירים במחיר גבוה יותר כי להתפרנס".

> זו העיר שהישראלים סימנו כמחליפה של טורקיה

לאחר שיואב הגיע לארץ הוא ניגש לחנות שעונים יוקרתית בתל אביב. עובד בחנות בדק את השעון, כולל התעודות וקבע נחרצות: מדובר בזיוף ברמה גבוהה ביותר. "הייתי בשוק. לא ידעתי שעקצו אותי בצורה כזו. אני טיפוס חשדן, אבל הפיתוי לעשות כסף משעון רולקס זול גרמה לי לאבד את שיקול הדעת ולהפסיד הרבה מאוד כסף. בטומי היא עיר מדהימה עם אנשים חמים, אוכל טוב, נופים ואתרי טבע מהממים, אבל העוקץ הזה הרס לי את כל מה שחשבתי על המקום", אומר יואב.

בטומי (צילום:  marketa1982, shutterstock)
בטומי | צילום: marketa1982, shutterstock

יואב ממש לא לבד. לא מעט ישראלים שהגיעו לעיר וחשבו שיימצאו תכשיטי זהב ושעוני יוקרה זולים זכו למפח נפש. גם אלה הגיעה עם כמה חברות לסופ"ש בבטומי, ניגשה לחנות תכשיטים סמוך לשוק המקומי וראתה זוג עגילי זהב משובצים ביהלומים שמצאו חן בעיניה.

"בעל החנות אמר שהוא עוסק בצורפות בזהב ושהעגילים אמיתיים וגם היהלומים. סגרתי איתו על 700 לארי (כ-980 שקל). בארץ אני יודעת שעגילים כאלה שווים בסביבות 2,000-2,500 שקל. הוא נתן לי קופסה עם תעודה שמראה שהכול אמיתי", סיפרה אלה. 

לדבריה, בעת שהייתה במטוס בטיסה חזרה לישראל אחת הנוסעות אהבה את העגילים שלה, וכששאלה אותה היכן קנתה אותם השיבה לה שבבטומי. "היא אמרה לי מיד שהם עגילים יפים אבל מזויפים. שיש הרבה נוכלים שמתחזים לבעלי חנויות תכשיטים ועוקצים תיירים שמסתנוורים מהמחיר הזול שהם מציעים. יומיים לאחר החזרה לארץ הלכתי לחנות תכשיטים בכפר סבא ושם בעל החנות בדק את העגילים, אמר לי שהם מזויפים, שהם מצופים זהב ושהיהלומים לא אמיתיים".

"הישראלים חשבו שבטומי בה כמו לנחות טורקיה בחיפוש אחר מציאות של תכשיטים, שעוני יוקרה ובגדי מותגים. הם גילו מהר מאוד שהמציאות כאן שונה", מסביר מדריך טיולים לבטומי. "היו גם בעלי חנויות תכשיטים מהארץ שנפלו בפח והפסידו מאות אלפי שקלים, אחרי שגילו בבדיקות מעמיקות שהתכשיטים שרכשו בסיטונאות מזויפים או שיש בהם רמה נמוכה מאוד של זהב. היו כאלה שנכנסו לחנויות בגדים ליד העיר העתיקה וחשבו שקנו בגדים ונעלי מותגים יוקרתיים במחיר זול, וכשהגיעו לארץ התברר שהם היו מזויפים. אני מציע לא לקנות תכשיטים בגיאורגיה ולא בגדי מותגים כי זה כמו לזרוק את כסף לפח".