שלושה גברים בריטים מוחזקים במעצר של הטליבאן באפגניסטן, ביניהם מיילס רוטלדג' בן ה-23, שמכנה את עצמו "תייר סכנות" וכבר היה תחת מתקפת ביקורות בעבר לאחר שהתגאה בכך שבחר לטייל במדינה בגלל שהיא מסוכנת. זו הפעם השנייה שבה הוא מבקר במדינה, הראשונה בעת הפינוי הצבא האמריקאי בשנת 2021.

התייר מיילס רוטלדג', שמכונה ב-@real_lord_miles בטוויטר, התרברב בעבר בכך שהוא נוהג לנסוע "למקומות הכי מסוכנים על פני כדור הארץ בשביל הכיף". הוא טייל באפגניסטן בזמן הפינוי של הצבא האמריקאי וכתב כך: "עכשיו יש פינוי ב-2 לפנות בוקר, ואני נמצא עם 100 ומשהו אזרחים אחרים. לא יכולתי לשלוח הודעות כיוון שהיו מכוניות שפולטות אותות שיכולים להפעיל פצצות. הטליבאן נתנו לנו לעבור בשדה התעופה ופגשנו רבים מהם, וזמן המעבר היה ארוך מאוד אבל כולם חייכו ונופפו אחד לשני, חלקם צילמו איתנו סלפי". הוא הוסיף: "בטיסה החוצה מאפגניסטן אסור לנו להחזיק נוזלים בכלל, אין סכיני גילוח ורק שקית אחת עד 10 ק"ג, אז כולם זורקים את כל החפצים שלהם לערימה ואנשים תורמים אחד לשני את החפצים שלהם".

שני הגברים האחרים הם קווין קורנוול, חובש מתנדב, ועוד אזרח בריטי אלמוני שנטען כי הוא מנהל מלון בעיר הבירה קאבול. על פי ההערכות, כולם מוחזקים במעצר על ידי המשטרה החשאית של הטליבאן מאז ינואר, וכל אחד מהם נעצר בתקריות נפרדות. לפי הדיילי מייל הבריטי, המיקום המדויק בו מוחזקים העצורים אינו ברור כרגע.

דובר משרד החוץ וחבר העמים הבריטי (FCDO) אמר: "אנחנו עובדים קשה כדי להבטיח קשר עם האזרחים הבריטים שנעצרו באפגניסטן ואנחנו תומכים במשפחותיהם". לבריטניה אין שגרירות או קונסוליות כלשהן באפגניסטן בעקבות ההשתלטות המחודשת של הטליבאן בשנת 2021.

טאליבן אפגניסטן (צילום: Paula Bronstein, getty images)
מצבם של השבויים עדיין לא לגמרי ברור | צילום: Paula Bronstein, getty images

סקוט ריצ'רדס, מרשת התקשורת Presidium Network, עובד מול משפחות המוחזקים על ידי הטליבאן. הוא אמר ל-Sky News כי "למיטב ידיעתנו ומודעותנו, אנו מאמינים שהם במצב בריאותי טוב ומטופלים היטב. אין לנו סיבה להאמין שהם היו נתונים ליחס שלילי כלשהו כגון עינויים ונאמר לנו שהם נמצאים במצב הטוב ביותר באופן יחסי לנסיבות כאלה".