אחת השאלות הכי גדולות בעולם החופשות היא האם שווה להזמין את הטיסה לחו"ל המון זמן מראש, או שדווקא להמתין לרגע האחרון? התשובה, בגדול, היא שבניגוד לעבר כבר לא משתלם לחכות לדקה ה-90 ומומלץ להזמין הרבה זמן מראש כדי להבטיח מחיר נוח יותר וגם מקום על הטיסה שהכי נוחה לכם.

כדי להוכיח את הטענה, בדקנו מחירי טיסות במשך 60 יום, החל מה-28.11 ועד ה-31.1. כך, דגמנו באופן עקבי אחת לשבוע הצעות מכר לטיסות ספציפיות שממריאות מת"א בשבוע הראשון של פברואר. הדגימה בוצעה על שלוש חברות תעופה סדירות: וירג'ין אטלנטיק שטסה ללונדון, איתיחאד אירוויז שטסה לאבו דאבי וקוריאן אייר שטסה לסיאול. הכרטיסים שנבחרו היו תמיד באופציית המחיר הזולה ביותר שהופיעה באתר הרשמי של החברות וללא תוספות.

> מצאנו את היום בשבוע שבו הכי משתלם להזמין טיסה

> אלה היעדים הכי מבוקשים לפסח

מהנתונים עולה כי מחירי הטיסה לאבו דאבי למשל, שבעת הזאת נמצאת בשיא עונת התיירות, שומרים על יציבות מסוימת לאורך חודשיים אך אם בכל זאת אתם רוצים לחסוך בממוצע כ-30 דולרים על הכרטיס, מומלץ לבצע את ההזמנה לפחות חודשיים לפני מועד הטיסה, ולאחר מועד זה המחיר מתחיל לעלות. כך, מחיר הטיסה ב-28.11 עמד על 469 דולרים וב-31.1 הוא טיפס ל-498 דולרים.

אבו דאבי  (צילום: Elena Przhevalskaia, shutterstock)
רוצים לטוס בפסח לאבו דאבי? הזמינו עכשיו | צילום: Elena Przhevalskaia, shutterstock

במידה והחלטתם לעשות את כל הדרך לסיאול, המרוחקת כ-11 שעות טיסה מישראל, תופתעו לגלות שהמחיר ביום הטיסה נושק ל-1,300 דולרים, מחיר שיקר ב-51 אחוזים ממחיר אותו כרטיס כחודשיים לפני הטיסה אז הוא תומחר ב-850 דולרים בלבד. אגב במקרה זה, חלה ירידה מסויימת במחיר במהלך התקופה, היות וב-20.12 (שלושה שבועות מהמדידה הראשנה) הוא היה בשיא של 1,485 דולרים, ובכל זאת המגמה הכללית היתה בעלייה. 

ומה לגבי היעד הפופולרי בקרב הישראלים - לונדון? כאן חלה מגמה לא שיגרתית. בעוד שהכרטיסים הזולים ביותר לסיאול ולאבו דאבי הם כחודשיים לפני הטיסה, לטסים ללונדון מחיר הכרטיס כחודשיים לפני הטיסה עומד על 486 דולרים, לאחר מכן הוא טיפס ל-520 דולרים (3.1), ירד ל-439 דולרים (22.1) ואז טיפס מחדש שוב ל-483 דולרים (31.1).

ביג בן לונדון (צילום: andersphoto, shutterstock)
בלונדון הגרף נראה קצת אחרת, אך בקיץ הכל יהיה קיצוני יותר | צילום: andersphoto, shutterstock

באופן כללי מחירי הטיסות תמיד נמצאים במגמת עלייה ככל שמתקרבים לזמן הטיסה, וכמובן שמזג אוויר וביקושים שונים יכולים לגרום לתנודה לא צפויה במחיר. בתוך כך, צריך לזכור שהבדיקה שביצענו היתה במהלך החורף ועליית המחירים היא עוד מתונה. ככל שנתקרב לפסח ולקיץ, המחירים יזנקו אף יותר ועליית המחירים תהיה דרסטית

"אמנם קשה להתייחס לבדיקה של חודש ספציפי אבל העיקרון הכללי המוביל הוא שככל שמבצעים הזמנה מוקדם יותר כך מחירי הטיסות יהיו במרבית המקרים זולים יותר", אומר עופר ריינהרדט, מנכ"ל ממן אוויאישן, מקבוצת ממן. "בניגוד לשווקים רבים אחרים ישראל הנה LATE BOOKING MARKET ובהתאם לכך נקבע התמחור, תוך שהוא משקלל אלמנטים נוספים כמו רמת התחרות על הקו ומשך הטיסה ליעד".

עוז גור, מנכ"ל הולידיי פיינדר, מוסיף: "אין ספק שהזמנה מוקדמת, היום, לתקופת הפסח ובמיוחד לחופשות קיץ, יכולה להוזיל את מחיר החופשה למשפחה ביותר מ-30 אחוזים, חיסכון לא מבוטל שיכול לסייע ללא מעט משפחות בתקופה כזאת. כתוצאה מכך החלטנו ב-holidayfinder להציע לכל מי שמזמין חופשה דרכנו, הכוללת שילוב של טיסה ומלון, לקבל באופן אוטומטי וללא תוספת תשלום ביטוח ביטול מכל סיבה, כדי שהמזמינים יוכלו ליהנות מהוזלה זו וללא חשש. הביטוח מאפשר להזמין כבר היום בראש שקט חופשה לפסח ולקיץ וליהנות מהמחירים המשתלמים ביותר"