גל גדול ובלתי צפוי פגע בספינת תענוגות ששטה לכיוון נקודת יציאה פופולרית למשלחות באנטארקטיקה, וכתוצאה נוסעת נהרגה וארבעה אחרים נפצעו, כך לפי חברת הספנות Viking שבסיסה בנורווגיה.

ספינת ה-Viking Polaris הפליגה לעיירת הנופש הארגנטינאית אושואיה ביום רביעי כחלק מהמסלול שלה, כאשר הגל האדיר פגע בה בשעה 22:40 שעון מקומי. חברת הספנות אמרה שהספינה "נפגעה באורח קל" והגיעה לאושואיה ללא בעיות נוספות למחרת בשעת אחר הצוהריים.

דובר החברה מסר לתקשורת: "בצער רב אישרנו כי אורחת מתה כתוצאה מהאירוע. הודענו למשפחתה והבענו את תנחומינו העמוקים ביותר". לפי סוכנות הידיעות AP, הרשויות בארגנטינה אמרו כי הנוסעת היא אמריקאית בת 62, שנפגעה מרסיסי זכוכית כשהגל ניפץ את חלונות התא שבו שהתה. ארבעת הנוסעים האחרים שנפצעו, טופלו על ידי הצוות הרפואי של הספינה.

משלחת תיירים לאנטארקטיקה  (צילום: Angela N Perryman, shutterstock)
המשלחת הייתה אמורה להגיע לאנטארקטיקה בקרוב | צילום: Angela N Perryman, shutterstock

>> "זה נס": נוסע נפל לים ונמצא לאחר 20 שעות

>> לא ימצאו אתכם: כך הפכו הקרוזים לזירת הפשע המושלמת

>> עולם אחר: כך נראית חופשה בקרוז הענק שיוצא בימים אלה מהארץ


חברת Viking כינתה את הגל "תקרית גל פרא" ונפתחה חקירה לגבי המקרה. כתוצאה מהאירוע החמור, החברה החליטה לבטל את המשך ההפלגה, שהייתה אמורה להגיע לאנטארקטיקה בין התאריכים 5-17 בדצמבר.

"גלי פרא" מוגדרים בדרך כלל כגלים שהם פי שניים מגובה הגלים הממוצע של האזור. לעתים קרובות הם מגיעים באופן בלתי צפוי מכיוונים אחרים מאשר זה של הרוח שנושבת באותם רגעים. בשנת 2019, מחקר גילה שגלים מסוג אלה מתרחשים בתדירות נמוכה יותר, אך הופכים עם הזמן לקיצונים יותר, מהווים סיכון מוגבר לשייט העולמי.