בצל מגפת הקורונה שמשתוללת בתקופה האחרונה בעולם, אירגון האומות המאוחדות פרסם לפני יומיים (ו') את מדד המדינות המאושרות בעולם לשנת 2020

המדד של האו"ם בוחן שלל פרמטרים של אושר מסביב לעולם ובתוך כך, גם מכתיר את המדינה המאושרת מכולם. התוצאות פורסמו במליאה מיוחדת בה הציגו את הציון של לא פחות מ-156 מדינות שונות. בדירוג השנה נראה שאין הפתעות מיוחדות בראש הטבלה, אך בתחתית דווקא חל מהפך.

כאמור, המדינה המאושרת בעולם, זו השנה השלישית ברציפות היא פינלנד, שבשנת 2018 הדיחה את נורבגיה מהפסגה ומאז לא זזה ממנה. גם בשאר העשירייה הראשונה לא נרשמו הפתעות מיוחדות כשהמדינות הסקנדינבדיות מככבות. במקום השני נמצאת דנמרק, במקום השלישי שווייץ, במקום הרביעי איסלנד ובמקום החמישי נורבגיה.

קופנהגן (צילום: Pics Factory, shutterstock)
במקום השני והמכובד. דנמרק | צילום: Pics Factory, shutterstock
 

ומה לגבי ישראל? גם השנה אנחנו מדורגים גבוה ברשימה - במקום ה-14 (ירידה של מקום אחד מהשנה שעברה), לפני מדינות כמו קוסטה ריקה (18), ארה"ב (18) ובלגיה (20). יחד עם זאת ,ברשימת הערים המאושרות בעולם, תל אביב דורגה במקום השמיני והמכובד, לפני שטוקהולם, שבדיה (9), טורונטו, קנדה (13) ואפילו סידני, אוסטרליה (20). במקום הראשון נמצאת, באופן לא מפתיע, הלסינקי בירת פינלנד. 

דירוג 20 המדינות המאושרות בעולם:

 1. פינלנד
 2. דנמרק
 3. שוויץ
 4. איסלנד
 5. נורבגיה
 6. הולנד
 7. שבדיה
 8. ניו זילנד
 9. לוקסמבורג
 10. אוסטריה
 11. קנדה
 12. אוסטרליה
 13. בריטניה
 14. ישראל
 15. קוסטה ריקה
 16. אירלנד
 17. גרמניה
 18. ארה"ב
 19. צ'כיה
 20. בלגיה 

בתחתית הטבלה, בה מופיעות המדינות הכי לא מאושרות בעולם, אין הפתעות גדולות וניתן למצוא בה בעיקר מדינות מאפריקה. השינוי המהותי היחיד חל דווקא במקום הראשון בו נמצאת אפגניסטן שיורדת שלושה מקומות מהשנה שעברה ומדיחה את דרום סודאן שנמצאת במקום השני מהסוף. דירוג מעניין נוסף הוא של מצרים השכנה, שממוקמת 16 מהסוף.

דירוג 10 המדינות הלא מאושרות

 1. אפגניסטן
 2. דרום סודאן 
 3. זימבבואה
 4. רואנדה
 5. הרפובליקה המרכז אפריקאית
 6. טנזניה
 7. בוטסואנה
 8. תימן
 9. מלאווי
 10. הודו