חודש וחצי אחרי שתכנית "ארגז החול של פוקט" יצאה לדרך, במסגרתה יכלו תיירים להיכנס לנפוש בפוקט תחת מספר הנחיות, משרד התיירות של תאילנד (TAT) הודיע ששלטונות תאילנד אישרו את הרחבת יעדי הביקור המותרים לתיירות הבינלאומית במדינה. כך, עד כה התיירות לתאילנד הייתה מוגבלת כאמור למבקרים מחוסנים באי פוקט בלבד, וכעת, לאור הצלחת תוכנית פיילוט זו על פי השלטונות בתאילנד, החליטה הממלכה לאפשר כניסה לאזורי תיירות פופולריים נוספים כמו: קופנגן, קוסאמוי, קו-טאו, קראבי, קופיפי וקאו לאק.

ומה האותיות הקטנות? המעבר ליעדים החדשים יעשה לאחר שבוע של שהייה בפוקט (בניגוד לשבועיים שהיה עד עכשיו), לאחר קבלת תוצאת בדיקת קורונה שלילית שנייה, ביום השישי שלאחר הנחיתה באי. המעבר יעשה באמצעות אמצעי תחבורה מוגדרים שקיבלו אישור מיוחד לכך. למשל, המעבר לאי קו-סאמוי והאיים הקרובים אליו תותר בטיסת פנים מפוקט בלבד. כמו כן, קיימת דרישה שהשהייה בבית המלון ביעד הנוסף תהיה מוזמנת ומשולמת מראש, וכך גם בדיקת קורונה שלישית ביום 12 לשהייה בתאילנד.

פרטים נוספים מופיעים באתר הרשמי של משרד התיירות של תאילנד. מפה של אזור התיירות המותרת, כולל דרכי הגעה, מופיעה כאן.

קופיפי (צילום: Avatar_023, shutterstock)
קופיפי | צילום: Avatar_023, shutterstock

על אף ההקלה לתיירים, סוכנת נסיעות תאילנדית ציינה שהדברים משם נראים קצת אחרת: "זה שנפתחו עוד מוקדי תיירות לא אומר שזו בשורה טובה לתיירים. מי שיגיע לפה יגלה שהמציאות עדיין קשה מאוד. זו לא תאילנד שתיירים הכירו לפני שנתיים ושלוש. חוץ מהחופים עצמם מרבית מוקדי הבילויים במקומות הללו סגורים ויש הגבלות רבות ונוקשות".

"המקום הכי בטוח מפני קורונה הוא הכלא בקוסומוי", ציין ישראלי המתגורר בתאילנד. "מי שיגיע לפה יגלה לצערו שזו לא החופשה הקלאסית שדמיין. תאילנד נמצאת בחוסר וודאות בנוגע לטיפול בקורונה והמספרים רק עולים ועולים מידי יום". 

מספר החולים במדינת האיים נמצאת בעלייה מתמדת ועומדת כרגע על כ-20 אלף חולים ביום, זאת בניגוד ל-1 ביולי, אז היו כ-4,500 חולים ביום.

השלטונות בתאילנד אופטימיים

הפתיחה של האיים החדשים הגיעה לאחר ששלטונות תאילנד הכתירו בהצלחה את הפיילוט של "ארגז החול". מאז תחילת יישום התוכנית, ב-1 ביולי השנה, נכנסו לפוקט יותר מ-22,000 תיירים. מספר המקרים של תיירים שנמצאו חיוביים לקורונה היה זעיר – 62 איש, פחות מ-0.3% מהנכנסים. אף אחד מהם אינו תייר ישראלי (כך על פי השלטונות בתאילנד). 

דב קלמן, נציג לשכת התיירות של תאילנד בישראל, אומר: "ההודעה על פתיחת האזורים החדשים בתאילנד רלוונטית במיוחד עבור התייר הישראלי. בשנים 2016-2019, היה האי קופנגן היעד השני המבוקש ביותר ע"י ישראלים (בנגקוק היתה היעד הראשון, פוקט היעד החמישי). אנו בטוחים שבעקבות ההחלטה ישראלים רבים יותר יחליטו לבלות את חופשת החגים והסתיו בפוקט ובקופנגן.

"הודות לטיסות הישירות של אל על, ישראל הגיעה למקום השלישי בעולם במספר התיירים הנכנסים לפוקט – אל האי הגיעו יותר תיירים מאשר מרוסיה, צרפת, אוסטריה והולנד יחדיו. ההקלה הנוספת בהגבלות הטיול במדינה תעזור לנו לשמור על מקום מכובד זה".