הימים ימי סוף אוגוסט ולמי נשאר כוח לחשוב? עבור חלק מאיתנו, את העבודה החליפו הבריכה, הים, הצימר והנופשון. ומה עושים בימים אלו האנשים שבאמת קובעים סדרי עולם?

נתחיל בארצות הברית. הנשיא אובמה ובני משפחתו נחים במרתה'ס ויניארדס, הנחשב לאי הכי מאובטח בעולם, השוכן מול חופי ניו אינגלנד - בשפיץ של מסצ'וסטס. מחיר השהות שם מגיע לעשרות אלפי דולרים לשבוע אחד בווילה, אותם אובמה משלם מכיסו. האבטחה על חשבון משלם המיסים, ואת מחיר הכיסוי התקשורתי משלמים מי שכן נשארו לעבוד בסוף אוגוסט.

המרתה'ס ויניארד הוא אתר נופש החביב גם על נשיאיה הקודמים של ארצות הברית – זהו המקום בו הראו ג'ון וג'קי קנדי כמה הם היו מחוברים לעם וגם בני הזוג קלינטון נפשו כאן והזמינו צלמים, שצילמו אך ורק מהזווית הנכונה. הנשיא בוש חילק את החופשים שלו בין מרתה'ס ויניארד לבין החווה בטקסס ומעון הנופש של אבא שלו בקניבנקפורט מיין. הפעילות המועדפת על הנשיאים בחופש היא כמובן גולף, דיג, ושחייה בים – אשר מביאה לעיתים לתמונות פפראצי מחמיאות כמו במקרה של אובמה, או מביכות – כמו במקרה של סרקוזי.

ולדימיר פוטין נוסע שנה אחרי שנה להתבודד בטונדרה, ללא אשתו, שם הוא מצטלם על סוסים, דג דגים או יורה בנמרים. באיטליה ראשי ממשלות בהווה ובדימוס משתעשעים עם נערות ליווי בווילות מבודדות בסרדיניה.

חופשות המנהיגים מכניסות את העיתונאים והצלמים לכוננות ספיגה – הרי אי אפשר לדעת מתי אובמה ישחה בלי חולצה, אשת נשיא צרפת קרלה ברוני תשתזף בביקיני או קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל תתפס עם החצאית מופשלת.

ואיפה הסלבס נופשים?